Google

Google Adsense Nedir

Google Adsense Nedir?

Google Adsense, İnternet üzerinden para kazanabilmek için başvurabileceğiniz kanallardan birisidir. İşleme mantığı kolay olsa da büyük oranda bir yatırım gerektirecektir. Bu yüzden bu işi hafife almamalısınız. Her işte olduğu gibi bu işte de ilk önce belirli bir emek harcamanız, özveri göstermeniz gereklidir. Sonrasında ise sonuçlarını alabileceksiniz. Peki her yerde duyduğumuz bu Google Adsense nedir? Google Adsense ile nasıl para kazanırız? Gibi soruları sizler için yanıtlıyoruz.

Google Adsense Nasıl Çalışır?

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki Google Adsense’in temel mantığı, siteniz üzerinde görüntülenen reklamlardan tıklanma başına para kazanmanıza dayanıyor. Yani sistem basitçe şöyle işliyor: Google Adsense hesabı açma talebinde bulunduğunuzda, Google’ın sizin siteniz üzerinde reklam görüntülemesine izin veriyorsunuz. Belirli aşamaları tamamladıktan sonra, Google üzerinden reklam veren kişilerin reklamları sizin sitenizde yayınlanıyor. Siz de bu reklamlara ne kadar çok tıklanırsa o kadar para kazanıyorsunuz.  

Google Adsense üzerinden para kazanmanın temel mantığını sizlere açıkladık. Şimdi sıra zor kısma geldi yani nasıl daha çok kazanabilirsiniz sorusunun cevabına. Hem Youtube kanalınızdan hem de oluşturduğunuz web siteniz üzerinden para kazanabilirsiniz fakat ikisini aynı anda yürütmek her zaman sizin için daha yararlı olacaktır. Ayrıca yazılı kaynakların günlük hayatta daha çok tercih edildiğini de aklınızdan çıkarmayın. 

 

Google Adsense ile Nasıl Daha Çok Para Kazanırız?

Öncelikle Google Adsense üzerinden reklam verebilmeniz için bir web sitesine ihtiyacınız var. Para kazanmak isteyen girişimcilerin çok yaptığı yanlışlardan birisi de çok fazla tıklanma alan güncel konular hakkında web sitesi açmak oluyor. Kesinlikle bilginizin olmadığı ve süreklilik yaratamayacağınız web siteler açmayın. Bu aynı inşaat hakkında bilginiz olmamasına rağmen bir inşaat şirketi kurmanıza benzer. O yüzden bilginizin olduğu, iyi ve ilgi çekici içerikler üretebileceğiniz bir web sitesi oluşturmayı birinci hedef olarak belirleyin.

 Aklınızda şunu bulundurun, büyük ihtimalle ilk birkaç ay hiç para kazanamayacaksınız. Ama bu sizi yıldırmasın çünkü ilerleyen süreçte bu miktar birden artış gösterecektir. Bu süreçte sitenize gereken özeni gösterin. Sitenize okuyucu ve ziyaretçi çekmek için elinizden geleni yapın. Her gün en az 1 yazıyı sitenize yükleyin ve kaliteli içerikler oluşturun. Böylece sitenizi fark eden insanlar diğer yazılarınızı da okumak isteyecek ve sizi etrafındakilerle paylaşacaktır.

İçerikleriniz kesinlikle SEO kurallarına uygun olmalıdır. Bu önemli adım sitenize ziyaretçi çekmenizi sağlayacak ve bilinirliğinizi arttıracaktır. Google Adsense üzerinden yüksek meblağlarda para kazanmak istiyorsanız birinci hedefiniz de sitenizin ziyaretçilerini arttırmak olacaktır. Çünkü tıklama başına ödeme alırsınız bu da trafiği yoğun bir sitede daha sık gerçekleşir.

Adsense Üzerinden Ne Kadar Para Kazanırız?

Her aşamayı geçtiniz, sabırla beklediniz ve sitenizin ziyaretçileri gittikçe artıyor. Her şey sizin için çok güzel gidiyor. Bu aşamada Adsense paneli üzerinden siteniz içinde göstermek istediğiniz reklam türlerini (Veya göstermek istemediklerinizi) seçebilirsiniz. Sonrasında her tıklama başına sizlere ödeme yapılır. Google Adsense ne kadar kazandırır belli değildir. Kazanacağınız miktar reklama göre değişmektedir çünkü insanlar Google’a reklam verirken tıklama başına farklı ücret öderler. Örneğin reklam veren Google’a bir tıklama başına 1TL ödediyse bu 1 TL’nin %68’i size %32’si de Google’a kalmaktadır. Yani bir tıklamadan 0,68 TL kazanmış olursunuz. Her reklamdan kazanacağınız ücret farklı olacaktır. Toplam geliriniz 200TL’nin üstüne çıktığında, Adsense paneli üzerine kaydettiğiniz kartınıza paranızı transfer edebilirsiniz.

 

Belirttiğimiz gibi adsense üzerinden para kazanmanız ilk aşamalarda o kadar kolay olmayacaktır. Ama bilgi sahibi olduğunuz ve sürekli olacak bir web sitesiyle, belirli bir zaman sonra kayda değer paralar kazanmaya başlayabileceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu