SEO

Nasıl SEO Uyumlu İçerik Üretilebilir?

SEO uyumlu makale oluşturma mutlaka SEO ile ilgilenen herkesin karşısına çıkmıştır. SEO uyumlu makalenin önemli kuralı içeriğin özgün olmasıdır. Özgün bir içeriğiniz olmazsa arama motorlarında istediğiniz içeriklerle performans yakalamanız zor olabilir. Kaliteli içerik ile arama motoru optimizasyonu çalışmalarınızda daha başarılı olmanız ve web sitenizin arama sonuç sayfalarında sonuçlarını iyileştirmeniz için size öneriler vermeye çalışacağım.

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

Arama motorlarında daha sağlam performans almak istiyorsak bunun için arama motoruna kaliteli içerik üretmeliyiz.  Önce arama motorlarının bizden neler istediğini bilmemiz gerekiyor. Arama motorları için kullanıcıların ihtiyacın olan onların mutlu olmasını sağlayacak içerikler üretmeliyiz. İlk adım yukarıda bahsettiğimiz gibi özgün içerik üretmek. 

SEO uyumlu içerik hazırlamak için ilk yapmamız gereken anahtar kelime araştırması yapıp bu araştırmaya göre anahtar kelimeleri içerik içerisinde kullanmaya çalışarak arama motorlarında daha yüksek performans almak için çalışma yapmış olursunuz. İkinci adım başlıkları belirlemek ve bunları uygun başlık etiketleriyle kullanmak. H1 Başlık Etiketini başlıkta kullanmak başlığı etkileyecek bir alt başlık eklersek H2 kullanmak H2 ye eş bir başlık atacaksak H2 Kullanmak H2 nin altına bir alt başlık için H3 kullanmak.  Başlık etiketlerinin genel mantığı böyle.

Başlık atarken bunları göz önüne alabilirsiniz. Merak Edilen ve Bir şeyin nasıl yapıldığını açıklayan başlıklar kullanmanız daha fazla trafik sağlamananıza yardımcı olur.

Anahtar Kelimeler içeriğiniz ve hedef kitleniz arasındaki köprü görevini üstlenmektedir.  Aynı zamanda anahtar kelimeler hedef kitlenizin arama motoru araştırmalarında sizin içeriğinizi bulmanızı kolaylaştıracaktır.

Anahtar Kelime Araştırması için Kullanılabilecek Bazı Araçlar

  • Ahrefs
  • Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı
  • Ubersuggest
  • Keywordtool.io
  • Semrush

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Burada bahsettiğim toolardan birini kullanarak bir kelime aradığınızda örnek olarak semrush toolunda keyword magic tool’da bir kelime yazıp arattığımızda bunun aranma hacmini görürüz. Ayrıca benzer kelimelerin aranma hacmini de gösterdiği için önemli bir araçtır. 

Bu araçlardan özellikle aranma hacimlerine bakarak araştırma yapabilirsiniz. 

İçerik Türleri Nelerdir?

İçerik türlerinden önemli olanları açıklamaya çalışayım.

Blog Yazıları: Genel olarak blog yayınları çok fazla ilgi çekicidir. Blog İçerikleri sayesinde sitenize bağlantılar verebilirsiniz. Bu bağlantılar sitenizin performansının artmasına yardımcı olmaktadır. 

Videolar:  Makale yerine video oluşturmak içeriği zenginleştirmek için yapılabilecek en önemli taktiklerden biridir. Ürününüzle ya da içeriğinizle alakalı bir video paylaşmak faydalı olabilir.

Nasıl İçerik Stratejisi Oluşturulur?

İçeriği oluştururken belli bir stratejimiz olmalı. Bu stratejimiz aynı zamanda bizim yol haritamızdır.

Hedef Kitlenizi Tanımlayın

Hedefleriniz odaklanmanız gereken içerik türleri Konusunda önemli bir  kriterdir. Örnek vermek gerekirse internetten ürün satmak istiyorsunuz.  bir blog oluşturup trafik arttırmak reklam üzerinden mi gelir etmek mi istiyorsunuz bu vb. soruların cevaplarına göre kitlenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. 

Hedefiniz ürün satışlarında  artış ise Öncelikle hedefiniz  arama ve dönüşüm için kullanıcıya  ilgi çekici bilgilendirici ürün sayfaları  oluşturabilirsiniz. Sosyal Medya hesabınızda da bu içeriği paylaşarak hedef kitlenizi biraz daha geliştirmek olabilir.

Seo uyumlu içerik yazmak için önce özgünlük kontrolünü yapmanız için kopyakontrol.com sitesinden test yapabilirsiniz. Small SEO toolsunu da kullanabilirsiniz.

Alt Etiketlerin Önemi

Görsellere yazdığımız alt etiketler görsel arama da kullanılır. Görsellere açıklayıcı alt etiketler girmemiz bize avantaj sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu