Google

GOOGLE MY BUSİNESS NEDİR?

GOOGLE MY BUSİNESS NEDİR?

 

Google My Business benim işletmem diye de adlandırılan Google işletim araçlarından biridir. Amacı işletmenizin Google aramalarında kolayca bulunmasını sağlar. Haritada adres paylaşımı, çalışma saatleri, işletmeden faydalananların yorumlarını yayınlayan bir yönetim aracıdır. Google My Business’in ücretsiz bir çalışma sistemi vardır. Bu sayede küçük işletmeciler kolayca faydalanabilir. Kullanım için business.google.com adresinden işletmenizin adını girip Google’a ekleyerek yönergeleri uyguladığınızda, işletmeniz Google arama motorunda yerini alır. Böylece arama motorunda görünürlüğünüz artar, yeni müşterilerle tanışıp iş bağlantıları kurabilirsiniz. Güzel yanlarından birisi de işletmenize ait bir internet sitesi olmasına gerek yok, Google My Business zaten sizin için bu görevi üstleniyor. Özellikle yerel işletmelere kazanç sağlayan, kullanılması gereken bir araç.

Google My Business Kullanmanın Yararları

 

  • İşletme, hizmet ve ürünler hakkında detaylı bilgiye ulaşılmasında kolaylık sağlar. 
  • İşletmenizi Google’da aradıklarında hem iletişim adresinize ulaşırlar, hemde çalışma saatlerinden sizi kolayca takip ederler.
  • Google arama motorunda adres, iletişim bilgileri, fotoğrafları bulunan firmalar tüketici tarafından daha güvenilir bir algı oluşturur. Bu da elbette piyasadaki yerinizi sağlamlaştırır. 
  • Google Benim İşletmem yönetim aracının güzel yanlarından biri, istediğiniz fotoğrafı, ürün görsellerini, hizmetlerinizi yükleyerek müşterilerinize daha detaylı bilgi sunmanız mümkün. Fotoğraf yüklemek Google ziyaretçileri için çok önemli. Bu işletmenin güvenilir olduğunun göstergesi olarak algılanıyor.
  • Google My Business içerisindeki eklentilerden biri, ziyaretçilerden gelen yorumlar ya da geri bildirimlerdir. Gelen yorumları analiz edip hizmet kalitenizi arttırmanız bu şekilde çok kolay. 
  • Google Benim İşletmem aracının yararlarından biri müşteri ve satıcı açısından zaman tasarrufu sağlar. Müşteri Google’da firmanızı aradığında sizinle görüşeceği konuları işletim sayfanızda görüp bilgi alması, her iki taraf içinde zamandan tasarruf sağlar.
  • Google My Business ile profesyonel bir firma imajı çizilir.
  • Google Benim İşletmem’in avantajlı yanlarından biri mobil uygulamasına sahip olması. Böylece işletim aracınızı 7/24 takip etmeniz kolay olur.

 

google-my-business-nedir

 

 

Google My Business Kaydı Nasıl Oluşturulur?

 

Google My Business hesabı açmak için business.google.com adresine girip Google hesabıyla kayıt oluşturulur. İşletme adınızı girerek ilerle tıklanır. Ardından firmanızın adresi ve konumu işaretlenir. Telefon numarası ve web adresi vs gibi iletişim bilgileri girilir. Bu bilgileri sonradan değiştirmeniz mümkün. İstenilen bilgiler girildikten sonra doğrulama talebi sorulur, bu işlemi e-posta ya da telefon numaranızı girdiğinizde kolayca gerçekleştirirsiniz. Böylece Google Benim İşletmem hesabınız kullanıma açılmış olur. 

 

Google Business Ana Sayfası 

 

Ana sayfanızda işletmeniz ile ilgili yayınlar, bilgi, analizler, yorumlar, mesajlaşma, fotoğraflar, ürünler, hizmetler, kullanıcı sayısı gibi bilgiler bulacaksınız. Ayrıca bir reklam oluştur sekmesinden işletmenizin reklamını verebilirsiniz. Google My Business 300 TL tutarında ücretsiz reklam kredisi sunar. Üstelik bütçeyi siz belirliyorsunuz ve potansiyel müşteriler sitenizi ziyaret ettikçe ya da reklamdan telefon araması yaptıkça ödeme yaparsınız.

 

Google Benim İşletmem kullanmanın avantajlı yanlarından biri firmanızla ilgili içerikler yayınlama şansına sahipsiniz. Hizmetinizle ilgili yaptığınız ve planladığınız etkinlikleri paylaşabilirsiniz. Yenilikleri, ürünleri görselleri ile yayınlamanız sitenize ziyaretçi çekmeniz adına çok yararlı olacaktır. Görsel paylaşırken ürün açıklaması da çok önemlidir. İnsanlar verilen hizmetler hakkında detaylı bilgi almak ister bu da işletim sayfanızın etkileşimini artırır. Ayrıca rezervasyon yap, satın al, daha fazla bilgi edin gibi eklentileri kendiniz oluşturabilirsiniz. Yayınlar kısmında yayınınızı oluşturun kısmını tıkladığınızda yayına başlangıç/bitiş tarihi ayarını yaparak yayın süresini düzenleyebilirsiniz. Bunun yanında fiyat ve fiyat aralığı yayınlamanızda mümkün. Google My Business işletim aracının güzel taraflarından biri de sayfanızdaki bilgileri istediğiniz zaman güncelleyebilir üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu