Sosyal Medya

Facebook Business Manager Nedir?

Facebook Business Manager

Facebook Business Manager, Google Analytics gibi araçları daha önce duydunuz mu? Peki internet reklamcılığı nedir biliyor musunuz? Reklam sektörü, internetin hayatımızın ana unsuru olmasından sonra büyük bir değişim geçirdi. Artık kocaman kocaman billboardlarda reklam vermek yerine, insanların daha çok vakit geçirdiği ve görmesinin daha olası olduğu mecralarda reklam vermek daha popüler hale geldi. Aslında Facebook da internetin hayatımızda büyük söz sahibi olmasını sağlayan baş aktörlerden bir tanesi. Kurulduğu yıldan bu yana büyük ses getiren Facebook hala dev kitleleri bünyesinde bulunduruyor. Facebook Reklamları da bu büyük kitleyi etkilemek isteyen girişimcilerin sık kullandığı bir metot. Facebook da bünyesinde bulunan girişimcilerin kullanması için Facebook Business adlı bir sistem geliştirdi. Hadi gelin bu sistemin detaylarına bir göz atalım.

 

Facebook-Business-Manager-Nedir

Facebook Business Manager Nedir? 

Facebook Business Manager, özellikle işletme sahiplerinin ve reklam danışmanlarının kullandığı oldukça kullanışlı bir araçtır. Sağlam bir reklam ve pazarlama süreci, iyi araştırma ve analiz yapmaktan geçer. İnsanların hangi reklama daha çok ilgi gösterdiklerini, hangi sayfanızı ne kadar ziyaret ettiklerini, hangi paylaşımlarınızın daha çok etkileşim aldığını Facebook Business Manager Giriş kısmında görebilmektesiniz. 

Şirketinizde çalıştırdığınız dijital pazarlama uzmanlarınızın ve sosyal medya stratejistlerinizin Facebook Business Manager üzerinden işlem yapması da artık daha kolay bir hal alıyor. Yönetici olarak sizler bu hesaplara kimin erişip erişemeyeceğini belirleyebiliyor ve yetkilerini kısıtlayabiliyorsunuz. Bu da sizlere çok amaçlı bir kullanım imkanı sunmakta ve pazarlama sürecinizi çok daha kolay bir hale getirmektedir. Ayrıca Facebook Business Manager Reklam Verme işlerinizi tek bir çatı altından kontrol etmenize olanak tanıyor. Tüm hesaplarınızı beraber kontrol edebilir hatta Instagram hesaplarınızı bile buraya bağlayabilirsiniz. Tek merkezden kontrol edebileceğiniz bu sistem sizlere çok daha yüksek kontrol imkanı sunacak ve daha fazla kazanç elde etmenizi sağlayacaktır.

Facebook Business Manager Sizlere Ne Gibi Avantajlar Sunuyor?

  • Bu araç sizin için çok güzel bir takip ve analiz aracı olacaktır. Sayfa verilerinizin hepsine günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak ulaşabileceksiniz. Hedef kitle analizi, ürün kataloğu işlemleri, harcama takibi, reklam bütçeleri gibi detaylara anında ulaşıp karşılaştırma yapabilirsiniz. Ayrıca bu araç sizlere tüm Facebook Reklam sayfalarınızı ve Instagram hesaplarınızı birleştirme imkanı sunuyor.
  •  Facebook, Facebook Business kullanan şirket sahiplerine e-posta alanında özel hizmetler sunmaktadır. Eğer e-posta üzerinden hedef kitle oluşturabilmek istiyorsanız kesinlikle bu aracı kullanmanız gerekmektedir. Bu gibi bazı özellikleri sayesinde sizler de reklam politikalarınıza yarar sağlayacak araçlar edinebilirsiniz.
  • Bu aracı kullanırken Facebook’un destek kısmından onlara ulaşabilirsiniz. Bu sistem sorunla karşılaşırsanız veya danışmaya ihtiyacınız olursa sizlere çok iyi bir teknik destek vadediyor. Planlarınızı daha iyi hale getirmek ve daha iyi reklam stratejileri oluşturmak için Facebook’tan direkt olarak yardım alabilirsiniz. Daha efektif bir kullanım için bu çok önemli bir hamledir. Ayrıca normal hesaplar üzerinden reklam planlamanızı sürdürüyorsanız, Facebook’a danıştığınız zaman Facebook Business Manager Kayıt işlemi yaptırdınız mı diye soracaklardır. Bu yüzden işletmenizi daha iyi kontrol edebilmeniz açısından, bu aracı kesinlikle kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Facebook Business Manager, sizlere güvenli ve rahat bir kullanım sunuyor. Eğer reklam alanında birden fazla kişi çalıştırıyorsanız hepsine farklı yetkiler verebildiğiniz alanlar açabiliyorsunuz. Bu sayede herkesin reklam hesaplarınıza tamamen sahip olmasının önüne geçmiş olursunuz. Departmanınızda bulunan kişilerin konumlarını ayarlayıp daha düzenli ve planlı bir reklam projesi oluşturabilirsiniz. Ayrıca ekibinizden ayrılan kullanıcıların yetkilerini tek tıkla sonlandırabilirsiniz. Aynı şekilde ekibinize yeni katılmış kişileri de rahatlıkla kampanyanın bir parçası yapabilirsiniz. Bu özellikleri ile Facebook Business Manager reklam kampanyanızı oldukça güvenli bir hale getirecek.
  • Bu harika özelliklerin bulunduğu reklam aracı tamamen ücretsiz bir şekilde hizmetinize sunulmaktadır. İşletmenizi iyileştirmek adına ekibinizin katılabileceği veya tek başına kullanabileceğiniz bu araca sadece bir hesap açma işlemi ile erişebilirsiniz. 

sosyal-medya-yönetimi-sık-yapılan-hatalar

Bir Facebook Business Manager hesabı oluşturmak için öncelikle normal Facebook hesabına giriş yapmalısınız. Sonra da business.facebook.com adresine gidip kendi business hesabınızı oluşturun. İlk aşamada şirketinizin adı, kendi adınız, şirketinize ait e-posta adresi gibi bilgileri girmeniz gerekiyor. Ardından diğer sayfada şirketinize ait bazı önemli bilgileri de girmeniz gerekmektedir. İnternet adresiniz, iş adresiniz, amacınız gibi… Bu aşamalardan sonra artık bir Facebook Business Manager hesabına sahip olacaksınız. Bu aracı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. 

Nasıl ki Google üzerinden verdiğimiz reklamları Google Analytics ve Google Tag Manager gibi araçlar ile kontrol edip iyileştiriyorsak, Facebook üzerinden verdiğimiz reklamların da efektif ve karlı olması için aynı şekilde kontrol edilmesi gerekmektedir. İşte bu kontrol işlemini, yukarıda belirttiğimiz kapsamlı özellikleri sayesinde Facebook Business Manager ile kolayca halledebileceksiniz. Şirketlerin bu aracı kullanmaya başlaması hem reklam projelerini güçlendirmek adına hem de işletmeleri ile ilgili analizleri daha detaylı yapmaları adına büyük bir adım olacaktır. 

Tüm bu özelliklere sahip olan ve bunun üstüne bir de ücretsiz olan bu aracı kullanmamak herhalde biraz saçma olurdu değil mi? Sizler de bu araçtan yeni haberdar olduysanız ve şirketinizi daha iyi bir konuma getirmek istiyorsanız hemen kullanmaya başlayın. Unutmayın Facebook Business Manager ile edineceğiniz bilgi ve yapacağınız analiz her zaman iyi sonuçlar doğuracaktır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu