GoogleSEO

SEO Nedir?

SEO Nedir?

SEO, uzmanların adını ağızlarından düşürmediği ve çok önemli olarak lanse ettiği konuların başında geliyor. Peki bu SEO Nedir? Nasıl Yapılır? SEO sitemize ne gibi faydalar sağlar? Tüm bu konuları detaylıca inceleyip her detayı sizlere açıklayacağız. Bu yazıyı okuduktan sonra SEO alanında bilgi birikimine sahip olacaksınız.

 

SEO, Search Engine Optimization’un (arama motoru optimizasyonu) kısaltılmış halidir. Bu optimizasyon işlemi, sitemizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkmasını sağlar. Sitemizin üst sıralarda kullanıcıların önüne çıkması, sürekli göz önünde olmak demektir. En büyük pazarlama stratejilerinden daha yararlı olabilecek SEO çalışması, sizlerin satışlarını veya sitenizin trafiğini büyük oranda arttırır. 

Sitemizin optimize olması büyük oranda kullanıcı dostu olmasına bağlıdır çünkü arama motorları, kullanıcıları her zaman mutlu etmek isterler ve kullanıcı dostu siteleri üst sıraya koyarlar. Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google’ın, siteleri denetlemek için geliştirdiği çok donanımlı botları ve uygulamaları vardır. Bu botlardan iyi derece almanız sizlerin puanını yükseltecek ve daha üst sıralarda çıkmanızı sağlayacaktır. Nasıl mı daha üst sıralarda yer alırsınız? İşte böyle:

 

SEO

SEO Nasıl Yapılır?

SEO işlemi aslında tek aşamalı bir uygulama değildir. Birden fazla işlemin birbirini takip etmesi gerekir ki her yönden kullanıcı dostu ve yüksek puanlı bir siteye sahip olun. SEO temelde iki ayrı bölümden oluşur: Site içi SEO ve Site dışı SEO

İç SEO, sitenizin ne kadar kullanıcı dostu olduğunu değerlendirir. Sitenizde yer alan görseller, sitenizin ara yüzü, içeriklerin akıcılığı, içeriklerin uzunluğu ve kullandığınız anahtar kelimeler site içi SEOnuzun puanını etkilemektedir. 

Dış SEO ise sitenizin güvenilirliği ile ilgilidir. Siteniz birçok yerde paylaşılmış ve kaynak gösterilmiş ise güvenilir klasmanına girmektedir. Ama dikkat edin bu konu hakkında yapılan sahte çalışmalar sitenizin kapanmasına bile yol açabilmektedir. 

Site içi SEO nasıl daha iyi hale getirilir? SEO analizi nasıl yapılır? İsterseniz biraz da bu konulara değinelim. İşte daha iyi bir SEO puanına sahip olmak için dikkat etmeniz gereken noktalar:

Yazınızın Uzunluğunu ve İçeriğini İyi Ayarlayın

İçeriklerinizin akıcı ve anlaşılabilir olması SEO uyumluluğunuzu arttıracak birinci koşullardan birisidir. Boğucu ve çok uzun içerikler SEO puanlamasında daha düşük sıralarda yer alacaktır. Yazınızın özgün olması da dikkat etmeniz gereken bir diğer konudur. Arama motorları size ait ve uygun bir içeriği her zaman daha üst sıralara koyarlar.

Anahtar Kelime Seçimi ve Kullanımına Dikkat Edin

Anahtar kelimeler, insanların yaptığı aramalarla eşleştiği zaman siteniz daha üst sıralarda yer alır. Bu yüzden herkes tarafından aranabilecek, yoğun trafiğe sahip anahtar kelimeleri seçin ama dikkat etmeniz gereken bir konu daha var. Bu anahtar kelimeleri içeren daha fazla site olacağı için rekabet oranı da oldukça yüksek olacaktır. Kendinize uygun anahtar kelimeyi belirleyin ve yazı içinde ne çok fazla ne de çok az geçirin. Yeterli anahtar kelime kullanımı, yazınızın çok daha üst sıralarda yer almasını sağlayacaktır. 

 

Görsellerden Faydalanmayı Unutmayın

Görseller, okuyucunun içeriğinizi daha iyi algılamasını sağlar ve daha güzel gösterir. Yazıyla dolu boğucu bir sayfadansa görsellerle desteklenmiş renkli bir sayfa kullanıcılara daha iyi gelmektedir. Google ve diğer arama motorları da bu koşulu göz önünde bulunduruyor. O yüzden sitenizde kullandığınız görsellere dikkat etmelisiniz. 

Bu kriterler dışında sayfanızın hızlı açılması, sayfanızın doğal yollarla kaynak gösterilmesi ve sayfa ara yüzü gibi birkaç nokta daha SEO işlemi için büyük bir öneme sahiptir. Eğer sitenize içerik hazırlarken ve sitenizi güncellerken bu kriterlere uygun davranırsanız trafiğinizin artmaya başladığını göreceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu