Dijital Pazarlama

Neden Dijital Pazarlama Yapmalıyız?

Neden Dijital Pazarlama Yapmalıyız?

İçinde bulunduğumuz dönem, internetin hakim olduğu ve dijital ortamın sıklıkla kullanıldığı bir dönemdir. Artık dünyanın her yerinde insanlar, günün belirli bir bölümünü internette geçirmeye başladılar. Bu da yeni ve daha önce görülmemiş düzeyde büyük bir pazarın ortaya çıkmasına sebep oldu. Artık sosyal medya platformları, bloglar, internet siteleri, video siteleri gibi çeşitli yerler reklamcılık için mükemmel alanlar haline geldi. İşte Dijital Pazarlama Stratejisi geliştirmek ve dijital pazarlama yapmak, bu gibi platformlarda var olabilmeyi ve çağın gerekliliklerine ayak uydurabilmeyi sağlıyor. 

Bu yazımızda sizlere Neden Dijital Pazarlama Yapmalıyız? Bundan bahsedeceğiz. Aslında bu sorunun cevabı oldukça basit. Reklamcılık ve pazarlama sektörü insana odaklanan bir sektördür. Bu yüzden hedef kitleniz neredeyse siz de orada var olmalısınız. Eğer yenilikleri takip etmeyip olduğunuz yerde kalırsanız, hedef kitlenize ulaşamamış dolayısıyla da başarısız bir pazarlama gerçekleştirmiş olursunuz. Dijital pazarlamanın amacı ise insanların yoğun olarak bulunduğu internet ortamında daha fazla kişiye ulaşmak ve geleneksel pazarlamanın bizlere sağlayamadığı ölçümleme ve raporlama avantajlarını kullanarak etkili bir kampanya oluşturmaktır. Bunun farkında olan şirketler her gün bu alana daha fazla yatırım yapıyor ve şirketlerinin bünyelerinde mutlaka Dijital Pazarlama Uzmanı ve dijital pazarlama ekibi bulunduruyorlar. Sizlere dijital pazarlamanın sizlere sunduğu avantajları anlatmadan önce, Dijital Pazarlama Nedir sorusunu cevaplayalım.

 

 

neden-dijital-pazarlama-yapmalıyız

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, markanızı tanıtmak, satış yapmak, işletmenizi yükseltmek ve para kazanmak gibi daha birçok konu için yapılan hamlelerin, stratejilerin ve analizlerin tümüdür. Dijital pazarlama aslında geleneksel anlamda bildiğimiz pazarlama ile neredeyse aynıdır diyebiliriz. Sadece birisi gerçek hayattaki kanallarda, diğeri dijital ortamlarda bulunan kanallarda yapılır. Kullandığımız araçlar farklı olsa da taktikler ve ulaşılmak istenen sonuç aynıdır.

Bir örnek vermek gerekirse, mağazanın tanıtımını yapmak isteyen birisi, billboardlarda reklamlar verebilir, gazeteye reklam verebilir, broşür dağıtabilir veya televizyon kanallarına reklam başvurusunda bulunabilir. Bunların hepsi geleneksel pazarlamanın bünyesinde bulunmaktadır. Dijital pazarlamada ise insanlar Google Ads, Sosyal medya reklamları, SEO çalışmaları gibi farklı araçlar kullanıp farklı kanallarda çalışmaktadır. Dediğimiz gibi çok farklı gözükse de pazarlamanın özü bin yıllardan beri aynıdır diyebiliriz. Sadece çağlar ilerledikçe pazarlama kabuk değiştiriyor. Pazarlamanın güncel formu ise bu yazımızda bahsedeceğimiz Dijital Pazarlama.

Dijital Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Dijital pazarlama günümüzde işletmeler için güzel bir seçenek olmanın da ötesinde bir gereklilik halini almıştır. Artık Dijital Pazarlama Stratejileri uygulamayan ve çağa ayak uyduramamış işletmeler, rakiplerinin arasında kayboluyor ve piyasada tutunamıyorlar. Bu yüzden her işletmenin dijital pazarlamayı iyi bilmesi ve rakiplerinden daha iyi kullanması gerekiyor. Aksi takdirde bir farklılığınız olmayacak ve iyi hamleler yapan işletmelerin gerisinde kalacaksınız.

Dijital Pazarlamanın Avantajları arasında internet ortamında olması ve elinizin altında onlarca kullanışlı araçların bulunması yer alıyor. Geleneksel pazarlamayla ulaşabileceğiniz maksimum insan sayısı oldukça sınırlıyken, dijital pazarlamada hayal bile edemeyeceğiniz sayılarda kişiye anında ulaşabiliyorsunuz. Gelin dijital pazarlamanın avantajlarını tek tek inceleyelim ve Neden Dijital Pazarlama Yapmalıyız öğrenelim.

 

dijital-pazarlama-nedir

 

  • Dijital Pazarlama Bütçe Dostudur

Geleneksel pazarlama dünyasında reklam vermek, büyük şirketlerin bile başını ağrıtan ve oldukça maliyetli bir konudur. Eğer yeni açılan bir işletmeyseniz reklam vermeniz neredeyse imkansız olacak ve düzgün bir pazarlama çalışması sürdüremeyeceksiniz. Ancak dijital pazarlama yardımıyla, sermayesi kısıtlı olan firmalar da etkili şekilde reklam verebiliyor. Bütçenize göre reklam verebilme özgürlüğü, dijital pazarlamanın en büyük avantajlarından bir tanesi. Sosyal medya reklamları veya Google Ads sizlere düşük bütçeli reklam planlamaları sunuyor. Ayrıca internette bulunun onlarca pazarlama hizmeti, düşük bütçeli yatırımcılara destek olmak için çeşitli planlar geliştirmiş durumda. 

  • Dijital Pazarlama Özelleştirilebilir

Geleneksel pazarlama yöntemleri arasında çeşitlilik fazla değildir. Kendi hedef kitlenize özel bir reklam oluşturma imkanınız yoktur veya çok kısıtlıdır. Ama Dijital Pazarlamanın Avantajları arasında, her işletmenin kendine özel bir pazarlama kampanyası yaratabilmesi de yer alıyor. Dijital pazarlamada reklamları hedef kitlenize göre kişiselleştirebilirsiniz. Sosyal medya reklamlarında, hedef kitlenizin ilgi alanlarına, yaşadıkları yere ve yaş aralığına göre çeşitli reklam stratejileri kurabiliyorsunuz. Böylece sizinle ilgilenmeyen, hedef kitlenizde yer almayan insanlara ulaşmak için boşuna kaynak harcamış olmuyorsunuz. Hedef kitleniz odaklı reklamlar vererek sizlere dönüşüm getirmelerine olanak sağlayabilirsiniz. Bu olanak dijital pazarlamanın en büyük avantajları arasında yer alıyor.

  • Dijital Pazarlama Analiz Edilebilir ve Ölçümlenebilir

Bir reklam kurarken, rastgele ve hiçbir bilgiye sahip olmadan reklam vermek, sizleri çok büyük zarara uğratacaktır. Hedef kitlenize yeterince ulaşamadığınızdan, satışlarınızı istediğiniz ölçüde arttıramazsınız ve reklam harcamalarınızı boşuna gitmesine neden olursunuz. Dijital Pazarlama Araçları, sizlere büyük bir analiz imkanı ve bilgi toplama avantajı sunuyor. Aklınıza gelebilecek her değişkeni bu araçlar sayesinde ölçebilir ve görebilirsiniz. Sitenize giren kişi sayısı, sitenizde yaptıkları, reklamlarınıza hangi kelimeden tıkladıkları, sizleri hangi saatte ziyaret ettikleri gibi birçok bilgiyi bu araçlar üzerinden öğrenebilirsiniz. Özellikle Google Ads üzerinden kolay bir şekilde bu analizleri yapabilme imkanına sahip olursunuz. Bu analizlere sahip olmak ve bu bilgilerle pazarlama yapabilmek, bir önceki maddede bahsettiğimiz ayarlamaları daha isabetli yapmanızı sağlar. Hedef kitlenizi tamı tamına yakalamak için bu analizlerden gelen bilgileri kullanırsanız, sizlere çok faydalı olacak bir pazarlama kampanyasını başlatmış olursunuz.

 

sosyal-medya-marka-iletişimi

  • Dijital Pazarlama Hızlıdır

Dijital pazarlamaya yaptığınız yatırımlar, geleneksel pazarlamaya göre çok daha hızlı bir şekilde sizlere gelir olarak yansıyacaktır. Bunun sebebi ise internet ortamında her şeyin çok hızlı yaşanması ve anında dünyanın öbür ucuna kadar ulaşabilmemizdir. Örneğin yaptığınız bir sosyal medya reklamı, bir saat içerisinde sosyal medya hesabınıza binlerce yeni takipçi kazandırabilir ve bu sayede kurumsal hesabınıza binlerce potansiyel müşteri kazandırmış olursunuz. Geleneksel pazarlamada bunu yapabilmek neredeyse imkansız bir şeydir. İşte bu kadar hızlı geri dönüş alınması ve pazarlama hamlelerinizin hemen sonuç vermesi, Dijital Pazarlamanın Avantajları arasında yer alıyor.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu