Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur? 

Dijital Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur? 

İnternetin büyük oranda çağımızın hâkimi olması ve insanların artık telefon ve bilgisayar başında çokça vakit geçirmeleri, dijital platformları değerli reklam kanalları haline getirmiştir. Dijital Pazarlama, gün geçtikçe geleneksel pazarlamanın yerini almakta ve şirketler giderek kaynaklarını bu alana doğru yöneltmeye başlamaktadır. Dijital Pazarlama Stratejisi oluşturmayan bir şirket artık rekabetin içinde yer alamayacak konuma gelmektedir.

İnsanlar en çok hangi platformu daha çok kullanıyorsa, hedef kitleniz en çok nerede vakit geçiriyorsa orada pazarlama yapmak sizler için çok daha isabetli bir karar olacaktır. Dijital Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur, bunun cevabını verirken de öncelikle bu soruya yanıt aramalısınız. Sosyal medya, video içerikleri, e-ticaret siteleri gün geçtikçe yeni kullanıcılar kazanırken, sizin hedef kitlenizin çoğu da bu gibi dijital kanallarda vakit geçiriyor olabilir. İşte dijital pazarlama, sanal ortamda vakit geçiren kullanıcıları hedefleyen ve şirketlerin satışlarını arttırmak için kullandığı stratejilerin tamamını oluşturuyor. Peki Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır? Hangi stratejileri kullanabiliriz? Nasıl daha etkili bir pazarlama planı oluştururuz? Bu yazımızda sizlere bunlardan bahsedeceğiz.

 

dijital-pazarlama-stratejisi-nasıl-oluşturulur

Dijital Pazarlama Stratejisi Oluştururken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Dijital Pazarlama Stratejisi, iyi bir şekilde planlandığında ve üstünde çeşitli araştırmalar yapılıp sağlam bir kampanya haline getirildiğinde, şirketlere ve işletmelere çok büyük yarar sağlamaktadır. Bunun için bir Dijital Pazarlama Uzmanı ile çalışabilir veya internetten bolca bilgi toplayabilirsiniz. Eğer hiçbir bilgi birikimine sahip olmadan veya doğru düzgün planlama yapmadan bu işe girişirseniz tüm kaynaklarınızı boşa harcamış olursunuz. Yatırımlarınızın boşa gitmesinin yanında sizler için zaman ve emek kaybı meydana gelecektir. Bu yüzden Dijital Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur bilmek sizlere çok büyük faydalar sağlayacaktır. Stratejinizi oluştururken dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için derledik.

  • Stratejinizin Amacını Belirlemekle Başlayın 

Strateji oluştururken ilk dikkat etmeniz gereken şey, bu stratejiyi hangi amaç için oluşturduğunuzu belirlemektir. Eğer bir yola amacınız olmadan çıkıyorsanız, hedefe ulaşmadan yolunuzu kaybedersiniz. Bunun için sağlam bir amaç belirlemek ve bu amaca ulaşmak için planlar yapıp harekete geçmek çok daha mantıklı bir seçenek olacaktır. Örneğin şirketinizi daha geniş alanlara duyurmayı hedefleyebilirsiniz. E-ticaret sitenize eklediğiniz yeni ürünleri ziyaretçilerinize tanıtmak isteyebilirsiniz. Hedefiniz ne olursa olsun, Dijital Pazarlama Stratejisi oluştururken varmak istediğiniz noktayı bilirseniz, başarılı bir pazarlama kampanyasının ilk adımını atmış olursunuz. 

  • Kampanyanıza Yönelik Ön Araştırmalar Yapın

Araştırma yapmak, kampanyanıza neyin daha faydalı olacağını ayırt etmeniz için oldukça önemlidir. Eğer elinizde sağlam bilgiler varsa, hangi alana yöneleceğinizi bilir ve ona göre aksiyon alırsınız. Bu da şirketler adına hem kaynak tasarrufu sağlar hem de başarılı bir Dijital Pazarlama Stratejisi oluşturmalarını sağlar.

Örneğin sitenizin trafiğini arttırmak ve içeriklerinizin okunma oranlarını daha yukarı çekmek istiyorsunuz. Bunun için çeşitli Dijital Pazarlama Araçlarını kullanarak hedef kitleniz hakkında bilgi edinmelisiniz. Yazılarınızı kimler okuyor, en çok nerelerden ziyaretçi alıyorsunuz, en çok hangi konuya ait yazılarınız okunuyor, ziyaretler hangi saat aralığında en yoğun gibi bilgileri elinizde tutmak, pazarlama hamlelerinizi değiştirecek ve etkili bir pazarlama stratejisinin yolunu açacaktır.

 

  • Hedef Kitlenizi İyi Tanıyın

Pazarlama stratejiniz ne üzerine olursa olsun, hedef aldığınız insanları iyi analiz etmeli ve tanımalısınız. Bu tüm Dijital Pazarlama Stratejilerinde kullanabileceğiniz uzun vadeli bir yatırım olacaktır. Eğer siz genel kitlenizi bilir ve onları iyi tanırsanız, tüm stratejileriniz daha oturaklı ve etkili olur. Örneğin sizin hedef kitleniz ev kadınları ise stratejinizi bu kitleye göre ayarlamalısınız. Hangi saatlerde boş olduklarını, hangi platformlarda gezindiklerini ve en çok nelerden etkilendiklerini bilirseniz daha efektif bir kampanya tasarlayabilirsiniz. Böylece hedeflediğiniz şeye çok daha kısa sürede varmış olacaksınız. 

  • Pazarlama Biçiminizi İyi Seçin

Hedeflerinizi belirlediniz, analizlerinizi yaptınız şimdi de sıra harekete geçmeye geldi. Harekete geçmeden önce yaptığınız analizleri kullanın ve hedeflerinizi gözden geçirin. Sizi en kısa sürede sonuca ulaştıracak kanal hangisi? Hedef kitlenize en çok hitap eden Dijital Pazarlama Yöntemi hangisi? Gibi sorulara yanıt bulmaya çalışın. 

Dijital pazarlama departmanınız ile beraber fikir alışverişi yapın ve en uygun kanalı belirlemeye çalışın. Arada kaldıysanız da dert etmeyin. Stratejiniz dört dörtlük olacak diye bir kural yok.  Bu alanda gittikçe tecrübelenecek ve sizlere en uygun stratejiyi kendiniz bulacaksınız. Söylediğimiz gibi belirttiğimiz aşamalara dikkat ederek mevcut olan en iyi pazarlama yolunu seçmelisiniz. Google Ads reklamları vermek, sosyal medya reklamları vermek, SEO çalışması yapmak, ürünlerinizi Youtube’da tanıtmak gibi değişik şeyler deneyebilirsiniz. Söylediğimiz adımları dikkatlice uygularsanız ve sağlam bir fikir alışverişi yaparsanız en iyi pazarlama stratejisini bulacağınıza emin olabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu