SEOWordPress

Neden Wordpress SEO İçin En İyi CMS

2003 yılında piyasaya sürüldüğünden beri WordPress düzenli olarak güncellendi. Günümüzde internet sitelerinin % 34’üne güç veriyor. Peki WordPress’in popülaritesinin arkasındaki nedenler nelerdir? Çok fazla var. Ama bir pazarlamacı olarak, göze çarpan bir tane var:

WordPress, SEO için en iyi CMS (İçerik Yönetim Sistemi) diyebiliriz.

1.WordPress Kullanıcı Deneyimine Odaklanıyor

WordPress’in temaları ve eklentileri, web sitelerini profesyonel, kullanıcı dostu ve çekici hale getirmek için birlikte çalışır.

Neticesinde?

Ziyaretçiler bir WordPress sitesinde kullanıcı deneyiminin tadını çıkarır. Sitenizin hemen çıkma oranını düşmesine olanak sağlayarak ziyaretçilerin daha uzun süre kalmasını sağlar..

Sitenizin SEO performansını yükseltmek istiyorsanız, bu sizin için mükemmel bir haberdir. Google, iyi bir kullanıcı deneyimi sunan web sitelerini ödüllendirmektedir.

2.WordPress Kalıcı Bağlantılar Oluşturmanıza İzin Verir

WordPress’de web sitenizin kalıcı bağlantısını düzenlemek çok kolaydır.

Makalenizin kalıcı bağlantısını düzenleyebilmenin güzelliği, anahtar kelimenizi URL’ye ekleyebilmenize olanak sağlamasıdır. Kalıcı bağlantınızın güzel ve bilgilendirici görünmesi, performans sıralamasınada yardımcı olabilir.

3.WordPress Meta Açıklamaları Yönetmeyi Kolaylaştırır

SEO başlıkları ve meta açıklamalar, arama motorlarının sitenizin alaka düzeyini artırmanıza yardımcı olmaktadır. Meta açıklamalar, arama motoru tarayıcılarına web sayfalarınızın neyle ilgili olduğunu anlamaya yardımcı olduğunu söyler.

Meta açıklamalarınıza içerikle alakalı anahtar kelimeler eklediğinizde, sitenizin bu anahtar kelimeler için performans olasılığı artar. Peki WordPress meta açıklamalarda size nasıl yardımcı oluyor?

WordPress’i kullandığınızda, Yoast SEO gibi bir eklenti alabilirsiniz. Bu eklenti, tüm içeriklerinize dakikalar içinde meta veri eklemenizi sağlar.

4.SEO için Görüntüleri Optimize Etmek WordPress’te Çok Kolay

Görseller blog yazılarınız için gereklidir. Kullanılan bir veya iki tanesi blogunuzu ilginç, okunabilir bölümlere ayırır.

Özellikle WordPress kullanırken SEO için de güçlü araçlardır.  WordPress, kullandığınız her görüntü için “alternatif metin oluşturmanıza” olanak tanır. Bu, anahtar kelimelerinizi arama motoru tarayıcıları tarafından fark edilecek görsel açıklamaları olarak ekleyebileceğiniz anlamına gelir.

WordPress ile resimleriniz için otomatik olarak alternatif metin oluşturan bir eklenti kullanabilirsiniz. Resimlerinizi, sayfanızın yükleme hızını düşürmeyecek şekilde yeniden boyutlandırabilirsiniz.

5.WordPress’in Siteleri Yavaş Yükleme Süresi Olan Kullanıcıları Rahatsız Etmiyor

Sayfa hızı, mobil aramada bir Google sıralama faktörüdür. Dolayısıyla, siteniz yavaşsa, yalnızca kullanıcıları hayal kırıklığına uğratmakla kalmayacak, aynı zamanda Google’ın SERP’lerini daha da aşağı çekecektir. WordPress’in site hızına yardımcı olan inanılmaz eklentilere sahip olmasıdır. Örneğin, ShortPixel var. 

Site hızı optimizasyonu için bir başka şaşırtıcı eklenti WPOptimize. Bu eklenti sitenizi önbelleğe alır, veritabanınızı temizler ve daha hızlı yükleme için resimlerinizi sıkıştırır.

6.WordPress Mobil Kullanıcılar için Optimize Edilmekte

Mobil kullanım son birkaç yılda hızla büyüdü. BroadbandSearch’ten bu tabloya bir göz atın. Gördüğünüz gibi, beş yıl içinde mobil trafik% 222 arttı!. Web sitenizin mobil kullanım için optimize edilmesi gerektiği anlamına gelir.

Harika haber şu ki, sitenize güç vermek için zaten WordPress kullanıyorsanız, web sitenizi mobil cihazlarda erişilebilir hale getirmek için ekstra bir şey yapmanız gerekmez. Neden? Çoğu WordPress teması mobil kullanıcılar için zaten optimize edilmiştir. WordPress Kampanyanızı Sosyal Medya ile Entegre Etmenize Yardımcı Olur. Sosyal medya bugün devasa ve markanızı pazarlamak için en iyi platformlardan biri. Dahası, sosyal medya kampanyanızdaki başarı, SEO sıralamanızı dolaylı olarak artıracaktır. 

WordPress’te blogunuz için özelleştirilmiş sosyal medya düğmeleri oluşturabilirsiniz, böylece okuyucuların içeriğinizi paylaşması daha kolay olur. Sitenize bir sosyal medya feed’i ekleyebilirsiniz. Hatta sosyal medya kampanyalarınızı otomatikleştirebilirsiniz!

7.WordPress, SEO İçin Özel Olarak Yapılmış Harika Eklentilere Sahiptir

WordPress’i kullandığınızda, daha yüksek sıralama için optimizasyon basitleşir. Tek ihtiyacınız olan doğru eklentileri kurmak.

WordPress için en iyi SEO eklentilerinden Yoast SEO, 

Yoast SEO

Yoast SEO, dünya çapında milyonlarca kez indirilmiştir. Çünkü web sitesi optimizasyonunu gezegendeki en az teknoloji meraklısı kişi için bile basit hale getiriyor.

Peki, Yoast SEO size nasıl yardımcı olabilir? anahtar kelimenizle yazdığınız içeriği optimize etmenize yardımcı olur. Hem insanlar hem de arama motoru örümcekleri için okunabilir içerik oluşturmanıza yardımcı olur. SEO başlığı ve meta açıklama şablonlama sağlar. Yoast SEO ayrıca Premium kullanıcılara gerektiğinde tam destek sunar. 

Google XML Site Haritaları

Bu eklenti ile karmaşık XML site haritaları oluşturmak basitleşir. Bu haritalar, sitenizin yapısını arama motoru tarayıcılarının anlamasını kolaylaştırır. Ayrıca, her yayın yayınladığınızda, bu eklenti arama motorlarına yeni içeriğinizi “bildirir”.

Monster Insights’tan Google Analytics

WordPress’in Google Analytics eklentisi hem “kolay” hem de “güçlü” olarak tanımlanır. İşte bu eklentinin öne çıkmasının üç nedeni:

Google Analytics raporlarınızı görmek için WordPress kontrol panelinizden ayrılmanıza gerek yoktur. Sitenizde hangi sayfaların öne çıktığını ayrıntılı istatistiklerle inceleyebilirsiniz. Banner reklamlarınızın, satış ortağı bağlantılarınızın ve giden bağlantılarınızın kaç tıklama aldığını görebilirsiniz. WordPress için SEO eklentileri hakkında güzel bir şey mi? Asla bir kod satırına kod yazmak zorunda kalmazsınız.

8.WordPress’in Diğer Yazılım Araçları ile Entegrasyonu Kolay

WordPress’i Google Analytics ve Yoast ile entegre etmenin ne kadar kolay olduğunu zaten biliyorsunuz. Ancak WordPress ile sorunsuz bir şekilde kullanabileceğiniz tek yazılım aracı değildir.

İşte bazıları:

ConvertKit (e-posta kampanyaları, açılış sayfaları ve formlar için). Sucuri (güvenlik için en iyi yazılımlardan biri). G Suite (dokümanlarınız, e-tablolarınız ve e-postalarınız için).

Sitenizle sorunsuz çalışan bu yazılım araçlarıyla, SEO derecenizi daha da artıracak etkileşimi artırabilirsiniz.

9.WordPress’in SEO Dostu Temaları Var

Anahtar kelimeler ve meta açıklamalar, arama motoru örümceklerinin alaka düzeyi açısından incelediği tek bileşen değildir. Ziyaretçilerin aradıkları bir diğer önemli şey de iyi web sayfası tasarımı.

WordPress’i kullanırken, site tasarımınızı SEO için kendiniz optimize etme konusunda asla endişelenmenize gerek yoktur. Basit bir SEO dostu bir tema seçin ve bu örümcekleri sitenize çekmeye hazırsınız!

WordPress ile SERP’lere Hakim Olun SEO için en iyi CMS’yi bulmak zor değil.

WordPress ile SEO dostu temalar, eklentiler ve araçlarla dolu bir platformunuz var. Daha da ilham almak için Gotch SEO’dan bu verilere bir göz atın.

Tüm WordPress’in şaşırtıcı SEO özelliklerini kullandığınızda, Google’ın SERP’lerinin en üstüne bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu