WordPress

Blog Yazıları Yazmak için 10 İpucu

Blog Yazıları Yazmak için 10 İpucu

Kaç kez tekrar görülmeyecek kadar belirsiz bir blog yazısı yazdınız?

Görünüm yok, paylaşım yok ve hiçbir bağlantı hayal bile etmeyin.

Daha da kötüsü, blogunuz için doğrudan ölçülebilir olmayan kaç kez içerik devreye aldınız ve stratejinin hangi çubukları görmek için spagetti gibi duvarlara başlık atmayı içerdiğinden şüpheleniyor musunuz?

Bir blog yazısı yazmak oturmak ve aklınızdaki ya da CEO’nun ne hakkında konuşmak istediği hakkında 500 kelime basmak değildir. Sonra ortalama bir stok imaj kapma, yükleme ve isabet yayınlayın.

İyi bir blog yazısı yazmak, dürtüyü hissettiğinizde kopyayı dışarı atmaktan çok daha fazlasını içerir – ne koyduğunuzu çıkarırsınız (çöp, çöp, GIGO).

Rand Fishkin, 2016’da Beyaz Tahta Cuma sunumunda 10x İçerik ifadesini ilk olarak adlandırdı. Kaliteli içeriğin ne gerektirdiği hakkında harika tavsiyeler sunuyor, örneğin:

Herhangi bir cihazda optimum görüntüleme.

Güvenilir ve kullanışlı.

Sorunları çözer.

Duygusal bir yanıt verir.

İçeriği benzersiz veya dikkat çekici bir şekilde sunar.

Bundan hemen sonra veya aynı zamanda, Brian Dean “gökdelen tekniği” ifadesini, teriminiz için zaten sıralanan en iyi içeriği bulmaya ve daha iyi bir şey yaratmaya dayanan benzer bir kavram olarak adlandırdı.

Hem Fishkin hem de Dean’in söylediklerini tekrarlamayacağım, bu yüzden henüz yapmadıysanız, her iki sayfayı da okumanızı tavsiye ederim.

Burada size sunacağım şey, yüksek kaliteli ve seçkin blog makaleleri oluşturmak için bir temel olarak diğer blogların örnekleriyle 10 adım.

Her adımı uygularsanız, makalelerinizin kalitesi yalnızca artmakla kalmayacak, daha da önemlisi, sizin için çalışmaya başlayacak ve blogunuz ve markanızı uzman olmak ya da nişiniz için ‘gitmek’ için yükseltecektir.

 

Blog

Daima Neden ile Başlayın

Bunu neden yapıyorsunuz ve ne yapmak gerekiyor?

Son noktanızı ve hedefinizi bilmek, en iyi sonuçları elde etmek için geriye doğru çalışabilmeniz için düşünmeniz gereken ilk şeydir.

Blogunuz ne için:

Niş bir konuda bilgi kaynağı mısınız?

Alanınızdaki otorite olmak için bir düşünce lideri misiniz?

Ya da haberleri veya son teknoloji ürünü tasarım ve tekniği kıran bir konu veya trend sitesi mi?

Blogun temel kimliğini bir bütün olarak anladıktan sonra, her makale için cevap vermelisiniz, bu yazı ne için:

Okuyucu yetiştirmek için mi?

Aboneleri büyütmek için mi?

Bir hub sayfasını desteklemek söz konusu mudur?

Paylaşımlar veya bağlantılar için mi?

Newsjack’e hızlı bir galibiyet trendi mi?

Yoksa her daim yeşil bir makaleden uzun ömür ister misiniz?

Yüksek Kaliteli Blog Yazılarının Özellikleri

Kendi gökdelen tekniği teriminin en iyi örneğidir.

Dean ne yaptığı konusunda net. Amacı bağlantı kurma ve SEO hakkında bir şey için go-to-site olmaktır. Sektörünün içeriğinin kalitesini, endüstrisinde otoritesini ve itibarını oluşturmak için kullandı.

Her sayfa çok derin bir kaynaktır ve Dean miktar üzerinde kaliteye zaman ayırmaya inanır ve sadece birkaç ayda bir yayın yapabilir, ancak bu yaklaşım onun için işe yaramıştır.

 

Hiçbir zaman düşünce lideri tarzı yorumlarla denemeler yapmaya veya başka herhangi bir rastgele konu hakkında konuşmaya çalışmaz. Backlinko kim olduğunu ve ne için olduğunu biliyor.

Kiminle Konuştuğunuzu Bilin

Kitleniz kim? Ne okumak istiyorlar?

Bu, blog makalenizle ilgilidir, çünkü kitlenizin okumak istediklerini değil, ne okumak istediğini bilmeniz gerekir.

Kişilerinizi tanımlayın, neyle ilgilendiklerini ve en önemlisi sorunlarının ne olduğunu bilin, böylece yazdıklarınızla ilgili sorunlarını çözebilirsiniz.

Bu, birisinin dikkatini çekmek ve onlarla bağlantı kurmak için kesin bir yoldur.

Örneğin, kurumsal blogların yaptıklarını ve dahili olarak neler olup bittiğini vb.

Ancak, hiç kimse hayır kurumuna bağış yaptığınızı veya satış müdürünüzün ayrıldığını ya da yeni makinelerinizin üretimini yüzde 25 artırdığını umursamıyor.

İnsanlar kendilerini ve hayatlarını daha iyi veya daha kolay hale getirmeye nasıl yardımcı olabileceğinizi önemsiyorlar.

Yüksek Kaliteli Blog Yazılarının Özellikleri

Wellness Mama, kitlelerinin aileleri için daha iyi sağlık seçimleri yapmak ve daha iyi bir anne (veya anne) olmak isteyen kadınlardan ve annelerden oluştuğunu biliyor.

Site, büyükannenizin bir zamanlar size geçeceği, ancak nesiller boyunca kaybolacağı türden tavsiyelerle doludur.

Site, kiminle konuştuğunu bilmekten sapmıyor ve tüm makale başlıkları, olabilecekleri en iyi ebeveyn olma hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için kitlelerine odaklanıyor.

İnanılmaz bir kaynak ve zengin bilgi kaynağı. Bir yayın sitesi olmanın harika bir örneği.

Sadece Konuşmaya Uygun Olduğunuz Şey Hakkında Yazın

Bir tavuk çiftçisi bana nasıl balık yakalayacağımı söylüyorsa, şüpheliyim.

Bir markanın otorite olabilmesi için alanında uzmanlığa ve nitelikli olması gerekir.

Reçete fikirleri sunan bir hukuk firması size taşıma becerileri konusunda güvence vermeyecektir ve bir tenis koçu vergi danışmanlığı vermeye çalışmaz. Eğer yaparlarsa, vergi iademi yapmak için başka birini ararım.

Nişinizi öğrendikten sonra, o konuyu çevreleyen uzman olmak için her şeyi girin ve yazdığınız makalelerle (Backlinko ve Wellness Mama gibi) her yönü kaplayın.

Hedef kitlenizi tanımlamak için gereken özeni gösterdiyseniz, onların acılarını net bir şekilde anlayacaksınız. Acı noktalarını uzman bilginizle, kitlenizin tatlı noktanızı bulmak için okumak istediklerini birleştirin. Bu, makalelerinize öncelikle kitlenizin dikkatini çeken başlıklar ve daha sonra ikinci olarak metnin gövdesi, istediklerini elde etmelerine yardımcı olacak en iyi tavsiyeyi sunacak.  “Yapabileceğiniz 1 numaralı şey… her şeyden daha iyi olduğun tek şeyin ne olduğuna karar vermen gerekiyor… ve bunun en uç versiyonu olmalısın.” – Gary Vaynerchuck

Yüksek Kaliteli Blog Yazılarının Özellikleri

Garantili, [böbrek taşlarının belirtileri nelerdir], [vücudun C vitamini emmesi için en iyi yol nedir] veya [aralıklı oruç] gibi sağlığı çevreleyen bir şey aradığımda, Mercola en iyi sonuçlarda.

‘Mercola’yı gördüğümde, her zaman önce bağlantılarını tıklıyorum çünkü bilmek istediğim her şeyin sayfalarında yanıtlanacağını biliyorum.

Mercola, doğal bir sağlık doktoru olan Dr. Mercola’nın önündedir ve güçlü bir kimlik listesine sahiptir.

Benim için doğru yaklaşım olarak söylediği her şeyi körü körüne takip etmiyorum, ancak makalelerinin yüksek kalitede ve referanslarla desteklendiğini biliyorum.

Mercola medya çapında bir üne sahiptir; bu nedenle, ürettiği makalelerin incelemeye dayanabilmesi gerekir. Değerli bir kaynak olarak güvenimi kazanmış ve konuyla ilgili konuşmaya hak kazanmıştır.

Gazeteci Standardında Araştırma

Orijinal Google algoritması için ilham, akademik makalelerde alıntıların öneminden geldi.

Bir makalenin içerdiği alıntıların miktarı ve bunlara geri dönüş yapan başka kaç makale, makalenin nasıl değerlendirildiği.

Bu, algoritmanın bağlantılar üzerinde nasıl yapılandırıldığının temelini oluşturdu (ve herkes bağlantı çiftliklerini düşünmeden önce).

Arama içeriğinin, güvenilir kaynaklardan alıntılarla akademik yazılar yazmaya geri döndüğünü düşünmek istiyorum.

Yüksek kaliteli makaleler standart olarak gazeteci yaklaşımıyla yazılmalıdır.

Demek istediğim, tüm ifadelerin kanıtlarla desteklenmesi gerekiyor – asılsız iddialar yok. Ve parça iyi araştırılmalı ve konuyu desteklemek için diğer bilgileri, istatistikleri ve çalışmaları içermelidir.

Güvenilir olmayan bilgiler sunmak, güvenilirliğini kaybetmenin en hızlı yoludur.

 

En iyi bloglar şu anda çevrimiçi olarak yayınlananlara uzmanlıklarını kazandırmak için gazetecileri işe alıyor ve standart olarak yüksek kaliteli bir makalenin geçerliliğini desteklemek için diğer saygın ve güvenilir materyallerle bağlantıları ve alıntıları olmalıdır.

Daha önce de belirtildiği gibi, Mercola her zaman herhangi bir iddia ve tavsiyeyi desteklemek için tıbbi referanslar sunmaktadır.

Sürü ile Kaçmayın – Orijinal Olun veya Yeni Bir Yaklaşım Bulun

Eskiden herkesin söylediği şeylerden “ben de” içerik olarak bahseden içeriğe atıfta bulunuyordum, ancak bu terimin artık çok farklı bir anlamı var. Bunun yerine, “sürü içeriği” diyeceğim.

Sürü içeriği, aynı niş içindeki sitelerde çoğaltıldığını gördüğünüz ve aynı şeyleri söyleyen öğelerdir.

Bir niş belirlerken, bir makalenin başka bir makaleden referansları ve yapıyı kaldırdığı tembel araştırma örneğini görebileceğiniz açıktır.

Öne çıkan yüksek kaliteli makaleler oluşturmak için paketin önünde olmanız ve mümkünse orijinal bir şey söylemeniz veya mevcut bir konuya orijinal bir yaklaşım benimsemeniz gerekir.

Her şey yapılmadan önce bir konuya yönelik benzersiz yaklaşımınızı bulmak her zaman mümkündür. Her şey yapılmadan önce bir konuya yönelik benzersiz yaklaşımınızı bulmak her zaman mümkündür.

Yüksek Kaliteli Blog Yazılarının Özellikleri

Bu makaleyi araştırırken ve [Yüksek Kaliteli Bir Blogun Özellikleri] ifadesini araştırırken, en üstteki listelerin tümü aynı şeyi söyleyen makalelerdi.

Birbirlerini kopyaladıkları belliydi ve hiçbiri kaliteli bir parça olarak göze çarpmadı. İroni.

Ancak, Larry Kim’in bir makalesi, tamamen farklı bir görüş aldığı için öne çıktı. Vardı:

 Eşsiz bir ses tonu.

Konuyla ilgili orijinal bir eğim – Unicorn Güç Kanunu!

Teorisini desteklemek için çok fazla veri.

Ekran görüntüleri ve görseller tüketmeyi kolaylaştırır.

Analojilerin ve öykülerin kullanımı.

Teori birçok açıdan işlenmiştir.

Makalesi bana yüksek kaliteli bir blogun nasıl oluşturulacağını anlatmak zorunda değildir, ancak başlığına sadık kalarak, kaliteli bir makaleyi neyin oluşturduğunu tanımlar.

Veriler tarafından desteklenen ferahlatıcı bir okuma – ve çevrimiçi pazarlama kitlesi verileri seviyor. Larry dinleyicilerini tanıyor ve kendine özgü güçlü bir sesi var.

Bilgilendirici Olun ve Kitle Sorularınızı Yanıtlayın

Web muazzam bir bilgi kaynağı olarak var (sadece 30 yıl önce kütüphanelerde araştırma yapıldığında akıl almaz).

Ayrıca, çevrimiçi arama yapan kişilerin çoğunluğu bir konuda yardım istemektedir. Aramalar sorunlara soruları cevaplamaya odaklanmıştır.

İçerik pazarlama soruları cevaplayarak, insanlara yardım ederek ve çözümler sunarak çalışır.

Ayrıca marka hatırlamaya göre çalışır – bir kullanıcı makalelerinizi ne kadar çok okursa veya markanızı / adınızı içeriğe bağlı olarak görürse, size daha fazla güvenir ve sizden satın alma olasılığı o kadar yüksektir.

Makaleler genellikle bilgi vermek için vardır. Hiçbir şey söylemeyen bir makale çok az değerli ve kullanışlıdır ve kimseye ilham vermeyecek, ilgilenmeyecek veya bağlantı kurmayacaktır. İşini yapmayacak.

Size ince bir blog yazısı kaç kez okuduğumu, sonuna geldiğimi ve düşündüğümü söyleyemem – bu bana kesinlikle hiçbir şey söylemedi. Aslında, 500 kelime yazma ve kesinlikle hiçbir şey söyleme becerisi olmamalıdır.

Bu nedenle, yüksek kaliteli bir makale belirli soruları yanıtlamalıdır (kitlenizin ne okumak istediğini bilmek için geri dönün).

Size bir şey söylemeli ve sadece bir sayfada spekülasyon ve waffle (spaffle?)

Dijital pazarlama alanında, birçok yüksek kaliteli blog tarafından bozuluyoruz. Çoğu dijital blogcu, yayınlarında çok sayıda takeaway ve öğretici ile değer sunar ve standart genellikle diğer endüstrilerden daha yüksektir.

Yüksek Kaliteli Blog Yazılarının Özellikleri

Smashing Magazine, pratik öneriler ve sağlam paketler ile mükemmel içerik sunar.

Her gönderinin gerçek bir odağı vardır, herhangi bir iddiayı yedeklemek için çok sayıda referansla iyi araştırılmıştır ve okuduktan sonra gerçek değerde bir şey emmişsinizdir.

Ana sayfalarına baktığımda ve mevcut makale listesini atladığımda, makale başına okuma süreleri 20 dakika, 30 dakika ve 50 dakika arasında değişiyor – burada ince içerik yok.

Kalitenin yanı sıra, Smashing Magazine’in başarısı, kitlesini tanıması ve sunduğu içeriğe lazerle özgü olmaktan asla sapmamasıdır. Bu onların güçlü bir topluluk oluşturmalarına ve alanlarını takip etmelerine yardımcı oldu.

İçerik Uzunluğuna değil, İçerik Yoğunluğuna Odaklanın

Bir makale için en iyi uzunluğun ne olduğu konusunda birçok çalışma yapılmıştır ve sonuçlar genellikle ortalama uzunluğu yaklaşık 2.000 kelime olan en iyi 10 arama sonucuna hâkim olan uzun biçimli içeriğe yöneliktir.

Bunun ardındaki gerekçe, daha uzun yayınların daha fazla sosyal paylaşım alması ve kalite ve araştırma nedeniyle bağlantıları çekme ihtimalinin daha yüksek olmasıdır.

AMA, (ve büyük ama) sadece 2.000 veya 3.000 kelimelik bir ölçütünüz olabileceği için, söyleyecek bir şeyiniz olmadıkça uzun bir makale yazmanız gerektiği anlamına gelmez.

Makaleniz değer sunmak için yeterince uzun, ancak noktaya gelip herhangi bir dosyadan kaçınacak kadar kısa olmalıdır. Özlü ve konsantre anahtardır.

Lütfen, 500 kelimeden fazla 2500 kelimeye kadar uzanan makale yok.

Yüksek Kaliteli Blog Yazılarının Özellikleri

Yaşam Kitabı, daha iyi duygusal zeka öğrenmeye dayalı makalelerin bir karışımını sunar. Gerçekten 25 yıl önce ihtiyacım olan kaynak, ama hiç olmadığı kadar iyi.

Kısa ama güçlü, Kal ya da ayrıl?

Uzun Duygusal Eğitim için 700 kelime: 4.600 kelime bir Giriş Bu sayfadaki her kelimenin haklı olduğundan ve bir SEO hedef kelime sayısını vurmak için yer açmak için gereksiz waffling veya boşluk doldurma olduğundan emin olabilirsiniz.

Her makale olması gerektiği kadar uzun.

Kitleniz için Doğru Ses Tonuyla Konuşun

Yönetici düzeyinde karışan bir B2B ağ etkinliğinde olduğunuzu düşünün. Onlarla 5 yaşındaki kızınızla aynı ses tonuyla konuşur musunuz? (Cidden tuhaf olmadıkça.)

Patronunuzla önemli bir başkasıyla aynı şekilde konuşur musunuz?

Yine, kitlenizi tanımak için geri dönerek (her şey yapar, bu yüzden çok önemlidir) tonu seviyelerine taşıyabilirsiniz.

Tabii ki, kişiliğinizin bir miktarını korumak önemlidir, ancak kitlenizle uyumlu olmalıdır. Veya, dürüst olmak gerekirse, kitlenize uygun değilsiniz ve onlara katılmamanız gerekir.

Kitlenizin serbest çalışan, kurumsal orta düzey bir muhasebeci veya üst düzey bir yöneticide faaliyet gösterdiği seviyeyi düşünün. Makalenizin zeka seviyesine göre ayarlanması gerekiyor.

Üst düzeyde konuşmak, liderlik için daha geniş çerçeveler ve stratejiler gerektirecektir; oysa serbestlik düzeyinin daha ayrıntılı konularda adım adım pratik kılavuzlar istemesi daha olasıdır.

Hedef kitleniz B2C ise, bir B2B işinde belirli bir endüstri dili kullanılacakken, kendi seviyelerinde bir konuşma tonuyla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz. Doğru yaptığınızdan emin olun!

Kimse süslü bir düğünde yüksek profilli bir gazeteciyi etkilemeye ve abartma kelimesini yanlış kılmaya çalışan o kişi olmak istemez (evet, o benim, kase başına merhaba). Pahalı, çekici elbisemin içindeki parçaya baktım ve sonra ağzımı açtım.

Yüksek Kaliteli Blog Yazılarının Özellikleri

Kitlesini gerçekten bilen ve kitlelerini çekmek için olağanüstü bir dizi hedeflenmiş içerik sunan şimdiye kadar gördüğüm en iyi bloglardan biri Bay Porter.

Journal, ‘nasıl yapılır’, go nereye gidilir ’,‘ ne yapmalı ’derslerinin, oraya vardığınızda nasıl giyinebileceğiniz ve akıllı röportajların bir araya geldiği parlak bir karışımıdır.

Editoryal, iyi araştırılmış, iyi yazılmış ve finansal piyasaların mevcut durumunu tartışabilen, siyah bir koşuyla başa çıkabilen ve hangi çatalı hangi kursla kullanacağını bilen birine layık bir okuma seviyesinde konuşlandırılmıştır.

Stil ikonları hakkında konuştuklarında, Yves Saint Laurent ve Serge Gainsbourg’u kastediyorlar. Wayne Rooney değil.

Bay Porter, tanımlanmış bir niş pazarına sahiptir ve onlarla eğitimli, zeki, yüksek kazançlı bir parantez içinde ve düzenli olarak dünya çapında işlerle seyahat eden bir kişinin ses tonuyla konuşur.

Genç erkek hedefli bir yayın olarak, Nuts dergisinde yazılan delikanlı kültüründe kullanılan dilden çok, çok uzun bir yol.

Sunum Önemli

Hiç bir metin duvarı okumaya çalıştınız mı?

Yüksek Kaliteli Blog Yazılarının Özellikleri

Belki aşırı bir sürüm, ancak önemli sayıda makale içeriklerini o kadar kötü sunar ki, okuyamazsınız.

Uzun biçimli makaleler çevrimiçi olarak daha popüler hale geldikçe, okumaya devam edebilmeleri için gözü ve okuyucuyu görsel olarak uyarmak önemlidir.

Pazarlamacılar olarak, Nielsen’in makalelerini ve kullanıcıların çevrimiçi olarak nasıl okuduğunu bildiğinizden eminim. Bu fikirler 1997’den beri güncellendi, ancak hala hızlı tutuyor – insanlar ekranda yazdırılan bir sayfaya farklı okuyor.

Yaygın olarak bilinir ve temel düzeyde çok sayıda alt başlık, madde işareti ve kısa paragraf kullanmanız gerekir.

Uzun zamandır ilgim, uzun biçimli makalelerin gelişimini ve bilginin nasıl sunulduğunu anlamaktı.

Yüksek Kaliteli Blog Yazılarının Özellikleri

New York Times’tan Sharks ve Minnows, 2013’te yayınlandığında çığır açıyordu.

Geniş formatlı görüntülerin, videoların, haritaların, grafiklerin ve kısa yazma bloklarının birleşimi, büyük miktarda içeriğin çevrimiçi olarak sunulmasını ve bir okuyucunun etkileşimde kalmasını sağladı. Hala temellerin güçlü bir konuya ve yüksek bir araştırma ve yazma standardına sahip olmakla başladığına inanıyorum, ancak sunum makalenizin okunmasını sağlayacaktır. Bu dünyada yazılmış en iyi yazıya sahip olabilirsiniz, ancak kimse okumuyorsa, o zaman alakasızdır.

İçerik Bilgilerini Güncel Tutun

Makaleniz yayınlandıktan sonra ne olur?

Sonsuza kadar yayınlayıp unutuyor musunuz?

Yüksek kaliteli içerik için, her daim yeşil içeriği (kalıcı bilgiler), sürekli arama görünürlüğü ile uzun vadede geri ödeyecek değerli bir yatırım olarak görüyorum – şimdi uzmanlaştığım yer burası.

Ve sonuçta, bu içeriği üretmemizin nedeni pazarlama amaçlıdır ve trafik ve olası satışları yönlendirmektir.

Yüksek kaliteli, derin dökmeyen bir direk 10 veya 20 ince üründen daha değerli olacaktır.

Ancak, içeriğiniz her zaman yeşilse, sayfaları periyodik olarak inceleyerek bilgilerin güncel tutulmasını sağlamanız gerekir.

Ayrıca, yayınlanma tarihini güncellemenin yararı, kullanıcıların arama sonuçlarında tıklama olasılıklarının daha yüksek olduğu ve Google’ın yeni kaliteli içeriği tercih ettiği düşünülmektedir.

Sitenizde bir içerik denetimi çalıştırırsanız, mevcut sayfaların hangi değerlere sahip olduğunu ve trafiği artırdığını görebilirsiniz.

İncelemenin ardından makale güncel değilse, bir yenileme ve yayınlama tarihi güncellemesinde trafikte güçlü bir artış görülmelidir.

Yüksek Kaliteli Blog Yazılarının Özellikleri

Bu listedeki ilk bloga geri dönen Backlinko, önemli yayınlarından herhangi biri başlığında vurgulanan yıllık bir güncellemeyle gösterildiği gibi, içeriğini güncel tutma konusunda ustadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu