Web Site

HOSTİNG ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

HOSTİNG ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

 

Hosting alırken dikkat etmemiz gereken hususların başında hosting almak için çalıştığınız firma gelir. Firmanın sunduğu paketler ve anlaşma şartlarına dikkat etmenizde yarar vardır. Sizlere hosting satın alma konusunda yardımcı olacak birkaç önemli husustan bahsetmek isterim.

 

  • Öncelikle hosting veren şirketin yasal olup olmadığından ve yer sağlayıcı belgesine sahip olduklarından emin olun. Ayrıca firmanın destek bölümü iyi hizmet veriyor mu? Sitenizle alakalı sorun çıktığında hızlıca geri dönüş sağlanıyor mu? Karar verdiğiniz hosting firması ile çalışan kullanıcıların yorumlarını inceleyebilirsiniz. 

7/24 süreklilik ve performans garantisi sunan Güzel Hosting firmasına bir bakın derim. 

 

  • Sitenizi kurarken hangi kitleye hizmet edeceğinize iyi karar vermeniz gerekir. Çünkü günlük tıklanma oranı hosting satın alma paketlerini etkiler. Sitenizin aylık trafik oranı, CPU ve RAM kapasitesi dengede olursa sitenizde bir problemle karşılaşmazsınız. Bunun için uygun bir hosting paketi satın almalısınız. Aylık transfer denilen terim sitenize giren ziyaretçilerin oluşturduğu toplam veri transferidir. Örneğin; sitenizin ara yüzü 40 KB, bir kişi sitenize giriş yaptığında 40 KB’lık veri transferi olur. Bu transfer sitenize giren kişinin yaptığı tüm işlemleri kapsar. Aylık internet tüketim kotasını aştığınızda sitenizde yavaşlama ya da daha kötüsü çökme olabilir. Bunun önüne geçme yolu, aylık internet kotanız site kullanım trafiği ile uyumlu olmalı ve CPU, RAM kapasitesinin yeterli olmalıdır.

web-hosting-nedir

 

  • Yeni başlayanlar için paylaşımlı küçük bir hosting satın almanız yeterli olacaktır. Sunucu güvenliği ve veri tabanı bakımı kolaydır. Sitenizin büyüdüğünü hissettiğinizde sanal sunucuya kurmanız tavsiye edilir. 

 

  • RAM boyutu da dikkat etmeniz gereken husustur. RAM, sisteminizde çalışan programların ve uygulamaların geçici olarak bünyesinde topladığı bir alandır. Kalıcı depolama alanı değildir. Bu alan ne kadar büyük olursa siteniz o kadar hızlı çalışır. Bunun için RAM boyutu yüksek hosting paketleri seçmek sizin için avantajdır. 

 

  • CPU, Central Process Unit yani merkezi işlem birimi demektir. Sitenizdeki verileri işleyen ve yazılım komutlarını gerçekleştiren birimdir. Kısaca hosting alırken Core (CPU) işlemcisinin güncel ve güçlü bir yapıya sahip olmasına dikkat edin. Çünkü bu da sitenizin hızını belirleyen faktördür. 

 

  • E-posta, personelinizle ya da kullanıcılarınızla irtibat kurmak için önemlidir. Hosting alırken e-posta barındırma özelliğine ve e-posta sayısına dikkat edin. Genelde bu sınırsız deniliyor. Hosting paketlerine bakarken sormanız gereken bir husus, e-mail sunucuları yasaklı mı değil mi? Aksi durumda gönderdiğiniz mailler spama düşebilir. Ayrıca Alastyr Hosting gibi firmalar hosting paketlerinde ücretsiz olarak özel spam filtreleri ekleyerek, spam maillerden sitenizi kurtarmış olur. 

 

  • Hosting firmalarında iki çeşit işletim sistemi kullanılır. Web sitenizin yazılım altyapısını ne üzerine kuracaksanız o işletim sistemini seçmelisiniz. Burda benim tavsiyem Alastyr Hosting. Firma size bu konuda yardımcı olacaktır. Eğer sitenizi WordPress gibi PHP ve MySQL gibi veritabanı kullanan bir sistemle kurduysanız Linux işletim sistemini seçersiniz. Diğer taraftan sitenizde ASP, .NET yazılım kullanan veri tabanı varsa Windows hosting seçmelisiniz. Linux’un faydası açık kaynak kodlu olması. Yani ücretsiz bir şekilde yazılım kodları topluma açıktır. Bu sayede kodlar yazılımcılar tarafından kolayca değiştirilebilir ve geliştirilebilir. Güzel Hosting sitesindeki paketlerde MySQL veritabanı limitsiz seçeneği işinize yarar diye düşünüyorum.

 

  • Kimi hosting firmaları ücretsiz SSL sertifikası sunar. Bu firmalardan biri olan Alastyr Hosting ek bir ücret almadan veya Dedicated IP zorunluluğu olmadan sitenize SSL sertifikası kurar. SSL sertifikası, internet üzerinden bilgi alışverişi (mesajlaşma, doküman alışverişi) sırasında güvenlik ve gizliliği sağlar, doküman arşivi oluşturur.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu