Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Eğitimi

Günümüzde kendisini Dijital Pazarlama Uzmanı diye tanıtan kişilerin sayısı oldukça çoğaldı. Peki hizmet aldığınız kişi cidden dijital pazarlama alanında uzman mı? Sektörün son yıllarda hızla gelişmesi, aslında hiçbir deneyimi olmadan şirketlere Dijital Pazarlama Danışmanlığı veren kişilerin ortaya çıkmasına sebep oldu. Şirketler kendisinin dijital medyada uzman olduğundan bahseden ama yeterli bilgi birikimine sahip olmayan kişilere özellikle dikkat etmelidirler.

İşletmelerin dijital dünyada mutlaka yer alması, bu alanla özel olarak ilgilenen profesyonellerin ve iş kollarının doğmasına sebep oldu. İşte Dijital Pazarlama Eğitimi de şirketlere bu alanda danışmanlık sağlayan profesyonel ve yetkin kişileri yetiştirmek için yapılan bir dizi çalışma metoduna verilen addır. Kişiler bu dünyaya alışmak, dinamiklerini öğrenmek, şirketlere yardımcı olmak, sektörleri benimsemek, araçları öğrenmek ve en önemlisi de bildiklerini uygulamak için Dijital Pazarlama Eğitimi alabilmektedirler. 

 

 

dijital-pazarlama-egitimi

Pazarlama uzmanı olan kişilerin, dijital dünyada tutunabilmek ve iyi hizmetler verip bu alanda bir yerlere gelebilmek için mutlaka çeşitli eğitimlerden geçmeleri gerekiyor. Bunun için internet ortamında yapılan seminerlerden, gerçek hayattaki bazı kurslara kadar önümüzde birçok seçenek bulunuyor. Aslında Dijital Pazarlama Firmalarının verdiği dersler ve internetten bulduğunuz her kaynak sizlerin gelişimine katkı sağlayacak araçlardır. Bu konuda belirlenmiş bir kıstas veya verilen bir diploma olmadığı için siz kendinizi eğitmelisiniz. Durmadan yeni bir şeyler öğrenmeli, profesyonelleri izleyip onları örnek almalı, güncel gelişmeleri takip etmeli ve bu esnada kendi çapınızda işler yaparak pratik deneyim kazanmalısınız. 

 

neden-dijital-pazarlama-yapmalıyız

Dijital Pazarlama Eğitimi’nde Neler Öğrenilir?

Dijital pazarlama aslında çok geniş konuları bünyesinde barındırmaktadır. Tam kapsamlı bir Dijital Pazarlama Eğitimi almak istiyorsanız aylarınızı bu işe harcamalısınız. Fakat birkaç ayda Dijital Pazarlama Uzmanı haline gelmezsiniz. Aldığınız bu eğitimleri kendi araştırmalarınızla desteklemeniz ve sürekli pratik yapmanız gerekiyor. Aksi takdirde öğrendiklerinizi nerede kullanacağınızı bilemez ve başarılı bir pazarlama uzmanı olamazsınız.

İsterseniz sizlere gerçek hayatta ve internette verilen kurslarda, internet sitelerinde yayınlanan içeriklerde ve seminerlerde neler öğrenebileceğinizden bahsedelim. Dijital Pazarlama Kursları, katılımcılarına bu sektörün dinamiklerini iyice öğretmek, pazarlama metotlarını tanıtmak, kullanılan araçların ayrıntılarından bahsetmek ve karşınıza çıkabilecek her durumu çözümleyebilmenizi sağlamak adına sizlere değişik konularda sunumlar yaparlar. Eğer yetkin eğitimler ve kurslar almak istiyorsanız Oğuz Veli Yavaş’ın internet sitesine göz atabilir veya Gamze Nurluoğlu’nun eğitimlerine katılabilirsiniz.

  • Pazarlamanın Dinamikleri ve Dijital Dünyaya Giriş

Dijital Pazarlama Eğitiminizin başlangıcı, bu dünyayı tanımak ve nasıl yükselebileceğinizi kavrayabilmektir. Şirketler size başvurduğu zaman neler yapabileceğinizi bilmeli ve etkili bir şekilde uygulayabilecek konumda olmalısınız. Bu konuda kendinizi eğitmek için, dijital pazarlama bloglarını takip edebilir ve kurslara kayıt olabilirsiniz. Pazarlama dinamiklerini iyice öğrenip, şirketleri nasıl yükseltebileceğinizi ve sektörlere göre ne gibi hamleler yapabileceğinizi bilmelisiniz. Şirketlerin sizden beklediği şeyleri yetkin bir şekilde yapabilmeli ve desteğinizi onlara her alanda hissettirmelisiniz. Bunun için marka kimliği oluşturma, pazarlama metotları, sektör analizi, rakip analizi ve hedef kitle analizi gibi konularda kendinizi geliştirmeli, temelinizi sağlam tutmalısınız. 

  • Dijital Reklamcılık

Dijital pazarlamanın belki de en önemli kolu Dijital Reklamcılıktır. Şirketlerin tanıtımını en iyi şekilde yapmak ve onların reklamlarını geliştirebilmek Dijital Pazarlama Uzmanı’nın sorumluluğundadır. Sizler de bu eğitimi alırken kendinizi reklamlar konusunda çok iyi geliştirmeye dikkat etmelisiniz. Çünkü reklamcılık konusunda ne kadar iyiyseniz, sizinle çalışan şirketler sizlerden memnun olarak ayrılacak ve daha çok müşteri bulabileceksiniz. Sosyal medya reklamları, Google reklamları, video reklamlar gibi birçok alanda çalışmalar yapıp çok yönlü bir reklam stratejisti olmak, yetkin bir Dijital Pazarlama Uzmanı olma yolunda atacağınız en önemli adımlardan bir tanesidir.

  • Sosyal Medya

Dijital dünyanın belki de en büyük bölümünü sosyal medya oluşturmaktadır. Dijital Pazarlama Uzmanları, aynı zamanda Sosyal Medya Danışmanı da olabilirler. İnsanların sosyal medyada fazlaca zaman geçirmesi ve elinde devasa bir kitle bulundurması, bu alanda kendinizi geliştirmeniz için yeterli sebepler arasında. İşletmeler sizlerden sosyal medya danışmanlığı isteyebilir ve sosyal medya konusunda onlara yardım etmenizi talep edebilirler. Kendinizi dijital pazarlama konusunda eğitirken sosyal medya üzerinde kesinlikle durmalı ve bu alanda yetkin bir uzman haline gelmelisiniz. Mümkün olduğunca fazla sosyal mecrayı tanımalısınız. Bu sayede hizmet verdiğiniz şirketleri memnun edebilir ve alanınızda yükselebilirsiniz. 

  • SEO, Google ve Google Araçları

Belki de tüm çalışmalarınıza yön verecek, analizlerinizin yardımcısı olacak ve dijital pazarlama serüveninizde en sadık yol arkadaşınız olacak Google araçlarını iyi kullanmayı öğrenmelisiniz. Google Ads, Google Analytics, Google Tag Manager veya Google AdSense gibi araçlar dijital pazarlama uzmanlarının en iyi bilmesi gereken şeyler arasında yer alıyor. Dijital Pazarlama Stratejilerinizi belirlemek ve şirketlere somut bir şekilde fayda sağlamak bu araçlarla analiz yapmaktan geçiyor. Şirketlere bu araçlar üzerinden raporlar gönderebilir ve yaptığınız işlerin karşılığını aldıklarını onlara net bir şekilde gösterebilirsiniz.

Bunun yanında Google dijital dünyada sözü geçen dev kuruluşlardan bir tanesidir. Google reklamları nasıl verilir, Google arama sonuçları nasıl düzeltilir, SEO çalışmaları nasıl yapılır gibi konu başlıklarına hakim olmanız gerekiyor. Özellikle SEO konusunda kendinizi çok geliştirmelisiniz. Çünkü piyasada herkes bir şekilde SEO hakkında bilgi sahibi olmuş durumda, sizler kendinizi herkesten ayırmalı ve yaptığınız çalışmalarla farkınızı ortaya koymalısınız. Ancak bu şekilde şirketlerin tercih ettiği, başarılı ve profesyonel bir Dijital Pazarlama Uzmanı olabilirsiniz. 

Sizler de kapsamlı bir eğitim almak ve kendinizi iyi yetiştirmek istiyorsanız Oğuz Veli Yavaş’tan profesyonel dersler alabilir ve blogundan çok değerli bilgiler öğrenebilirsiniz. Ayrıca kapsamlı bir kurs ve birebir eğitimlerin, Dijital Pazarlama Uzmanı olma yolunda çok daha etkili bir metot olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Benim de kendisinden eğitim aldığımı belirtmekle beraber Gamze Nurluoğlu’nu sizlere şiddetle öneriyorum. Kendisinin blogunu inceleyerek bilgi edinebilirsiniz. 

Sınıf derslerine ilginiz daha yüksekse;

  • Sosyal Medya Kampüsü’nü tercih edebilirsiniz.

Yukarıda belirttiğim aşamaları ve daha fazlasını bahsettiğim uzmanların ve kurumların derslerinde öğrenebilir, başarılı bir dijital pazarlama uzmanı olma yolunda emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu