E-Ticaret

E-Ticaret Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

E-Ticaret Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

E-ticaret, doğru adımları takip ettiğiniz takdirde gelişip büyüyebileceğiniz ve hayal ettiğinizden çok daha iyi yerlere gelebileceğiniz bir ticaret koludur. Uygun zamanlama, pazarlama stratejileri, iyi bir altyapı ve sağlam bir ekip ile düşlediğiniz konuma ulaşacaksınız. Peki E-Ticarette nelere dikkat etmeliyiz? Bu sorunun cevabını e-ticaret püf noktalarını incelediğimiz yazımızda bulabilirsiniz. Lafı uzatmadan E-ticaret yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir bir göz atalım.

e-ticaret-nedir

 

 

 

  • Güzel Bir E-Ticaret Sitesi Daha Fazla Satış Demektir.

 

Gerçek hayatta müşterilerin ilk karşılaştığı şey nasıl ki reel mağazalarsa, e-ticarette de müşterilerin ilk gördüğü şey sizin online mağazanızdır. Online mağazanıza, reel mağazalarda olduğu gibi bakım yapmalı ve güzel görünmesini sağlamalısınız. Siteniz kullanıcı dostu olursa ve sade bir arayüze sahip olursa kullanıcılarınızı etkileyerek web sitenizde kalmasını sağlarsınız. Bununla birlikte insanlar hedeflerine çok daha çabuk ulaşır ve sipariş oranınız artar. Bunun için hazır site oluşturabilen e ticaret yazılımlarını kullanabilirsiniz. 

E-ticaret sitenizin içeriği de çok önemlidir. Ürün açıklamaları ve fotoğrafları doyurucu olmalıdır böylece müşteride bir güven yaratabilirsiniz. Sitenizi güncel tutmak son derece önemlidir. Örneğin stokta olmayan bir ürünü e-ticaret sitenizden kaldırmazsanız müşteri memnuniyetini olumsuz yönde etkilemiş olursunuz. Dönem dönem kampanyalı ürünlerinizi de güncellemelerle öne çıkarmalısınız ki bu ürünleri müşteriler rahatlıkla fark edebilsinler.

 

  • Kampanyalar ve Pazarlama Stratejileri Cironuzu Arttıracaktır.

 

Ticaretin olmazsa olmazlarından birisi de reklam ve pazarlamadır. Ürününüz ne kadar kaliteli olursa olsun, müşterinin bu üründen haberi olmazsa satış gerçekleştiremezsiniz. Sosyal platformlarda sayısız reklam alanı bulunuyor. Bütçenize ve hedef kitlenize göre bir reklam kanalı belirleyip satışlarınızı arttırabilirsiniz. Örneğin kulaklık veya teknolojik ürünler ile ilgili bir mağazanız varsa ve satış yapıyorsanız, video reklamlar ile Youtube’a reklam verebilirsiniz. Bu sayede doğru bir kitleye ulaşmış olursunuz. 

Yapacağınız kampanyalar ise müşterilerin birçok seçenek arasından sizleri seçmesini sağlayacaktır. Bu konuda doğru adımları atmanız çok önemlidir. Bir ürünün ileride çok satacağını tahmin ederek bu ürüne yatırım yapmanız ve ileride kampanyalı bir şekilde satışını gerçekleştirmeniz sizi öne geçirecektir. Bunun gibi pazarlama hamleleri ile satışlarınızı yükseltebilirsiniz.

 

  • Ödeme Yöntemlerinin Çeşitliliği ve Güvenliği Çok Önemlidir.

 

Müşteriler bir ürünü almaya karar verseler bile, hangi sitenin daha güvenli olduğuna bakarlar. Ödeme sistemlerinizin çeşitliliği bu durumda bir kurtarıcı olacaktır. Kredi kartı, sanal pos, eft/havale ve mobil ödeme gibi seçenekleri tüm güvenlik önlemlerini alarak sitenize entegre ettiğinizde daha geniş bir müşteri yelpazesine sahip olursunuz. Ürünün fiyatının net bir şekilde (Lojistik dahil) belirtilmesi de oldukça önemlidir. Müşteri ürünün fiyatını net bir şekilde görmeli ve ödeme esnasında bir sürprizle karşılaşmamalıdır. Aynı zamanda ödeme işleminden sonra da e-fatura kesinlikle müşteriye gönderilmelidir.

 

  • Hızlı Bir Teslimat Müşteri Memnuniyetini Arttıracaktır.

 

İsterseniz stoksuz e ticaret isterseniz de stoklu e ticaret yapıyor olun, kargo ve lojistik konusunda kesinlikle hızlı ve güvenilir olmalısınız. Müşteri memnuniyetini etkileyen en önemli konulardan birisi de teslimattır. Müşteri hızlı bir teslimat alırsa sürekli sizden alışveriş yapmaya başlayacaktır. Aynı şekilde teslimat gecikirse sizi diğer sitelerden daha geri plana atacaklardır. Bu yüzden teslimat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu