Sosyal Medya

Doğru Hashtag Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru Hashtag Seçimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medyayı pazarlama için kullanıyorsanız bu alana dair bilmeniz gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Her sosyal medya platformu için bu farklı farklı olsa da Doğru Hashtag Kullanımı özellikle Instagram için oldukça önemli bir konudur. Şirketinizin sosyal medya planlamasına göre, marka iletişimine göre ve duruşuna göre Hashtag Stratejiniz değişkenlik gösterecektir. İstiyorsanız Instagram Hashtag Seçimi adlı konumuza geçmeden önce Hashtag Nedir onu açıklayalım.

Hashtag Nedir? 

Hashtag, Twitter’ın hayatımıza girmesi ile beraber yaygınlık kazanan bir sosyal medya ögesidir. Aslında hashtagler kısaca vurgulanmak istenen şeyi belirtir de diyebiliriz. Yazılarda anahtar kelimelerimizi koyu yazmak da hashtag kullanımına benzerdir. Fakat sosyal medyada Doğru Hashtag Kullanımı sadece dikkat çekici ve güzel gözüken bir şey değil kurumlara çok yararı dokunabilecek bir uygulamadır. 

Düzenli olarak hashtag kullanan ve bu konuyu araştıran şirketlerin %40’ından fazlası büyük oranda yarar gördüğünden bahsediyorlar. İlgi alanları ile ilgili araştırma yapan insanlar ise %30 oranında hashtag araması yapıyorlar. Hashtag Bulma ve doğru kullanma paylaşımlarınıza ekstradan trafik getiriyor. Bunun dışında Hashtag Instagram veya Twitter’da sık kullanılan bir öge olsa da aşırıya kaçmanız sizler için doğru olmayacaktır. İsterseniz gelin hashtag kullanımının detaylarına bir göz atalım ve Doğru Hashtag Seçimi Nasıl Yapılır? Bunu konuşalım

 

dogru-hashtag-secimi

Hashtag Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hashtagler, önemsiz şeyler değillerdir. Yani bir paylaşım yaparken altına yerleştireceğiniz hashtagleri rastgele ve düzensiz olarak yerleştirirseniz, büyük fırsatları da kaçırmış olursunuz. Yalnızca yerleştirme olarak değil, doğru hashtagleri belirlemek de paylaşımlarınız açısından çok önemlidir. Instagram Hashtag Seçimi, paylaşımlarınızın yaygınlaşmasında büyük bir rol oynayacaktır. Şimdi gelin madde madde nelere dikkat etmelisiniz onlardan bahsedelim. 

  • Paylaşımlarınızla ve Markanızla Bağlantılı Olan Hashtagleri Tercih Edin

Kullanacağınız hashtagleri belirlerken sık kullanılan ve popüler hashtagler arasında sıkışıp kalmayın. Kendinize özgü ve sizi yansıtan hashtagler belirlemek markanızın akılda kalıcılığına büyük oranda yardım edecektir. Bu yüzden yaratıcı olmalı ve hem markanızı hem de paylaşımlarınızı güzel bir şekilde yansıtan hashtagler üretmelisiniz. Hashtag Bulma en başlarda biraz zor gibi gözükse de aslında biraz düşündüğünüzde ortaya çok güzel işler çıkartabilirsiniz. Örnek olarak e-ticaret ile alakalı paylaşımlar yapıyorsanız, sadece “e-ticaret” hashtagini kullanmak yerine “……ilee-ticaretdahakolay” gibi sloganlar üretmeniz çok daha faydalı olacaktır. 

  • Kendi İş Kolunuzla İlgili Hashtaglere Hakim Olun

Her sektörün kendisine özel bir Hashtag Seçimi vardır. Sizler de kendi alanınıza ait hashtaglere hakim olmalı ve aralarından en uygun olanları seçip paylaşımlarınızda kullanmalısınız. Her ne kadar yaratıcı olmak ve kendinize özel hashtagler kullanmak oldukça faydalı olsa da popüler hashtagler sizlere ciddi manada doğal trafik kazandıracaktır. Fakat ziyaretçi kazanmak için paylaşımınızı hashtaglerle doldurmak yapacağınız en büyük hatalardan birisi olur. Sektörünüzde çok kullanılan hashtagleri, rakiplerinizden veya analiz sitelerinden bulup yalnızca uygun olanları seçin. Çünkü hashtaglerle dolu bir paylaşım hem ciddiyetini kaybeder hem de ziyaretçilerinizin gözünde olumsuz bir izlenim yaratmanıza sebep olur. 

  • Az Aranan ve Spesifik Hashtagleri Kullanın

Çok aranan hashtagler arama sonuçlarında sizi de gösterecektir fakat bu hashtagleri kullanan sayfa sayısı oldukça yüksek olacağından sitenize katacağı trafik sınırlı olabilir. Az kullanılan hashtagleri, Instagram Hashtag Seçiminize eklemek sizlere büyük yarar sağlayacaktır. Aynı anahtar kelime belirlemede olduğu gibi hem uzun kuyruklu ve spesifik hashtagler hem de sık kullanılan ve popüler hashtagleri harmanlayın. Böylece hem daha özel aramalar yapan kişilerin ilk hedefi siz olacaksınız hem de genel aramalarda yerinizi alacaksınız. İki yönlü trafik akışını sağlamak ve daha çok ziyaretçi çekmek istiyorsanız hashtag stratejinize spesifik hashtagleri de dahil edin. 

  • Bir Hashtag Planı Belirleyin ve Çok Fazla Hashtag Kullanmayın

Bir plana sahip olmayan şirketlerin veya hesapların yaptığı en büyük hatalardan birisi de paylaşımları hashtagle doldurmaktır. Doğru Hashtag Kullanımı yapmak istiyorsanız kesinlikle elinizde bir hashtag planı ve listesi olmalıdır. Bu listede en çok aranan hashtagler, paylaşımlarınıza uyabilecek hashtagler, spesifik hashtagler ve önemli diğer hashtagler yer almalıdır. Sizler de bu listeden o günkü paylaşımınıza uygun olanları seçip öyle paylaşım yapmalısınız. Eğer her paylaşımınızda rastgele ve çokça hashtag kullanırsanız amacınıza ulaşamazsınız. Instagram sizlere 30 hashtaglik bir sınır vermiş olsa da bunu tamamen kullanmayın. Sadece planınıza uygun ve sizin amacınıza hizmet edecek hashtagler seçin ki hem trafik kazanın hem de marka imajınızı iyi bir seviyeye çıkarın.  

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu