GoogleSEO

Başlık Etiketleri Nasıl Kullanılır?

Başlık etiketleri sıralamalarınız için kritik derecede öneme sahiptir.

baslik-etiket

 

Başlık Etiketi Kılavuzu

Herhangi bir SEO stratejisinin başarılı olması için <title> etiketi çok önemlidir.

Eksik, yinelenen ve kötü yazılmış başlık etiketleri SEO sonuçlarınızı olumsuz etkileyebilir.

Bunun sana olmasına izin verme.

Bu bölüm, harika bir başlık etiketi yazmanın ve optimize etmenin ne anlama geldiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Başlık Etiketi Nedir?

Başlık etiketi, her web sayfasının başlık bölümünde bulunan bir HTML etiketidir. İlgili sayfanın konusunun ne olduğu hakkında bir ipucu veya bağlam sağlar.

Başlık etiketi, arama motoru sonuç sayfalarında (genellikle tıklanabilir bağlantı olarak kullanılır) ve tarayıcı penceresinde belirgin bir şekilde bulunur.

Bu iki yer dışında, belirli bir sayfadaki diğer web içeriği (ör. Gövde kopyası, resim içeriği ve diğer yönler), kullanıcının sayfaya geldiğinde hemen göreceği kadar görünür değildir.

Başlık etiketleri, kullanıcıların bir web sayfasında görecekleri görsel bir öğe değildir, bu nedenle başlık etiketi bazen göz ardı edilebilir.

Aynı zamanda, başlık etiketinin organik sıralamalar üzerinde çok az etkisi vardır. Tek başına hiçbir öğe büyülü veya güçlü değildir. Özellikle içeriğiniz düşük kaliteli veya teknik SEO’yu ihmal ettiyseniz.

Başlık etiketlerinizi arama için optimize ederken göz önünde bulundurmanız gereken sekiz önemli özellik aşağıda belirtilmiştir.

Sayfanın Site İçindeki İçeriği

Optimize edilmiş bir başlık etiketi yazmadan önce, sayfanın web sitesinin genel hiyerarşisine nerede sığdığını bilmeniz gerekir.

Bir ana sayfa başlık etiketi, bir blog yayınından veya ürün sayfasından çok farklı olacaktır.

Çok fazla sayfa içeren web siteleri için sayfadan sayfaya farklı etiketler bulmak zor olabilir. Bu nedenle sitenizi haritalamak ve her sayfanın konunuzun bağlamına nereden uyduğunu bilmek önemlidir.

Siteye girdiğiniz her sayfa ne kadar derin olursa, o kadar belirgin ve olması gerekir.

Kelimeleri ve cümleleri tekrarlayabilirsiniz, ancak gittiğiniz siteye her adımda daha ayrıntılı olmalıdır.

Uygun içeriğe sahip sitenin farklı düzeylerindeki başlık etiketlerinin e-ticaret örneği:

Ana Sayfa: The Man Registry tarafından sağdıç hediyeleri ve benzersiz erkek hediyeleri

Ürün Kategorisi Sayfası: The Man Registry tarafından sağdıçlar için barbekü setleri ve mutfak eşyaları hediyeleri

Ürün Sayfası: The Man Registry tarafından belirlenen 5 parçalı özelleştirilmiş barbekü malzemesi

Sayfa İçindeki Alaka Düzeyi

Sayfanın genel olarak web sitesinin hiyerarşisine nerede uyduğunu anlamanın bir sonraki adımı, sayfadaki içeriği değerlendirmektir.

Başlık etiketi, sayfanın konusunu tanıtırken arama motorları ve kullanıcılar için en etkilidir ve aynı önemli anahtar kelimeler gövde kopyası, resim alt özelliği, meta açıklama, URL ve sayfanın diğer yönlerinde kullanılır.

Daha yüksek bir hemen çıkma oranına katkıda bulunursa ve sayfanın konusuyla daha fazla alakalı değilse, başlık etiketini yazarken sayfa içeriğini yoksaymak boşa giden bir uygulamadır.

Başlık etiketinde, konuyu birbirine bağlamak için sayfanın diğer bölümlerinde de kullanılan kelimeleri kullanmalısınız.

Benzersiz Etiketler

Yinelenen başlık etiketleri, arama yapanlara veya arama motorlarına yardımcı olmaz.

Yinelenen etiketleriniz varsa bunları Google Search Console veya Bing Web Yöneticisi Araçları raporlarında görürsünüz ve genellikle arama motorlarının başlık etiketinizi yok saymayı ve sayfanızda bulduğu diğer içeriği mavi bağlantı metni için kullanmayı seçtiğini görürsünüz. SERP.

Birden fazla sayfa aynı etikete sahip olduğunda, bu etiketler arama motoru için işe yaramaz.

Sorunlarınızın nerede olduğunu bulmak için Google Search Console ve Bing Web Yöneticisi Araçları’nda sağlanan verileri kullanabilir ve istediğiniz sayıda sayfadaki denetçiler ve tarama araçları aracılığıyla kendi testlerinizi yapabilirsiniz.

Sitenizde yinelenen etiketler varsa, SEO eylem planınıza özel etiketler yazmayı ekleyin.

Mümkün Olduğunda Dinamik Seçenekleri Kullanın

Büyük bir web siteniz veya e-ticaret web sitesi gibi büyük miktarda dinamik veri içeren bir web siteniz varsa, etiketlerinizi anlamsal olarak kodlamanın yollarını bulun.

Çoğu içerik yönetim sistemi ve web sitesi platformu, başlangıçta otomatik olarak başlık etiketini oluşturur.

Varsayılan başlık etiketini ölçekte geçersiz kılmak veya özelleştirmek istiyorsanız, daha fazla ayrıntı eklemenin ve farklı düzeylerde özelleştirmenin yollarını bulmak için geliştiricinizle veya web sitesi platformu ayarlarınızla çalışın.

Ne kadar çok ölçeklendirebilir ve yüzlerce veya binlerce etiketi manuel olarak yönetmek zorunda kalmazsanız o kadar iyidir.

Dinamik bir yapı örneği, tüm ürün sayfası etiketlerinde bazı standart metinler içerebilir, ancak ürünün belirli adı veritabanından doldurulur.

Örneğin, “[İnsan_Adı] The Man Registry’den sağdıç hediyeleri” olabilir. Köşeli ayraçlanan “ürün_adı”, başlığın o kısmını veritabanındaki gerçek ürün adıyla dolduracak bir değişken olacaktır.

Bu durumda, tüm ürün başlık etiketlerini manuel olarak yazmak zorunda kalmazsınız ve benzersiz olduklarından emin olabilirsiniz. Farklı renkler gibi varyasyonlara veya özelliklere sahip aynı ürünlere sahip olduğunuz durumlarda – veri tabanından daha fazla değişken eklemenin yollarına da bakabilirsiniz.

Searcher Niyeti Anahtar Kelime Kullanımı

Hepimiz belirli bir şeye gerçekten cevap bulmak istediğimiz zamanlarla ilgili olabiliriz, ancak üst düzey siteler farklı bir soruyu cevaplıyor. Aynı şey fark edilmeyen harika içerik için de geçerlidir.

Kitlenizin ne aradığını ve nasıl aradıklarını bilmek başlık etiketi optimizasyonu için çok önemlidir.

İnsanların arama yaparken hangi kelimeleri ve kelime öbeklerini kullandığını bilmiyorsanız, yanlış tahmin etme riskiniz vardır.

Başlık etiketlerini optimize ederken anahtar kelime araştırmasını atlamayın veya yok saymayın.

SEO’nun mevcut bağlam tabanlı çağındaki bir anahtar kelimenin veya kelime öbeğinin her bir gerçek sürümü için endişelenmenize gerek yoktur, ancak arama yapan kişiyi ve amaçlarını da göz ardı edemezsiniz.

Optimize edilmiş bir başlık etiketi için hedefiniz, algılanan amaç sayfanın içeriğinin odağı olduğu sürece, kullandığınız ifadelerle aranan kelime ile eşleşmektir.

SERP’de Harekete Geçirici Mesaj

Başlık etiketinin, arama sonuçları sayfasındaki (SERP) mavi bağlantıda metin olarak gösterileceğini unutmayın.

Bu önemli bir emlaktır ve burada yer alan mesaj, arama yapan kişinin sitenizi tıklayıp tıklamama veya bir sonraki arama sonucuna geçme kararını büyük ölçüde etkiler.

Odağınız araştırmacının sorusunu, ihtiyacını veya arzusunu cevaplamak olmalıdır.

Sayfanızın ne hakkında olduğu ve sizin ve ziyaretçiniz için istenen sonucun ne olduğu konusunda net bir vizyona sahip olmak kritik öneme sahiptir.

Tek bir sayfada çok fazla iş hedefi gerçekleştirmeye çalışıyorsanız, harekete geçirici mesajın (CTA) ne olması gerektiğine yeterince net bir şekilde odaklanmak zor olabilir. Bunun böyle olduğunu düşünüyorsanız, içeriğinizi daha fazla konu ve sayfaya ayırmayı düşünün.

Sağlam bir PPC metin reklam başlığı yazma sanatı gibi, başlık etiketinin de tıklamalarını kazanmak için arayanın amacına uygun olması gerekir.

Başlık etiketinizi yazarken, etiketin Google tarafından 70-71 karakter arasında kesildiğini unutmayın. Kullanıcı, bu karakter sayısının ötesinde hiçbir kelime görmez.

Önemli kelimelerinizi ve kelime öbeklerinizi oraya getirin. Özlü olun, doğrudan olun ve başlık etiketlerinizde mümkün olduğunca erken görünecek önemli kelimeleri öncelikli olsun..

Örneğin, “Groomsmen armağanı ve The Man Registry tarafından benzersiz erkek armağanları” için ortalama sesli ana sayfa başlık etiketine sahip olabilirsiniz.

“The Man Registry’de en iyi sağdıç ve eşsiz erkeklerin hediyelerini satın alın” gibi daha uygulanabilir bir dili test edebilirsiniz.

Çok Zorlama

Tekrarlayan ve spam içerikli başlıklardan kaçının.

Başlık etiketinizle aşırıya kaçma cazibesine karşı koyun.

Arama motorları, kelimenin tam anlamıyla anahtar kelime kullanımı, sıklığı ve yoğunluğuna değil içeriğe odaklanır.

Sayfanın konusuna açık ve amaçlanan kelimeleri seçin ve başlık etiketine yapıştırın.

Bu bağlamı geliştirmek ve bu bağlam üzerine daha uzun form alanları kullanabilirsiniz.

Tehlikeli bir başlık etiketine örnek olarak: “Sağdıç hediyeleri, Sağdıç Hediyeleri, Erkekler için Hediyeler, Benzersiz Hediyeler” verilebilir.

Kelimeleri fazla oynamak ve tekrar etmek sorun bulmanın hızlı bir yoludur.

Başlık Etiketinin Etkisine Bakış

Yalnızca başlık etiketinin önemini veya etkisini fazla vurgulamayın.

Sitenizdeki tüm başlık etiketlerini optimize etmekten küçük bir artış görseniz de başlık etiketinin SEO başarısının anahtarı olduğunu tek başına bekleyemezsiniz.

Bütünsel arama optimizasyonu çok daha önemlidir.

Birçok durumda, SERP’lerin en üstünde oluncaya kadar başlık etiketi optimizasyonu sadece bir başlangıç veya giriş noktasıdır – küçük ayarlamalar yapar ve sıralamaları bir konumda bir pozisyonu nasıl etkilediğini görmek için aniden küçük ifadelerde değişiklik yapma lüksüne sahiptir.

Sonuç

Başlık etiketi, kapsamlı bir SEO planının parçası olan birçok öğeden sadece biridir.

Boşlukta, başlık etiketi önemli bir ayrıntı değildir, ancak tek bir sayfadaki diğer tüm sayfadaki faktörlerle bağlamda ve birlikte çalışmak ve bir web sitesinin tüm sayfalarıyla birlikte çalışmak, daha fazla trafik kazanmanın başarısını etkileyebilir.

SERP’lerdeki CTA’ların sayfanın ne hakkında olduğunu göstermeye doğrudan etkisi ile başlık etiketi yardımcı olabilir.

Bir web sitesinde eksik, çok kısa, yinelenen, doldurulmuş etiketler dahil başlık etiketi sorunları

çok fazla tekrarlanan kelime, ya da başka türlü yararlı değil kötü SEO ve genel olarak kötü bir kullanıcı deneyimi sinyal olabilir.

Bu nedenle başlık etiketlerinin optimizasyon planınızda her zaman uygun yere sahip olduğundan emin olun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu