GoogleSEO

Başlık Etiketleri Nasıl Kullanılır?

Başlık Etiketi Kılavuzu

Herhangi bir SEO stratejisinin başarılı olması için <title> etiketi çok önemlidir.

Eksik, yinelenen ve kötü yazılmış başlık etiketleri SEO sonuçlarınızı olumsuz etkileyebilir.

Yazılarınızın olumsuz etkilenmesini istemiyorsanız ve daha iyi bir SEO çalışması yapmak istiyorsanız, bu yazımızda sizlere yardımcı olacağız. Bu bölüm, harika bir başlık etiketi yazmanın ve optimize etmenin ne anlama geldiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Başlık Etiketi Nedir?

Başlık etiketi, her web sayfasının başlık bölümünde bulunan bir HTML etiketidir. İlgili sayfanın konusunun ne olduğu hakkında bir ipucu verir ve kafamızda bir bağlam oluşturmamızı sağlar.

Başlık etiketi, arama motoru sonuç sayfalarında (genellikle tıklanabilir bağlantı olarak kullanılır) ve tarayıcı penceresinde belirgin bir şekilde bulunur.

Bu iki yer dışında, belirli bir sayfadaki diğer web içeriklerinde (ör. Gövde kopyası, resim içeriği ve diğer yönler), kullanıcının sayfaya geldiğinde hemen göreceği kadar görünür değildir.

Başlık etiketleri, kullanıcıların bir web sayfasında görecekleri görsel bir öğe değildir, bu nedenle başlık etiketi bazen göz ardı edilebilir.

Aynı zamanda, başlık etiketinin organik sıralamalar üzerinde çok az etkisi vardır. SEO çalışmalarında hiçbir öge tek başına harikalar yaratacak kadar etkili değildir. Aynı şekilde başlık etiketi de SEO için tek başına büyük anlamlar taşımaz. Özellikle de içeriğiniz düşük kaliteliyse veya teknik SEO’yu ihmal ettiyseniz.

Başlık etiketlerinizi arama için optimize ederken göz önünde bulundurmanız gereken sekiz önemli özelliği sizler için sıraladık.

Sayfanın Site İçindeki İçeriği

Optimize edilmiş bir başlık etiketi yazmadan önce, yazdığınız içeriğin, web sitenizin genelinde hangi sınıfta yer alıyor bunu tespit etmeniz gereklidir.

Bir ana sayfa başlık etiketi, bir blog yayınından veya ürün sayfasından çok farklı olacaktır.

Çok fazla sayfa içeren web siteleri için sayfadan sayfaya farklı etiketler bulmak zor olabilir. Bu nedenle sitenizi haritalamak ve her içeriği, sitenizin hangi amacına hizmet ettiği bakımından ayrıştırmak önemlidir.

Siteye girdiğiniz her sayfa ne kadar derin olursa, o kadar belirgin ve detaylı olması gerekir.

Kelimeleri ve cümleleri tekrarlayabilirsiniz, ancak sitedeki aramalar ve başlıklar özelleştikçe, açıklamalar daha özele inmeli ve belirgin bir ürüne ait özellikleri yansıtmalıdır.

Uygun içeriğe sahip sitenin farklı düzeylerindeki başlık etiketlerinin e-ticaret örneği:

Ana Sayfa: The Man Registry tarafından sağdıç hediyeleri ve benzersiz erkek hediyeleri

Ürün Kategorisi Sayfası: The Man Registry tarafından sağdıçlar için barbekü setleri ve mutfak eşyaları hediyeleri

Ürün Sayfası: The Man Registry tarafından belirlenen 5 parçalı özelleştirilmiş barbekü malzemesi

Sayfa İçindeki Alaka Düzeyi

Sayfanın genel olarak web sitesinin hiyerarşisinde nerede yer aldığını anlamanın bir sonraki adımı, sayfadaki içeriği değerlendirmektir.

Başlık etiketi, sayfanın konusunu tanıtırken arama motorları ve kullanıcıların göz önünde bulundurduğu en önemli etkenlerden birisidir. Başlık etiketinde bulunan önemli anahtar kelimeler gövde kopyası, resim alt özelliği, meta açıklama, URL ve sayfanın diğer kilit SEO ögelerinde kullanılır.

Başlık etiketinde, konuyu birbirine bağlamak için sayfanın diğer bölümlerinde de kullanılan kelimeleri kullanmalısınız. Daha fazla aranmak ve üst sıralarda yer almak için, konu ile alakasız kelimeler kullanırsanız, SEO kuralları gereği cezalandırılır ve aşağı sıralara düşersiniz.

 

baslik-etiket

 

 

Benzersiz Etiketler

Yinelenen başlık etiketleri, arama yapanlara veya arama motorlarına yardımcı olmaz.

Yinelenen etiketleriniz varsa bunları Google Search Console veya Bing Web Yöneticisi Araçları raporlarında gözlemleyebilirsiniz. Bu durumlarda arama motorları yinelenen başlık etiketinizi yok sayacaklardır ve sayfanızda bulduğu diğer benzersiz içerikleri mavi bağlantı metni için kullanmayı seçeceklerdir. SERP.

Birden fazla sayfa aynı etikete sahip olduğunda, bu etiketler arama motoru için işe yaramaz.

Sorunlarınızın nerede olduğunu bulmak için Google Search Console ve Bing Web Yöneticisi Araçları’nda sağlanan verileri kullanabilir ve sayfanızda bulunan eklentiler veya araçlar yardımıyla kendi testlerinizi yapabilirsiniz.

Sitenizde yinelenen etiketler varsa, SEO eylem planınıza özel etiketler yazmayı kesinlikle ekleyin.

Mümkün Olduğunda Dinamik Seçenekleri Kullanın

Büyük bir web siteniz veya e-ticaret sitesi gibi büyük miktarda dinamik veri içeren bir web siteniz varsa, etiketlerinizi anlamsal olarak kodlamanın yollarını bulun.

Çoğu içerik yönetim sistemi ve web sitesi platformu, başlangıçta otomatik olarak başlık etiketini oluşturur.

Varsayılan başlık etiketini ölçekte geçersiz kılmak veya özelleştirmek istiyorsanız, daha fazla ayrıntı eklemenin ve farklı düzeylerde özelleştirmenin yollarını bulmak için geliştiricinizle veya web sitesi platformu ayarlarınızla çalışın.

Dinamik bir yapı örneği, tüm ürün sayfası etiketlerinde bazı standart metinler içerebilir, ancak ürünün belirli adı veritabanından doldurulur.

Örneğin, “[İnsan_Adı] The Man Registry’den sağdıç hediyeleri” olabilir. Köşeli ayraçlanan “ürün_adı”, başlığın o kısmını veritabanındaki gerçek ürün adıyla dolduracak bir değişken olacaktır.

Bu durumda, tüm ürün başlık etiketlerini manuel olarak yazmak zorunda kalmazsınız ve benzersiz olduklarından emin olabilirsiniz. Farklı renkler gibi varyasyonlara veya özelliklere sahip aynı ürünlere sahip olduğunuz durumlarda – veri tabanından daha fazla değişken eklemenin yollarına da bakabilirsiniz.

Searcher Niyeti Anahtar Kelime Kullanımı

Hepimiz belirli bir şeye gerçekten cevap bulmak istediğimiz zamanlarla ilgili olabiliriz, ancak üst düzey siteler farklı bir soruyu cevaplıyor. Aynı şey fark edilmeyen harika içerik için de geçerlidir.

Kitlenizin ne aradığını ve nasıl aradıklarını bilmek başlık etiketi optimizasyonu için çok önemlidir.

İnsanların arama yaparken hangi kelimeleri ve kelime öbeklerini kullandığını bilmiyorsanız, yanlış tahmin etme riskiniz vardır.

Başlık etiketlerini optimize ederken anahtar kelime araştırmasını atlamayın veya yok saymayın.

SEO’nun mevcut bağlam tabanlı çağındaki bir anahtar kelimenin veya kelime öbeğinin her bir gerçek sürümü için endişelenmenize gerek yoktur, ancak arama yapan kişiyi ve amaçlarını da göz ardı edemezsiniz.

Optimize edilmiş bir başlık etiketi için hedefiniz, aranan kelimelerle eşleşmek ve bu aranan kelimelerin, yazınızın içeriğini düzgün bir biçimde yansıtmasıdır.

SERP’de Harekete Geçirici Mesaj

Başlık etiketinin, arama sonuçları sayfasındaki (SERP) mavi bağlantıda metin olarak gösterileceğini unutmayın.

Bu oldukça önemlidir ve burada yer alan mesaj, arama yapan kişinin sitenizi tıklayıp tıklamama veya bir sonraki arama sonucuna geçme kararını büyük ölçüde etkiler.

Odağınız araştırmacının sorusunu, ihtiyacını veya arzusunu cevaplamak olmalıdır.

Sayfanızın ne hakkında olduğu, siz ve ziyaretçiniz için istenen sonucun ne olduğu konusunda net bir vizyona sahip olmak kritik öneme sahiptir.

Tek bir sayfada çok fazla iş hedefi gerçekleştirmeye çalışıyorsanız, harekete geçirici mesajın (CTA) ne olması gerektiğine net bir şekilde odaklanmak zor olabilir. Bunun böyle olduğunu düşünüyorsanız, içeriğinizi daha fazla konu ve sayfaya ayırmayı düşünün.

Sağlam bir PPC metin reklam başlığı yazmak gibi, başlık etiketi yazmak da tıklanma sayısını arttırmak ve müşterileri harekete geçirmek açısından oldukça önemlidir.

Başlık etiketinizi yazarken, etiketin Google tarafından 70-71 karakter arasında kesildiğini unutmayın. Kullanıcı, bu karakter sayısının ötesinde hiçbir kelime görmez.

Önemli kelimelerinizi ve kelime öbeklerinizi oraya getirin. Özlü olun, mesajınızı direkt olarak en baştaki bu kısma yerleştirin ki ziyaretçilerinizin mesajınızı net olarak algılayabildiğinden emin olabilesiniz.

Örneğin, “Groomsmen armağanı ve The Man Registry tarafından benzersiz erkek armağanları” için biraz uzun bir başlık etiketine sahipseniz, “The Man Registry’de en iyi sağdıç ve eşsiz erkeklerin hediyelerini satın alın” gibi daha uygun bir başlık bulabilirsiniz.

Çok Zorlama

Tekrarlayan ve spam içerikli başlıklardan kaçının.

Başlık etiketinizi aşırı bir şekilde kullanmanız sizin için olumsuz sonuçlar doğuracaktır..

Sayfanın konusuyla birebir örtüşen ve anlaşılabilir kelimeleri seçin ve başlık etiketine yapıştırın.

Tehlikeli başlık etiketi çalışmasına örnek olarak: “Sağdıç hediyeleri, Sağdıç Hediyeleri, Erkekler için Hediyeler, Benzersiz Hediyeler” verilebilir.

Eğer üretken olmayıp sürekli aynı kelimeler etrafında dönerseniz, kısıtlı bir başlık etiketine dolayısıyla da metninizi yansıtmayan bir SEO ögesine sahip olursunuz.

Başlık Etiketinin Etkisine Bakış

Yalnızca başlık etiketinin önemini veya etkisini gözünüzde fazla büyütmemelisiniz.

Sitenizdeki tüm başlık etiketlerini optimize ettiğiniz zaman minimal bir yükseliş görseniz de başlık etiketinin SEO başarısının anahtarı olduğunu söyleyemezsiniz.

Bütünsel arama optimizasyonu çok daha önemlidir.

Birçok durumda, başlık etiketi optimizasyonu sadece bir başlangıç veya giriş noktasıdır. 

Sonuç

Başlık etiketi, kapsamlı bir SEO planının parçası olan birçok öğeden sadece biridir.

Ortada hiçbir şey yokken yalnızca başlık etiketi çalışması yapmak, sitenize neredeyse hiçbir doğal trafik katmayacaktır. Ama kapsamlı bir SEO işlemi yapılmış bir yazıya, başlık etiketi optimizasyonu da eklenirse oldukça olumlu sonuçlar alabileceksiniz. Burada asıl kastettiğimiz şey başlık etiketi optimizasyonundan sitenizi birden yükselişe geçirmesini beklememenizdir. SEO’yu 20 parçalık bir puzzle’a benzetirsek başlık etiketi bu parçalardan sadece bir tanesi olacaktır.

SERP’lerdeki CTA’ların sayfanın ne hakkında olduğunu göstermeye doğrudan etkisi olduğu için başlık etiketleri oldukça işinize yarayacaktır.

Bir web sitesinde eksik, çok kısa, yinelenen, doldurulmuş etiketler dahil başlık etiketi sorunları, çok fazla tekrarlanan kelime gibi hatalar kötü SEO ve genel olarak kötü bir kullanıcı deneyiminin sinyali olabilir.

Bu nedenle başlık etiketlerinin optimizasyon planınızda her zaman uygun yere sahip olduğundan emin olun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu