Web Site

Hosting Nedir

Hosting Nedir?

Gerçek hayatta, bir binanın inşaatına başlayabilmeniz için öncelikle bir arsaya sahip olmanız gerekmektedir. Bu arsa üzerine bina yapıp binayı hizmete açarsınız, böylelikle her zaman ulaşılabilir konumda olur. İşte web sitelerimizin de sürekli ulaşılabilir olması ve çalışabilmesi için bir şeyin üstüne kurulması gerekmektedir. Web sitelerimizin sanal bir arsaya kurulması ve isteyen kişinin, istediği zaman sitenize ulaşabilmesi için sürekli dosya gönderimi işlemi yapılmasına “Hosting Hizmeti” denir. 

Bu hizmeti, bu işe özel donanıma sahip şirketler yapmaktadır. Web sitelerimizin kurulduğu sanal arsa aslında bir bilgisayardır. Çok güçlü donanımlara sahip olan bu bilgisayarlara “Sunucu” yani “Server” denmektedir. Sunucular sitenizin her zaman ulaşılabilir olmasını sağlar ve siteniz her açıldığında gerekli dosyaların gönderilmesi işlemini yaparlar. 

 

hosting-nedir
hosting-nedir

Neden Hosting Kullanırız?

Bir web sitesini kendi imkanlarımızla, kendi sunucumuzla ayakta tutmaya çalışmak hem çok maliyetlidir hem de çok meşakkatli bir işlemdir. Bunun için kurulmuş firmalardan web hosting hizmeti satın almanız, siteniz açısından çok daha avantajlıdır. Alastyr veya Güzel Hosting gibi kaliteli ve profesyonel hosting firmaları, hem web sitenizin içerdiği tüm bilgileri depolayıp gerektiğinde bunları gönderirler, hem de profesyonel altyapıları ve yüksek güvenlik önlemleri sayesinde sitenizin her zaman sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlarlar.

Güvenilir bir hosting hizmetini evimizi sağlam bir firmaya yaptırmaya benzetebiliriz. Biz evin nasıl yapılacağını ve teknik bilgileri tam olarak bilsek bile her detaya yetişemeyiz. Hosting şirketleri de yüksek güvenlikli yazılımlara, sayfanızın hızlı bir şekilde açılmasını sağlayan bir veri merkezlerine ve somut tehlikelerden ve olumsuzluklardan etkilenmeyen bir server ağına sahiptir. Böylece siz ekstra bir çaba sarf etmeden siteniz, 7/24 sağlıklı bir şekilde erişime açık hale gelir. Hosting fiyatları değişiklik gösterse de hosting satın almak kendi başınıza bir sunucu sağlamaktan çok daha uyguna gelecektir.

Hosting Çeşitleri Nelerdir?

Herkesin kurmak istediği web site türü farklıdır. İsterseniz ürünlerinizi pazarlayacağınız bir e-ticaret sitesi kurun isterseniz de deneyimlerinizi paylaşabileceğiniz kişisel bir blog. Tüm web sayfalarının ayakta kalabilmesi için hosting hizmetine ihtiyacı vardır. Ama farklı amaçlara hizmet edecek web siteleri için farklı türde hosting hizmetleri geliştirilmiştir. Böylece sayfalar kendi ihtiyaçlarına göre bir sunucuya sahip olurlar. İşte bazı hosting çeşitleri:

  • Paylaşımlı Hosting (Shared Web Hosting): Bir sunucu üzerinde, birden fazla siteye hosting hizmetinin sağlandığı bir hosting çeşididir. Bu hosting çeşidinde yetkileriniz ve yapabilecekleriniz bir miktar kısıtlıdır. Diğer sitelerin trafiği ve yoğunluğu sizin sitenizi de etkilemektedir. Diğer yandan bu hosting çeşidi daha fiyat bakımından hesaplı olup, ziyaretçisi ve trafiği az olan siteleriniz için idealdir. 
  • VPS Hosting (Virtual Private Server): Bu hosting türünde kendinize ait bir alanınız ve belirli miktarda işlem gücünüz bulunmaktadır. VPS Hosting sizlere daha özgür ve esnek bir kullanım alanı sağlar. Yine ortak kullanılan donanımları kullanırsınız, fakat size özel bir sanal sunucuya sahip olursunuz. Bu sunucunun sağladığı performans ise sürekli olarak size sağlanmaktadır. 
  • Fiziksel Sunucular (Dedicated Servers): Büyük işletmeler ve büyük trafiğe sahip yüksek ziyaretçili siteler, çok daha güçlü bir sunucuya ihtiyaç duyarlar. Kendinize bir fiziksel sunucu kiralarsanız, o sunucuyu yani bilgisayarı tamamen siz kullanırsınız. Sitenizi dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz ve siteye istediğiniz işlemleri uygulayabilirsiniz. Fiyatı diğer seçeneklerden daha pahalı olmasına karşın bu hosting hizmeti sizlere çok yüksek bir performans sağlayacaktır.
  • Wordpress Hosting: Aslında bu hosting hizmeti “Paylaşımlı Hosting” hizmetinin bir koludur. İnternetin büyük bir bölümünü kaplayan WordPress sitelerine özel olarak geliştirilmiştir. WordPress Hosting hizmetinde, güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarılmıştır ve yedekleme konusunda ekstra özelliklere sahiptir. Ayrıca WordPress’e özel yazılımlar ile beraber sizlere sunulmakta, bu yazılımların içerdiği çeşitli araçlarla beraber hizmet vermektedir.

Web sitelerin kurulması ve varlığını sürdürebilmesi için hosting kesinlikle gereklidir. Sitenizin içeriğine, trafiğine ve yoğunluğuna göre dilediğiniz hosting çeşidini ve paketini seçebilirsiniz. Bu sayede siteniz korumalı, stabil ve oldukça hızlı bir biçimde hizmet verecektir.  

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu