Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Geleneksel pazarlama yöntemleri, günümüzdeki gelişmeleri göz önüne aldığımızda hızla etkinliğini yitirmeye başladı. İnsanların dijital ortamlarda harcadığı süre arttı ve bu yüzden dijital pazarlama yöntemleri de daha popüler ve etkili hale geldi. Her gün başka bir terimini duyduğumuz dijital pazarlama nedir? Bir dijital pazarlama uzmanı ne iş yapıyor?  Kesinlikle bilmemiz gereken şeyler nelerdir? Gelin bu soruları yakından inceleyelim.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama, geleneksel pazarlamanın modernleştirilmiş ve teknolojiye uyarlanmış halidir. Dijital kanallar yoluyla firmalar satışını yapmak istediği ürünleri sizlere tanıtır. Dijital pazarlamanın en büyük avantajı fazla sayıda kanala sahip olmasıdır. İnsanlar bu dönemde günün önemli bir bölümünü internet ortamında geçirmektedirler. Bu yüzden şirketlerin insanlara ulaşması daha kolay bir hale gelmiştir. Dijital pazarlama yoluyla; internet siteleri üzerinden, sosyal medya üzerinden, videolar aracılığıyla veya e-mail yoluyla ürünlerinizi pazarlayabileceksiniz.

 

 

Dijital pazarlamanın bu kadar avantaj sunması bir yerde dezavantaja dönüşüyor. Bu kadar avantajlı olunca tüm şirketler dijital pazarlama uygulamalarına başlıyorlar. Sizin de daha kaliteli bir pazarlama yapmanız, daha derin araştırmalar yapmanız gerekiyor. İşte işin bu kısmında dijital pazarlama uzmanları devreye giriyor. Bu uzmanlar, Google Analytics, Google Ads, SEO, SEM, PPC veya sosyal medya pazarlama gibi konularda daha bilgili ve deneyimli oldukları için daha kaliteli bir pazarlama hizmeti sunuyorlar. Peki dijital pazarlama uzmanı nasıl olunur? Dijital pazarlama uzmanında bulunması gereken özellikler nelerdir? Biraz da bu konudan bahsedelim.

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak İçin Mutlaka Yapmanız Gerekenler

Öncelikle dijital pazarlama uzmanı olmak için herhangi bir lisans programına başvurmanıza gerek yoktur. Dijital pazarlama eğitimi kendi başınıza alabileceğiniz veya bazı seminerlere katılarak, derin araştırmalar yaparak uzmanlaşabileceğiniz bir konudur. Bu adımları izleyerek zamanla tercih edilen ve alanında yükselen bir dijital pazarlama uzmanı olabilirsiniz:

  • Araştırmaktan Sıkılmayın ve Yenilikleri Takip Edin.

Dijital pazarlama eğitiminin en iyi yolu kendi başınıza araştırarak ve sürekli okuyarak öğrenmektir. İnternette bulunan ücretsiz blogları takip ederek spesifik konularda kendinizi geliştirebilirsiniz. İşe öncelikle terimleri öğrenmekle başlayın. Sonrasında bu terimlerin detaylarını ve derinliklerini kavrayın. İnternette verilen seminerleri (Webinar) takip edin ve bunlara katılın. Unutmayın temelinizi sağlam atmadan, terimleri iyi öğrenip kavramadan bunları uygulamanız neredeyse imkansızdır.

 

  • Sürekli Alıştırma Yapın

Dijital pazarlamayı öğrenmeye ve kavramaya başladıktan sonra, uygulama becerilerinizi geliştirmelisiniz. SEO ve dijital içerikler (Sosyal medya, blog, ürün içeriği) konusunda bildiklerinizi sürekli uygulamalı ve bilgilerinizi taze tutmalısınız. Ne kadar çok alıştırma yaparsanız o kadar çok gelişirsiniz. Teorik olan bilgilerinizin işe yaramasını sağlamalı ve onları pratiğe dökmelisiniz. Ürün içeriklerinizi SEO uyumlu yapmaya çalışın, anahtar kelimeler konusunda araştırmalar yapıp uygulayın. Yazdıkça deneyimlendiğinizi göreceksiniz.

 

  • İşe Kendi Reklamlarınızı Yapmakla Başlayın

Belirli bir aşamaya geldikten ve kendinize güvendikten sonra, öğrendiklerinizi kendinizi tanıtmak amacıyla kullanabilirsiniz. Şu anda piyasada dijital pazarlama uzmanı adıyla birçok insan görev yapıyor. Ama şirketlerin büyük bir kısmı bu alanda deneyimli ve cidden işini iyi yapan birilerini getirmek istiyor. Yaptığınız işlemlerle isminizi duyurursanız, sizi işe almak için birbirleriyle yarışan şirketleri fark edeceksiniz. Tek yapmanız gereken işinizi iyi bir şekilde yapmak ve bilinirliğinizi arttırmak. 

 

  • Yazılarınız İçin En Uygun Yer Kendinize Ait Bir Kanaldır

Kendinizi tanıtmanızın en kolay yolu, yazılarınızı kendi imzanızla paylaştığınız kanallardır. Bu kanallar bir web sitesi, blog, sosyal medya hesabı veya bir Youtube kanalı olabilir. Yeter ki çalışmalarınızı yayınlayabilecek bir alanınız olsun. Sonrasında kanalınızı sosyal medyada tanıtarak, e-posta pazarlama yoluyla yayarak ve ücretli reklamları kullanarak bilinir hale getirebilirsiniz. Böylece şirketlerin sizlere ulaşması ve tecrübelerinizi kavraması daha kolay olacaktır.

Gördüğünüz üzere dijital pazarlama uzmanı olmak zannedildiği kadar zorlu bir süreç değil. Tek yapmanız gereken gelişme aşamasında işi sıkı tutmak ve azimli olmak. Böylece şirketlerin sizi arayıp bulması işten bile olmayacak. Kendinizi geliştirdiğiniz sürece karşılığını alacağınızdan emin olabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu