Google

Google Search Console Nedir?

Google Search Console Nedir?

Yeni bir internet sitesi kurdunuz ve sitenizin dışarıdan nasıl gözüktüğünü merak ediyorsunuz. Sitenize giren çıkanlar, site içi trafik durumu, sitenizde olabilecek birçok sorunu çözmeye yarayan ve bunu tek bir araçla yapmanızı sağlayacak bir sisteme ihtiyacınız var. İşte Google sizin için bu hizmetleri tek bir elden alacağınız Google Search Console aracını geliştirdi. Şimdi gelin Google Search Console nedir diye birlikte inceleyelim. 

 

Google Search Console Çalışma Sistemi 

 

Google Search Console, Google tarafından geliştirilen, web sitesi kullanıcılarının, sitesinin durumunu takip eden, Google arama motorundaki performansını ölçen bir servis aracıdır. Dışarıdan bakarak sitenin durumunu izleyen, raporlayan ve siteyi daha iyi performansla çalışması için sorun gidermeye çalışan bir sistemdir. 

 

 • Sitenizin Google arama ve trafik verilerini görüntülemeye olanak sağlar. Google arama motorunda görünme sıklığını rapor halinde sunar.
 • Sitenizin Google’da gösterilmesini sağlayan anahtar kelimeleri ve arama yapan kişilerin bu anahtar kelimeleri ne sıklıkta tıklama yaptıklarını gösterir.
 • Google’ın web sitenizi tarayabildiği ve bulunabildiğini onaylama raporlama işlemi yapar.
 • Dizine ekleme sorunu yaşıyorsanız bu sorunu düzeltme, güncellenmiş içeriği dizine ekleme işlemlerini yapar. 
 • Sayfanızın performansını artırma, mobil kullanım ile ilgi sorunları çözme ve sayfanıza diğer sitelerden gelen bağlantıları gösterme gibi özellikler sunar.

google-search-console-nedir

Google Search Console Ne İşe Yarar?

Eski adı Google Webmaster Tools olan Google Search Console ne işe yarar denildiğinde en büyük avantajı, dizine ekleme özelliğidir. Sayfanızda paylaştığınız içeriğin kişiler tarafından bulunup siteniz bu konu hakkında ziyaret edildikçe, sayfanız Google Search Console tarafından dizine eklenir. Böylece dizine eklenen sayfalar Google tarafından öne çıkarılır. Web sayfanızın ön plana çıkmasını istiyorsanız mutlaka siteniz dizine eklenmelidir. Google Search Console’da URL ekleme  işlemi yapılmazsa siteniz anahtar kelime aramalarında görülmez ve organik trafik kesintisi yaşar. Bunu Google site ekle kısmından sitenizin URL’sini buraya yapıştırarak dizine ekleme yapabilirsiniz. Google Search Console’un güzel taraflarından biri ücretsiz olmasıdır.

Google Search Console’un Sunduğu Başlıca Avantajlar

 • Sitenizin genel durumunu takip eder, adeta sitenize check up uygular. 
 • Sitenizdeki güvenlik sorunlarını, geçerli manuel işlemleri, geçerli/hatalı dizine eklenmiş sayfaların özetini sunar.
 • Sitenizin toplam tıklanma oranı, sitenizde bulunan yapılandırılmış veriler, AMP sayfaları gibi geliştirmelerin özetini ve grafikler halinde sunar.
 • Google aramalarında sitenizi kaç kişi tıkladı, hangi sorgularla sitenize giriş yapıldı, ortalama arama konumunu gösterir.
 • Sitenizdeki keşfet verileri aracı varsa onun içinde benzer bir raporlama sağlar.
 • Raporlama sayfa URL’si, cihaz türü, sorgunun yapıldığı ülke gibi gruplara bölünerek yapılır.
 • Google dizininde URL takibi yapabilirsiniz. Sayfanın HTML kodu ile hatalarını, AMP, JavaScript çıkışı ile oluşturulan sayfalarda yapılan hataları içerir. 
 • Kapsam raporu sitenizdeki sayfaların dizin durumunu gösterir. Sayfaların dizine eklenmeye uygun olup olmadığını ve neden eklenip eklenmeme durumunu raporlar.
 • Site haritaları raporu ile site haritalarınızı işlerken karşılaşılan hataları gösterir.
 • Önemli web verileri raporu ile sayfanızın performansını gösterir.
 • AMP raporunda hangi AMP sayfasının dizine eklendiğini gösterir.
 • Google’ın sitenizde tespit ettiği güvenlik sorunlarını raporlar.
 • Mobil uyumluluk testi aracı ile sayfanın mobil cihazlarda uyumlu olup olmadığını test eder.
 • Uluslararası hedefleme ile çok dilli sitelerdeki hreflang hatalarını giderip, hedeflediğiniz bir ülke belirlersiniz.
 • Sitenize ait verileri Google Analytics ilişkilendirmesi yaparak içe aktarır.

Google Search Console’u Kimler Kullanır?

Web sitesine sahip her birey Google Search Console kullanabilir. İster yeni başlayan bir birey, ister bir blog sahibi ya da ileri düzey bilgiye sahip bir uzman, Google Search Console herkese yardım edebilecek bir araç. 

İşletme sahipleri: Google Search Console’un en güzel taraflarından biri detaylı bir rapor hazırlaması ve site sahibinin ihtiyacı olan tüm bilgileri grafiğe döküp sunmasıdır. Sitenizi kendiniz kullanmasanız bile, site ile ilgili olabilecek sorunların çözümünde en iyi Google işletim aracı olduğunu bilmeniz gerekiyor. Sitenizin işletim sistemini takip etmeniz bu araçla çok kolay.

Web geliştiriciler: Yapısal verilerdeki hatalar gibi işaretleme ile ilgili sıkça olan sorunları, asıl işaretlemeyi ve/veya kodu olarak giriyorsanız Google Search Console işinize çok yarayacak.

Seo uzmanları ve pazarlamacılar: Seo uzmanı olarak web sitesinin trafiğini takip etme, Google’da öne çıkmak için gerekli alt yapının olup olmadığı, hedefe doğru adımlarla mı gidildiği, anahtar kelimeleri doğru şekilde seçilip seçilmediği, sitenizin Google’da etkileşim sonuçlarının analizini iyi yapmanız gerek. Bunun için iyi bir site analiz raporu lazım. Google Search Console size bu kolaylığı sağlar. Ayrıca Google Trends, Google Ads ve Analytics ile birlikte sistemli bir şekilde çalışarak size daha kaliteli ve detaylı bir analiz yapma şansı sunar.

Site yöneticileri: Site yöneticileri ya da editörlerinde kolayca sitenin performansını takip edebileceği bir araçtır. Web sitenizin sunucu hatalarını, güvenlik açığını ya da saldırıları, site yükleme sorunlarını, kötü amaç yazılımlara karşı güvenlik sorunları Google Search Console aracılığı ile takip edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu