SEOWordPress

SEO İçin Görüntüleri Optimize Etmek

SEO İçin Görüntüleri Optimize Etmek

WordPress’e yüklemeden önce görüntülerinizi optimize etmenin web sitenizin hızı üzerinde büyük bir etkisi olabileceğini biliyor muydunuz?

Yeni bir blog başlatırken, birçok yeni başlayan kişi, görüntüleri web için optimize etmeden yüklemelidir. Bu büyük resim dosyaları web sitenizi yavaşlatır.

Bunu, normal bloglama rutininizin bir parçası olarak görüntü optimizasyonu en iyi uygulamalarını kullanarak giderebilirsiniz.

Bu makalede, kalitenizi kaybetmeden görüntülerinizi daha hızlı web performansı için nasıl optimize edeceğinizi göstereceğiz. Ayrıca WordPress için hayatınızı kolaylaştıracak otomatik görüntü optimizasyonu eklentilerini de paylaşacağız.

WordPress’te Görüntülerinizi Optimize Etme (Adım Adım)

 

Bu, web için resim optimizasyonu hakkında kapsamlı bir kılavuz olduğundan, takip edilmesi kolay bir içerik tablosu oluşturduk:

Görüntü optimizasyonu nedir? (optimize edilmemiş görüntülerle optimize edilmiş)

Görüntü optimizasyonu neden önemlidir? Avantajları nelerdir?

Web performansı için görüntüleri nasıl kaydedip optimize edebilirim?

En iyi görüntü optimizasyon araçları ve programları

WordPress için En İyi Görüntü Optimizasyonu Eklentileri

Görüntü Optimizasyonu nedir? (Optimize Edilmemiş Görüntülerle Optimize Edilmiş)

Görüntü optimizasyonu, genel görüntü kalitesini düşürmeden görüntüleri mümkün olan en küçük dosya boyutunda kaydetme ve iletme işlemidir.

Süreç karmaşık gibi görünse de bu günlerde aslında oldukça kolaydır. Görüntüleri görüntü kalitesinde gözle görülür bir kayıp olmadan otomatik olarak% 80’e kadar sıkıştırmak için birçok görüntü optimizasyonu eklentisinden ve araçlarından birini kullanabilirsiniz.

Optimize edilmiş ve optimize edilmemiş resim örneği:

WordPress’te Optimize Edilmemiş ve Optimize Edilmemiş Görüntüler

Gördüğünüz gibi, düzgün bir şekilde optimize edildiğinde, aynı görüntü kalite kaybı olmadan orijinalden% 75 daha küçük olabilir.

Görüntü Optimizasyonu Nasıl Çalışır?

Basit bir ifadeyle, görüntü optimizasyonu, kayda değer bir kalite kaybı olmadan genel dosya boyutunu azaltmaya yardımcı olan “Kayıplı” ve “Kayıpsız” gibi sıkıştırma teknolojisini kullanarak çalışır.

Görüntüleri Optimize Etmek Ne Anlama Geliyor?

WordPress barındırma desteğiniz veya bir hız testi aracıyla görüntüleri optimize etmek için bir öneri aldıysanız, tek yapmanız gereken, resimlerinizi web için optimize ederek dosya boyutlarını azaltmanızdır.

Görüntü Optimizasyonu Neden Önemlidir? Görüntü Optimizasyonunun Faydaları Nelerdir?

Resimlerinizi optimize etmenin birçok faydası olsa da, bilmeniz gereken en iyi olanlar aşağıdadır:

Daha yüksek web sitesi hızı

Geliştirilmiş SEO sıralamaları

Satışlar ve olası satışlar için daha yüksek genel dönüşüm oranı

Daha az depolama alanı ve bant genişliği (barındırma ve CDN maliyetini düşürebilir)

Daha hızlı web sitesi yedeklemeleri (yedek depolama maliyetini de azaltır)

Videonun dışında, görüntüler bir web sayfasındaki en ağır öğedir. HTTP arşivine göre, görüntüler toplam web sayfasının ağırlığının ortalama% 21’ini oluşturur.

Hızlı web sitelerinin arama motorlarında (SEO) daha üst sıralarda yer aldığını ve daha iyi dönüşümlere sahip olduğumuzu bildiğimizden, görüntü optimizasyonu, çevrimiçi olarak başarılı olmak istiyorsanız her işletme web sitesinin yapması gereken bir şeydir.

Şimdi görüntü optimizasyonunun gerçekten ne kadar büyük bir fark yaratabileceğini merak ediyor olabilirsiniz?

Bir Strangeloop araştırmasına göre, web sitesi yükleme süresinde bir saniyelik bir gecikme size satışların% 7’sine,% 11’inin daha az sayfa görüntüleme ve müşteri memnuniyetinde% 16’lık bir düşüşe mal olabilir.

Hız, Web Sitenizi Nasıl Etkiler?

Bunlar web sitenizi hızlandırmak için yeterli neden değilse, Google gibi arama motorlarının daha hızlı web sitelerine tercihli SEO tedavisi verdiğini bilmelisiniz.

Bu, görüntülerinizi web için optimize ederek hem web sitesi hızını artırabileceğiniz hem de WordPress SEO sıralamalarını artırabileceğiniz anlamına gelir.

Web Performansı için Görüntüleri Kaydetme ve En İyileştirme

Web performansı için başarılı görüntü optimizasyonunun anahtarı, en düşük dosya boyutu ile kabul edilebilir görüntü kalitesi arasındaki mükemmel dengeyi bulmaktır.

Görüntü optimizasyonunda büyük rol oynayan üç şey:

Görüntü dosyası biçimi (JPEG’e karşı PNG’ye karşı GIF)

Sıkıştırma (Daha yüksek sıkıştırma = daha küçük dosya boyutu)

Görüntü Boyutları (yükseklik ve genişlik)

Üçünün doğru kombinasyonunu seçerek görüntü boyutunuzu% 80’e kadar azaltabilirsiniz.

Bunların her birine daha ayrıntılı olarak bakalım.

Görüntü Dosyası Biçimi

Çoğu web sitesi sahibi için, gerçekten önemli olan yalnızca üç resim dosyası biçimi JPEG, PNG ve GIF’tir. Doğru dosya türünü seçmek görüntü optimizasyonunda önemli bir rol oynar.

İşleri basitleştirmek için fotoğraflar veya çok renkli renkler için JPEG’ler, basit görüntüler için PNG’ler veya saydam görüntülere ihtiyacınız olduğunda PNG ve yalnızca animasyonlu görüntüler için GIF kullanmak istersiniz.

Her dosya türü arasındaki farkı bilmeyenler için PNG görüntü formatı sıkıştırılmamış, yani daha yüksek kaliteli bir görüntüdür. Dezavantajı, dosya boyutlarının çok daha büyük olmasıdır.

Öte yandan JPEG, çok daha küçük bir dosya boyutu sağlamak için görüntü kalitesini biraz azaltan sıkıştırılmış bir dosya biçimidir.

GIF ise animasyonlu görüntüler için en iyi seçim olmasını sağlayan kayıpsız sıkıştırma ile birlikte yalnızca 256 renk kullanır.

.Sıkıştırma

Bir sonraki şey, görüntü optimizasyonunda büyük rol oynayan görüntü sıkıştırmadır.

Farklı görüntü sıkıştırma türleri ve seviyeleri mevcuttur. Her birinin ayarları kullandığınız görüntü sıkıştırma aracına bağlı olarak değişir.

Adobe Photoshop, On1 Fotoğraf, GIMP, Affinity Fotoğraf ve diğerleri gibi görüntü düzenleme araçlarının çoğu yerleşik görüntü sıkıştırma özellikleriyle birlikte gelir.

Ayrıca görüntüleri normal şekilde kaydedebilir ve daha kolay görüntü sıkıştırma için TinyPNG veya JPEG Mini gibi bir web aracı kullanabilirsiniz.

Biraz manuel olmasına rağmen, bu iki yöntem görüntüleri WordPress’e yüklemeden önce sıkıştırmanıza izin verir ve WPBeginner’da yaptığımız şey budur.

Ayrıca, görüntüleri ilk yüklediğinizde otomatik olarak sıkıştırabilen Optimole, EWWW Image Optimizer ve diğerleri gibi birkaç popüler WordPress eklentisi de vardır. Yeni başlayanlar ve hatta büyük şirketler bu görüntü optimizasyonu eklentilerini kullanmayı tercih ediyor çünkü kolay ve kullanışlı.

Bu WordPress eklentileri hakkında daha sonra makalede paylaşacağız.

Görüntü Boyutları

Normalde, bir fotoğrafı telefonunuzdan veya dijital kameradan içe aktardığınızda, çok yüksek bir çözünürlüğe ve büyük dosya boyutlarına (yükseklik ve genişlik) sahiptir.

Tipik olarak, bu fotoğrafların 300 DPI çözünürlüğü ve 2000 piksel ve üstü boyutlar vardır. Bu yüksek kaliteli fotoğraflar basılı veya masaüstü yayıncılık için çok uygundur. Web siteleri için uygun değildir.

Dosya boyutlarını daha makul bir şeye azaltmak görüntü dosyası boyutunu önemli ölçüde azaltabilir. Bilgisayarınızdaki bir görüntü düzenleme yazılımını kullanarak görüntüleri yeniden boyutlandırabilirsiniz.

Örneğin, 1,8 MB orijinal dosya boyutu, 300 DPI çözünürlük ve 4900 × 3200 piksel görüntü boyutlarına sahip bir fotoğrafı optimize ettik.

Daha yüksek sıkıştırma ve jpeg formatını seçtik ve boyutları 1200 × 795 piksele değiştirdik ve görüntü dosyası boyutunu 103 KB’ye düşürdük. Orijinal dosya boyutundan% 94 daha az.

Artık görüntü optimizasyonundaki üç önemli faktörü bildiğinize göre, web sitesi sahipleri için çeşitli görüntü optimizasyon araçlarına göz atalım.

En İyi Görüntü Optimizasyon Araçları ve Programları

Daha önce de belirttiğimiz gibi, çoğu görüntü düzenleme yazılımı görüntü optimizasyonu ve sıkıştırma ayarlarıyla birlikte gelir.

Görüntü düzenleme yazılımının dışında, görüntüleri web için optimize etmek için kullanabileceğiniz birkaç güçlü ücretsiz görüntü optimizasyon aracı da vardır (sadece birkaç tıklamayla).

Özellikle mükemmeliyetçi iseniz WordPress’e yüklemeden önce görüntüleri optimize etmek için bu araçları kullanmanızı öneririz.

Bu yöntem, WordPress barındırma hesabınızda disk alanından tasarruf etmenize yardımcı olur ve her görüntüyü el ile incelediğiniz için en hızlı görüntüyü en iyi kalitede garanti eder.

 Adobe Photoshop

Adobe Photoshop, web için optimize edilmiş görüntüleri kaydetme özelliği ile gelen premium bir yazılımdır. Resminizi açın ve “Dosya» Web İçin Kaydet ”seçeneğini tıklayın.

Bu yeni bir iletişim kutusu açar. Sağ tarafta farklı görüntü formatları ayarlayabilirsiniz. JPEG formatı için farklı kalite seçenekleri göreceksiniz. Seçeneklerinizi seçtiğinizde, sol alt kısımdaki dosya boyutunu da gösterir.

Photoshop kullanarak web için optimize edilmiş görüntüleri kaydetme

GIMP

GIMP, popüler Adobe Photoshop’a ücretsiz ve açık kaynaklı bir alternatiftir. Resimlerinizi web için optimize etmek için kullanılabilir. Dezavantajı, bu listedeki diğer bazı çözümler kadar kullanımı kolay olmamasıdır.

İlk olarak, resminizi GIMP’de açmanız ve ardından Dosya »Farklı Dışa Aktar seçeneğini belirlemeniz gerekir. Bu, dosyayı kaydet iletişim kutusunu getirir. Dosyanıza yeni bir ad verin ve ardından dışa aktar düğmesini tıklayın.

Görüntüyü GIMP’de dışa aktar

Bu, görüntü dışa aktarma seçeneklerini getirecektir. Jpeg dosyaları için, dosya boyutunu azaltmak üzere sıkıştırma seviyesini seçebilirsiniz. Son olarak, optimize edilmiş görüntü dosyasını kaydetmek için dışa aktar düğmesine tıklayın.

TinyPNG

TinyPNG, PNG dosyalarınızın boyutunu azaltmak için akıllı bir kayıplı sıkıştırma tekniği kullanan ücretsiz bir web uygulamasıdır. Tek yapmanız gereken kendi web sitesine gitmek ve resimlerinizi yüklemek (basit sürükle ve bırak).

WordPress için görüntüleri optimize etmek için TinyPNG kullanma

Görüntüyü sıkıştıracak ve indirme bağlantısını verecektir. JPEG görüntü sıkıştırma için kardeş web sitesi TinyJPG’yi kullanabilirsiniz.

Ayrıca, Photoshop’taki TinyPNG ve TinyJPG’nin en iyi özelliklerini birleştirdiği için görüntü düzenleme sürecimizin bir parçası olarak kullandığımız Adobe Photoshop için bir uzantıları var.

Geliştiriciler için görüntüleri otomatik olarak dönüştürmek için bir API’ye sahipler ve yeni başlayanlar için otomatik olarak sizin için yapabilen bir WordPress eklentisine sahipler (daha sonra bu konuda daha fazlası).

JPEG Mini

JPEGmini, algısal kalitelerini etkilemeden görüntülerin boyutunu önemli ölçüde azaltan kayıpsız bir sıkıştırma teknolojisi kullanır. Orijinal görüntünüzün kalitesini ve sıkıştırılmış görüntüyü de karşılaştırabilirsiniz.

JPEGMini çevrimiçi görüntü sıkıştırma aracı

Web sürümlerini ücretsiz olarak kullanabilir veya programı bilgisayarınız için satın alabilirsiniz. Ayrıca, sunucunuz için işlemi otomatikleştirmek için ücretli bir API’ya sahiptirler.

ImageOptim

ImageOptim, en iyi sıkıştırma parametrelerini bularak ve gereksiz renk profillerini kaldırarak görüntüleri herhangi bir kalite kaybetmeden sıkıştırmanızı sağlayan bir Mac yardımcı programıdır.

ImageOptim

Buna Windows alternatifi Trimage’dir.

WordPress için En İyi Görüntü Optimizasyonu Eklentileri

Resimlerinizi optimize etmenin en iyi yolunun WordPress’e yüklemeden önce bunu yapmak olduğuna inanıyoruz. Ancak, çok yazarlı bir site çalıştırıyorsanız veya otomatik bir çözüme ihtiyacınız varsa, bir WordPress görüntü sıkıştırma eklentisini deneyebilirsiniz.

En iyi WordPress görüntü sıkıştırma eklentileri listemiz:

Optimole – ThemeIsle’nin arkasındaki ekip tarafından popüler eklenti.

EWWW Image Optimizer

JPEG ve PNG görüntülerini sıkıştırın – makalede yukarıda belirtilen TinyPNG ekibi tarafından eklenti.

Imagify – popüler WP Rocket eklenti ekibi tarafından eklenti.

ShortPixel Görüntü İyileştiricisi

WP Smush

reSmush.it

Bu WordPress görüntü optimizasyon eklentilerinden herhangi birini kullanmak web sitenizi hızlandırmanıza yardımcı olacaktır.

Görüntü Optimizasyonu için Nihai Düşünceler ve En İyi Uygulamalar

Web için optimize edilmiş görüntüleri kaydetmiyorsanız, şimdi yapmaya başlamanız gerekir. Site hızınızda büyük bir fark yaratacak ve kullanıcılarınız bunun için size teşekkür edecek.

Bahsetmiyorum, daha hızlı web siteleri SEO için harika ve muhtemelen arama motoru sıralamalarınızda bir artış göreceksiniz.

Görüntü optimizasyonu dışında, web sitenizi hızlandırmanıza yardımcı olacak iki şey bir WordPress önbellek eklentisi ve bir WordPress CDN kullanmaktır.

Alternatif olarak, yönetilen bir WordPress barındırma şirketini kullanabilirsiniz, çünkü bunlar genellikle platformun bir parçası olarak hem önbellekleme hem de CDN sunar.

Bu makalenin, WordPress’te resimlerinizi nasıl optimize edeceğinizi öğrenmenize yardımcı olmasını umuyoruz. Ayrıca, WordPress güvenliğinizi ve işletme web siteleri için en iyi WordPress eklentilerini nasıl geliştirebileceğinizle ilgili kılavuzumuzu görmek isteyebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress için YouTube Kanalı video eğitimlerimize abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu