Google

GOOGLE DATA STUDİO NEDİR?

GOOGLE DATA STUDİO NEDİR?

Google Data Studio, Google’ın sunduğu ücretsiz veri görselleştirme aracıdır. Google Data Studio ile kullanımı kolay, ücretsiz, farklı veri kaynaklarını ve grafiklerini bir araya toplayarak rapor hazırlayan bir veri analiz aracı olarakta tanımlanır. Herkes tarafından erişilebilir ve veri analizlerinin başka kullanıcılarla kolayca paylaşılır olması ile popüler bir Google işletim aracıdır. Analytics, Ads,Youtube Statistics, Search Console gibi

farklı veri kaynaklarını bir araya getirir, içe aktarır, görselleştirir, rapor halinde sunar. Ayrıca elinizdeki verileri de içeri aktarıp işleme kolaylığı sunar. Google Data Studio, Google Analytics’te dashboard oluşturmaya benzer. Ancak Google Data Studio birçok kaynaktan veri aktarımına, ortak kullanıma ve raporlamaya daha uygun. 

 

 

Google Data Studio’ya birden çok veri kaynağı bağlamak çok kolay. Search Console, Google Analytics, Ads gibi araçlardaki datalarınızı tek bir çatıda birleştirme olanağı sunar. Elbette bu sadece Google araçları ile sınırlı değil, dışarıdan Amazon, eBay, Bing gibi kaynakları da Google Data Studio içerisinde toplayabilirsiniz. Bu aracın bir diğer özelliği sosyal medya hesabınıza ait bilgileri, CRM (müşteri ilişkileri programı) verilerini ve reklam datalarınızı içeriye aktarabilir kolayca analiz edebilirsiniz.  

Google Data Studio Neden Kullanmalıyız?

 

Kısaca niçin Google Data Studio kullanmalıyım derseniz:

  • özelleştirme
  • ücretsiz olması
  • ortak kullanım ve veri paylaşımı
  • data kaynak yönünden zengin oluşu
  • filtreleme özelliği ile benzersiz bir araç diyebilirim.

 

Google Data Studio’da özelleştirme özelliği ile verilerinizi farklı format ile kullanabilirsiniz. Puan kartı, tablo grafiği, zaman serisi, coğrafi tablo, pasta grafik, pivot tablo, çubuk grafik, alan ve dağılım grafiği, ağaç grafiği gibi grafik türleri ile raporlar hazırlayabilirsiniz. Ayrıca gösterge panelindeki seçeneklerle logo, renk, görsel, text değişikliği yapabilirsiniz. Ortak kullanım ve veri paylaşımı özelliği ve bu özelliğin ücretsiz bir şekilde kullanılır olması en cazip taraflarındandır. Bu şekilde ekibiniz, müşterileriniz kolayca ve hızlı bir şekilde datalarınıza ulaşabilir. Ayrıca verileri günlük, haftalık, aylık olarak PDF şeklinde indirebilirsiniz. Google Data Studio ile gösterge panelinize filtre ekleyebilirsiniz. Böylece herkese açık olan verilerinizi belirlediğiniz seçeneklere göre otomatik olarak filtrelersiniz. Bu şekilde verileriniz de özelleştirilmiş olur.

Google Data Studio Nasıl Kullanılır?

 

  1. Öncelikle datastudio.google.com adresine giderek diğer google araçlarında olduğu gibi google hesabınızla hesap oluşturun. Google Data Studio sayfasında hesap açtıktan sonra ‘home’ sekmesinden kontrol paneline ulaşırsınız. Veri kaynakları ekleyip rapor, tablo, grafik vs oluşturmaya başlayabilirsiniz. 
  2. Veri kaynağı eklemek için kontrol panelinin sol kısmında, raporlar sekmesinin altında ‘veri kaynakları’ butonundan yükleme yapılır. Sağ alt köşede ‘+’ işaretini tıklayıp veri kaynaklarını yükleyebilirsiniz. Bu şekilde istediklerinizi tek tek ekleyerek, uygulamaların içerisindeki bilgileri Google Data Studio’ya bağlarsınız. 
  3. Rapor oluşturmak için uygulamanın ana sayfasında sol köşede ‘raporlar’ kısmı var. Burayı tıklayıp ‘+’ sekmesinden yeni bir rapor sayfası açarak başlarsınız. Mesela kişisel bir web siteniz var ve performansını ölçmek için Website Technical Performance İndicators yani ‘web sitenin teknik performans göstergeleri’ şablonunu kullanırsınız. Buna benzer e-ticaret ya da pazarlama ile ilgileniyorsanız ‘Marketing Templates’ sekmesi size rapor hazırlamada yardımcı olur.
  4. Grafik oluştururken rapor türüne göre uygun grafik temasını seçmeniz daha yararlı olur. Grafik kısmında ‘detaylar’ bölümünde ölçü, başlık, tarih ve görselleri ekleyebilirsiniz. 
  5. Oluşturduğunuz raporları çevrimiçi ortamda müşterilerinizle ya da izin verdiğiniz kişilerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca kendi bilgisayarınıza indirerek başka mecralara gönderebilirsiniz. Raporların tasarımını sizin yapma şansınız olduğu gibi hazır şablonları da ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Bunun yanında Google Data Studio’nun güzel tarafından biri rapor, grafik vs. tasarımını istediğiniz zaman yenileyebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu