SEO

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Anahtar kelimeler, SEO kültürünün yaygınlaşmasından ve tüm sitelerin optimizasyon yarışında üst basamağa çıkmak istemesinden sonra büyük önem kazandı. Artık basit ürün açıklamalarında bile türlü türlü SEO çalışmaları yapılmaktadır. Yapılan bu SEO çalışmaları, şirketlerin daha çok satış yapmasına ve büyümesine katkıda bulunuyor. Neredeyse herkes Anahtar Kelime Analizi yapmayı öğrenmiş ve profesyonel bir şekilde uyguluyor. Aslında profesyonel şirketlerin reklam alanında harcadığı emekler ve kullandığı kaynaklar kadar SEO Anahtar Kelime Araştırmasına da kaynak yatırması gerekiyor. Çünkü reklam gibi kısa vadeli bir gelirdense uzun vadeli ve organik bir trafik kesinlikle daha yararlı olacaktır.

 

İlk önce anahtar kelime nedir ve ne işe yarar bunları tanıtarak yazımıza başlayalım. Anahtar kelimeler aslında insanların Google’da bir şeyleri bulmak için yazdığı kelimelerdir. SEO çalışmalarının temelinde de bu anahtar kelimelerin tahminine göre hazırlanmış yazılar yatmaktadır. Anahtar Kelime Planlayıcılar sizin sektörünüze göre en çok aranan anahtar kelimeleri sizlerin önüne sererler. SEO uzmanları, bloggerlar, web site editörleri ve sosyal medya uzmanları da bu anahtar kelimeleri yazı içinde belirli yerlere yerleştirirler. Bu yerleştirme işlemi sitelerin SEO puanı üzerinde olumlu bir etki bırakır. Bunun sebebi ise aslında çok basittir. Müşterileriniz arama yaptıklarında, eğer kullandığı kelimeler sizin yazınızda düzgün bir şekilde yerleştirilmiş halde bulunuyorsa, arama motoru sizin sitenizi müşterilerinize daha üst sıradan önerecektir. Bu sayede tıklanma sayınız artacak ve satışlarınız da yükselecektir.

Doğru Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Sağlam bir Anahtar Kelime Analizi aslında şirketinize büyük faydalar sağlayacaktır. Bunu daha iyi yapabilmeniz için internette birçok Anahtar Kelime Planlayıcısı bulunur. Aslında doğru anahtar kelimeleri bulmak işinizi iyi bildiğinizde çok kolay bir işlemdir. Sadece hedef kitlenizi iyi tanımalı ve yüksek deneyime sahip olmalısınız. Pazara hakim olmalı ve analiz araçlarını kullanmayı bilmelisiniz.

Öncelikle seçeceğiniz anahtar kelimelerin tekdüze olmamasına dikkat etmelisiniz. Yani bir yazıda sadece kısacık bir anahtar kelimeyi seçerseniz, sizinle beraber aynı işi yapan siteler arsında kaybolup gidersiniz. Müşterinin sizi seçmesi için onlara bir şeyler sunmalısınız. Anahtar kelime planınıza göre, daha uzun söz grupları ve özel bir kesimin arayacağı kelimelere de yönelmelisiniz. Bunun için Anahtar Kelime Araçlarının sizlere önerdiği kelime gruplarını kullanabilirsiniz. Ne kadar çok kısa ve uzun anahtar kelimeyi yazınıza güzel bir şekilde entegre ederseniz, aramalarla alakanız o kadar artacaktır. Bu da sizlerin dönüşüm oranını büyük ölçüde arttıracaktır. SEO’nun ana etkeni olan anahtar kelimeleri, Anahtar Kelime Analiz Araçları sayesinde bulabilirsiniz. Gelin bu araçları tanıyalım.

 

Anahtar Kelime Analiz Araçları

  • Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Ads, şirketlere sunulan özel bir hizmettir. Google Ads aslında görüntülü ve yazılı reklam ağını içinde bulunduran harika bir araçtır. Bu aracın içinde bulundurduğu anahtar kelime hizmeti kullanıcılarına anahtar kelime fikirleri sunuyor. Google’ın kendi aracı olması sebebiyle oldukça doğru sonuçlar veriyor. Reklam planınıza uygun Anahtar Kelime Önerileri ve bölgenize göre ayrılan anahtar kelimeler SEO çalışmalarınız için büyük önem taşıyor.

 

 

  • Ahrefs

Ahrefs, SEO alanında büyük isim yapmış bir firmadır ve oldukça popüler ve ücretli bir Anahtar Kelime Planlayıcısına sahiptir. Oldukça geniş bir hizmet sunan Ahrefs, sadece aradığınız anahtar kelimenin hacmini sizlere göstermekle sınırlı kalmıyor. Sektörünüze uygun anahtar kelime önerileri, bölgelere göre anahtar kelimeleri ayırma hizmeti, yükselişte olan kelimeler gibi ekstra hizmetleri de beraberinde getiriyor. Ayrıca arama sonuçlarında anahtar kelimelerle alakalı tüm bilgilere sahip olabiliyorsunuz.

  • Semrush

Semrush aslında bir SEO aracıdır. Sitelere çeşitli konularda SEO yardımları sunan bu aracın içinde bir de Anahtar Kelime Planlayıcısı bulunmaktadır. Bu anahtar kelime planlayıcısında dünya üzerindeki tüm ülkelerdeki sonuçları karşılaştırabilir ve istediğiniz anahtar kelimeler hakkında bilgi alabilirsiniz. Tam versiyonu ücretli olan uygulamanın kısıtlı bir kısmından ücretsiz olarak hizmet alabilirsiniz.

  • WordTracker

Bu Anahtar Kelime Planlayıcısı da aradığınız anahtar kelimeler hakkında detaylı bilgileri sizlere sunuyor. Aranma hacimleri, kelimelerin ortalama getirileri, rekabet bilgisi ve popülerliği hakkındaki bilgilere bu araçtan ulaşabilirsiniz. Yeni anahtar kelime fikirleri ve planınıza uyacak rekabeti düşük anahtar kelime önerileri içinse oldukça yerinde bir araçtır. Bu aracın tam sürümü ücretli olup ücretsiz olarak kısıtlı bir bölümüne erişebilirsiniz.

  • Ubersuggest

Ubersuggest, anahtar kelime tahmini alabileceğiniz ve reklam planınıza göre anahtar kelimelerinizi kontrol edebileceğiniz önemli bir anahtar kelime planlayıcısıdır. Kelimelerin rekabeti, tıklama başına maliyeti ve arama hacmi gibi özelliklerini sizlere sunmasının yanında, bünyesinde reklam gelir grafiği de barındırmaktadır. Üstelik Ubersuggest ücretsiz sürümü de iyi çalışmakta olan bir araçtır. Hiçbir ücret ödemeden de bu avantajlı aracı kullanıp anahtar kelimelerinizi planlayabilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu