Google

Google Ads (Adwords) Nedir?

Google Ads (Adwords) Nedir?

İnternet reklamcılığı denince akıllara ilk önce Google Ads gelmektedir. Bu sektörün büyüyüp gelişmesine ön ayak olan en büyük kurumlardan birisi de kuşkusuz Google’dır. Dünyanın en büyük arama motoru sıfatı ile anılmayı hak eden Google, ülkemizde tam olarak %99 kullanım oranına sahip. Yani sadece %1’lik bir kısım Google’dan başka arama motorunu kullanıyor. Bu durumda reklamcılık sektörü için de çok büyük bir kanal haline geliyor. 

Google Ads, Google’ın 2000’in ilk yıllarından beri kullanıma açtığı bir reklam aracıdır. Google ve partnerliğini yaptığı sitelerde reklamınızın yayınlanması Google Ads Hesabı Açmanıza bağlıdır. Bu araç üzerinden dünyanın en çok ziyaret edilen sitelerinden birisine reklam verilebilir. Aslında Google Ads şirketlerin tercih ettiği en büyük pazarlama hamlelerinden birisidir. Google Ads şirketlere ve reklam verenlere sunduğu avantajlar ve büyük araçlar ile reklamcılığı bir üst boyuta taşıyor. Haydi gelin Google Ads’i daha detaylı inceleyelim.

Google Ads Üzerinden Reklam Vermenin Maliyeti Nedir?

Google bu konuda kesin bir sınır çizmiyor. Çünkü her işletmenin ve reklam verenin maliyeti kendine özel olarak değişkenlik gösterebiliyor. Bu yüzden insanlar kendi belirlediği bir harcama tutarına göre reklam verme işlemini gerçekleştirebiliyorlar. Google’a yaptığınız ödemeler PPC (Tıklama başına maliyet) olarak alınır. Yani reklam verdiğinizde reklamınıza kimseler tıklamazsa hiç para ödemezsiniz. 

Totalde ödeyeceğiniz parayı yine sizler belirlersiniz. Mesela aylık 400 TL reklam bütçesi belirlerseniz, ödediğiniz miktar o bütçeyi kesinlikle aşmayacaktır. Reklamlara ödediğiniz paraların tıklama başına maliyeti ise açık artırma usulü ile belirlenir. Burada seçtiğiniz Anahtar Kelimelere göre değişkenlik gösteren maliyetler ödersiniz. Bir gün tıklama başına maliyeti 1 tl olan reklamlarınıza 10 kişiden fazlası tıklayamaz. Ama eğer önceki günlerde daha az tıklanma olduysa bir günde yapılan tıklanma ve dolayısıyla maliyet de artabilir. Ama dediğimiz gibi aylık harcamanız hiçbir zaman 300 TL’nin üzerine çıkmayacaktır. (Verdiğimiz değerler tamamen örnek olarak verilmiştir.)

Google Ads Nasıl Çalışır?

Google Ads, dediğimiz gibi Google üzerinden reklam vermek isteyen kişilerin başvurduğu bir dijital pazarlama stratejisidir. Peki bu Google Ads nasıl çalışır? İlk önce bir Google Ads Hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Kaydolma kısmından firmanıza ait bilgileri, internet sitenizi ve kişisel bilgilerinizi girdiğiniz bir sayfaya yönlendirilirsiniz. Kayıt aşamasını yaptıktan sonra işin daha detaylı kısmına yani Anahtar Kelime seçme kısmına geçmiş oluyoruz. 

Bu kısımda şirketiniz ve satışını yaptığınız ürünle ilgili Anahtar Kelimeleri tek tek girersiniz. Yukarıda belirttiğimiz gibi yüksek aranan anahtar kelimeler, yüksek rekabete yol açacaktır. Ama daha düşük aranan daha özel kelimelerin rekabeti görece daha az olacaktır. Bir dijital ürün firması iseniz,  “Kablosuz Kulaklık” aramasının yüz binlerce kere yapıldığını göreceksiniz. Ama “Xiaomi Kablosuz Kulaklık Kutusu” aramasının çok daha düşük seviyelerde gezdiğini gözlemleyebilirsiniz. Google Ads reklam kampanyanızı oluştururken bu aşamada hem özel hem de genel anahtar kelimelerinizi iyice belirlemelisiniz ki bu işin sizlere getirisi daha fazla olsun.

Anahtar Kelimelerinizi belirledikten sonra, Google Ads Araçlarını kullanmaya başlayabilirsiniz. Önceden Google Adwords olarak bilinen ve şu an Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcısı olarak anılan araç, belki de reklamcılık serüveninizde işinize yarayacak en temel araç olacaktır. Bu araçta, anahtar kelimelerinin aranma hacmini, tıklanma sayılarını ve ortalama tıklama başına maliyetlerini listeleyebileceksiniz. Yani planınıza ekleyeceğiniz anahtar kelimelerin hepsini daha önceden test etmiş olacaksınız. 

Anahtar Kelime Planlayıcısı dışında Google Ads reklamlarınızı özelleştirebileceğiniz başka seçenekleri de sizlere sunmaktadır. Reklamınızın hangi saatlerde, hangi bölgede, hangi kitleye gözükeceğine kendi ellerinizle karar verirsiniz. Böylece hedef kitlenizi tutturma ihtimaliniz, dolaylı yoldan da satış yapma ihtimaliniz artacaktır. Google Ads, aslında internet üzerinde bulabileceğiniz en güvenli ve en iyi yatırım araçlarından birisi olacaktır. 

Neden Google Ads’i Tercih Etmelisiniz?

Google Ads, belirttiğimiz kullanışlı araçlara sahip olduğu için, pazarlama hakkında sınırlı bilgiye sahip bir işletmenin bile güzel kampanyalar oluşturmasına olanak tanıyacaktır. Ayrıca Google Ads, her bütçeden yatırımcıya kendi reklamlarını oluşturma şansı tanıyor. Bütçeniz ne olursa olsun, saati, konumu ve hedef kitlesi ile tamamen sizlere özel bir reklam yaratabiliyorsunuz. Tüm bunların yanında Google Ads PPC (Pay-Per-Click)  ödeme sistemi ile adeta garantili bir reklam hizmeti sunuyor. Sonuçta reklamlarınıza tıklanmadan ödeme yapmayacaksınız. Reklamlarınıza tıklandığında ise bu size elbette bir gelir olarak geri dönecektir. Tüm bu özellikleri ile Google Ads reklamcılık sektörünün parlayan yıldızı olmaya ve işletmelerin can dostu olmaya devam ediyor. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu