Sosyal Medya

Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Oluşturma

Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Oluşturma

Adım 1. Bir sosyal medya pazarlama stratejisi, yapmayı planladığınız ve sosyal medyada elde etmeyi umduğunuz her şeyin bir özetidir. Eylemlerinizi yönlendirir ve başarılı olup olmadığınızı veya başarısız olup olmadığınızı bilmenizi sağlar. Her yazı, cevap, beğeni ve yorumun bir amaca hizmet etmesi gerekir. Stratejiniz ne kadar özel olursa, uygulamalarınız da o kadar etkili olacaktır. Kısa ve öz tutunuz. Planınızı çok büyük ve geniş yapmayınız, o zaman ulaşılamaz olur ya da ölçmek imkansızlaşır. Bu yazıda, size kendi kazanan bir sosyal medya pazarlama planı oluşturmak için sekiz adımlı bir plan üzerinde yürüyeceğiz.

Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Oluşturulur

Adım 1. İş hedeflerine uyumlu sosyal medya pazarlama hedefleri belirleyin.Kazanan bir strateji oluşturmanın ilk adımı, amaç ve hedeflerinizi oluşturmaktır. Hedefler olmadan, başarıyı veya yatırım getirisini (ROI) ölçmenin bir yolu yoktur.

Hedeflerinizin her biri

Özellikli

Ölçülü

Ulaşılabilir

Alakalı

Zamana bağlı olmalıdır:

Bu, S. M. A. R. T. hedef çerçevesidir. Bu, sizin eylemlerinize rehberlik edecek ve gerçek iş sonuçlarını ortaya çıkaracaktır.

Anlamlı metrikleri takip ediniz

Retweetler gibi Vanity metrikleri ve beğenileri izlemek kolaydır, ancak gerçek değerlerini kanıtlamak zordur. Bunun yerine, bunun yerine oluşturulan potansiyel müşteriler, web yönlendirmeleri ve dönüşüm oranı gibi hedeflere odaklanınız.

İlham almak için, bu 19 temel sosyal medya metriklerine bir göz atın.

Farklı kanallar için farklı hedefleri veya her kanalın farklı kullanımlarını izlemek isteyebilirsiniz. Örneğin, Benefit Cosmetics, ücretli sosyal kampanyalarıyla marka bilinirliğini artırıyor, ancak organik sosyal yayınlar için edinimi ve katılımı ölçüyor.

Sosyal medya hedeflerinizi genel pazarlama stratejinizle hizaladığınızdan emin olunuz. Bu, işinizin değerini göstermenizi ve yönetici satın alma ve yatırım almanızı kolaylaştıracaktır.

Sosyal medya hedeflerini ve bunlara karşılık gelen iş hedeflerini gösteren grafik

Sosyal medya için en az üç hedef yazarak sosyal medya pazarlama planınızı geliştirmeye başlayın.

Adım 2. Kitleniz hakkında her şeyi öğreniniz

Kitlenizi oluşturunuz

Kitlenizin—ve ideal müşterinizin—kim olduğunu ve sosyal medyada ne görmek istediklerini bilmek, beğenecekleri, yorumlayacakları ve paylaşacakları içerik oluşturmanın anahtarıdır. Sosyal medya takipçilerini işletmeniz için müşterilere dönüştürmek istiyorsanız bu da önemlidir.

Kitle/alıcılarınızı oluşturmayı deneyin. Bunlar, potansiyel hayranlarınızı, takipçilerinizi ve müşterilerinizi gerçek istek ve ihtiyaçları olan gerçek insanlar olarak düşünmenizi sağlar. Bu kitlenize neyi sunacağınızı daha net bir şekilde düşünmenizi sağlar.

Gerçek dünya verilerini toplayın

Varsayımlarda bulunmayınız. Facebook’un Baby Boomers’a ulaşmak için Millennials’den daha iyi bir ağ olduğunu mu düşünüyorsunuz? Sayılar hâlâ, platformda Millennials’in Boomers’dan daha fazla olduğunu gösteriyor.

sosyal pazarlama demografik veriler

Sosyal medya analitiği, takipçilerinizin kim olduğu, nerede yaşadıkları, hangi dilleri konuştukları ve sosyal medyada markanızla nasıl etkileşime girdikleri hakkında da oldukça fazla değerli bilgi sağlayabilir. Bu anlayış, stratejinizi geliştirmenize ve sosyal reklamlarınızı daha iyi hedeflemenize olanak tanır.

Hindistan’daki otomatik rickshaws için Uber benzeri bir hizmet olan Jugnoo, diğer müşterileri yönlendiren kullanıcılarının yüzde 90’ının 18 ila 34 yaş arasında olduğunu ve bu grubun yüzde 65’inin Android’i kullandığını öğrenmek için Facebook Analytics’i kullandı. Reklamlarda hedef kitle için bu bilgileri kullandılar ve bu da yüzde 40 daha düşük bir maliyetle sonuçlandı.

Sosyal medya analizlerini ve bunları izlemek için ihtiyacınız olan araçları kullanma rehberimize göz atın.

Adım 3. Rekabeti araştırınız

Rakipleriniz, muhtemelen sosyal medyayı kullanıyor—ve bu, zaten ne yaptıklarını öğrenebileceğiniz anlamına geliyor.

Rekabet Analizi Yapınız

Rekabet analizi, rakibinizi ve onların neyi iyi (neyi kötü) yaptıklarını anlamanızı sağlar. Kendi sosyal medya hedeflerini belirlemenize yardımcı olacak, endüstrinizde beklenenleri iyi bir şekilde anlayacaksınız.

Bu analiz aynı zamanda fırsatları bulmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin rakiplerinizden biri Facebook’da baskındır ancak Twitter veya Instagram’a çok az çaba sarf etmiştir. Takipçilerinizi bir yerden uzak tutmaya çalışmak yerine, kitlenizin yetersiz kaldığı alanlara odaklanmak isteyebilirsiniz.

Sosyal dinleme ile ilgileniniz

Sosyal dinleme, rekabete göz kulak olmanın başka bir yoludur. Sosyal dinleme ve rakiplerinizi izlemeniz için, Hootsuite akışlarını nasıl kullanacağınız yönünde birkaç yöntem:

Rakip hesaplarını ve ilgili sektör anahtar kelimelerini takip ederken, bu kanalların kullanılma biçimindeki değişimleri fark edebilirsiniz. Veya gerçekten işinize çok yarayacak özelliği olan bir yazı veya kampanya dikkatinizi çeken nokta olabilir-veya tamamen fiyasko olur. Kendi hedeflerini ve planlarını değerlendirmek için gözünüz bu bilgi ve kullanımı üzerinde olsun.

Adım 4. Sosyal medya denetimi yapmak

Mevcut çalışmalarınızı inceleyiniz

Sosyal medya araçlarını kullanıyorsanız, bir adım geri atmanız ve yaptıklarınıza ve başardıklarınıza bakmanız gerekir. Kendinize aşağıdaki soruları sorunuz:

Ne çalışıyor ve ne çalışmıyor?

Kim sosyal sizinle bağlantı kuruyor?

Hedef kitleniz hangi ağları kullanıyor?

Sosyal medya varlığınız rakiplerinizle nasıl karşılaştırılır?

Tüm bu bilgileri tek bir yerde topladıktan sonra, sonuçlarınızı nasıl geliştireceğinizi planlamak için iyi bir başlangıç noktasınız olacaktır.

Sürecin her adımını takip edebileceğiniz bir sosyal medya denetim şablonu oluşturduk.

Sosyal medya denetim şablonunun ekran görüntüsü

Denetiminiz, size sosyal hesaplarınızın her birinin hangi amaca hizmet ettiğinin net bir resmini vermelidir. Bir hesabın amacı net değilse, tutmaya değer olup olmadığını düşünün.

Karar vermenize yardımcı olmak için kendinize aşağıdaki soruları sorunuz:

Kitlem burada mı?

Eğer öyleyse, bu platformu nasıl kullanıyorlar?

Anlamlı iş hedeflerine ulaşmanıza yardımcı olmak için bu hesabı kullanabilir miyim?

Bu zor soruları sormak, stratejinizi yolda tutmaya ve odaklanmaya yardımcı olacaktır.

Sahte hesapları arayınız

Denetim sırasında, işletme adınızı veya ürünlerinizin adlarını kullanarak sahte hesapları keşfedebilirsiniz.

Adım 5. Hesapları kurmak ve mevcut profilleri geliştirmek

Hangi ağları ve nasıl kullanacağınızı belirleyiniz

Hangi sosyal kanalların kullanılacağına karar verirken, her ağ için stratejinizi de tanımlamanız gerekir.

Referans olarak, diğer küçük ve orta ölçekli işletmelerin müşterilerle iletişim kurmak için sosyal araçları nasıl kullandıkları aşağıda açıklanmıştır. Facebook ve İnstagram’ın bu amaç için e-postayı bile aştığına dikkat edin.

Sosyal Medya Pazarlama

Her ağ için görev ifadeleri oluşturmak için iyi bir çalışmadır. Bu tek cümle bildirimleri, her sosyal ağdaki her hesap için çok özel bir hedefe odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Örnek: “Satışları artırmak ve belirli bir kitleyi hedeflemek için Facebook reklamını kullanacağız. Ayrıca: “İşe alımlara ve çalışanlara destek olmak ve şirket kültürümüzü tanıtıp paylaşmak için İnstagram’ı kullanacağız.”

Belirli bir sosyal ağ için sağlam bir görev tanımı oluşturamıyorsanız, bu ağın buna değer olup olmadığını yeniden gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

Hesaplarınızı oluşturun (ve optimize edin)

Hangi ağlara odaklanacağınıza karar verdikten sonra, profillerinizi oluşturma zamanı geldi—ya da mevcut profilleri stratejik planınızla uyumlu hale getirmek için geliştirin.

Tüm profil alanlarını doldurduğunuzdan emin olun.

İnsanların işletmenizi aramak için kullanacağı anahtar kelimeleri kullanın.

Her ağ için doğru boyutlandırılmış görüntüleri kullanın.

Sosyal medya profillerinizi tam olarak şekle nasıl yerleştireceğinize dair hızlı genel bir bakış:

Ayrıca, her bir ağın süreç boyunca size yol göstermesi için adım adım kılavuzlarımız var:

Facebook iş sayfası oluşturma

Bir İnstagram işletme hesabı oluşturun

Twitter iş hesabı oluşturma

Bir Snapchat hesabı oluşturun

LinkedIn şirket sayfası oluşturma

Pinterest işletme hesabı oluşturma

YouTube kanalı oluşturma

Bir wechat işletme hesabı oluşturun

Bu liste sizi korkutmasın. Unutmayın, her ağda bir varlığı korumaya çalışırken kendinizi zayıflatmaktan ziyade daha az kanal kullanmak daha iyidir.

Adım 6. İlham alın

Markanızın benzersiz olması önemli olsa da yine de sosyal açıdan harika olan diğer işletmelerden ilham alabilirsiniz.

Sosyal ağ başarı hikayeleri

Bunları genellikle sosyal ağın web sitesinin iş bölümünde bulabilirsiniz. (Örneğin, Facebook.)

Bu vaka çalışmaları, her sosyal ağ için kendi hedeflerinize uygulayabileceğiniz değerli bilgiler sunabilir.

Ödüllü hesaplar ve kampanyalar

Ayrıca, sosyal medya oyunlarının en üstünde yer alan markaların örnekleri için Facebook Ödülleri’nin veya Shorty Ödülleri’nin kazananlarını da kontrol edebilirsiniz.

Sosyal medyada en sevdiğiniz markalar.

Sosyal medyada kimi takip etmekten hoşlanıyorsunuz? İnsanları içeriklerini paylaşmaya ve paylaşmaya zorlayan neler yapıyorlar?

Örneğin, çarpıcı görselleri zorlayıcı altyazılarla birleştiren National Geographic, İnstagram’daki en iyilerden biridir.

Takipçilerinize sorun

Tüketiciler aynı zamanda sosyal medyaya ilham verebilir. Hedef müşterileriniz çevrimiçi hakkında ne konuşuyor? Onların istek ve ihtiyaçları hakkında ne öğrenebilirsiniz? Mevcut sosyal kanallarınız varsa, mevcut takipçilerinize sizden ne istediklerini de sorabilirsiniz. Sadece takip edin ve onların isteklerini yerine getirdiğinizden emin olun.

Adım 7. Sosyal medya içerik takvimi oluşturma

Harika içerik paylaşımı elbette önemlidir, ancak maksimum etkiyi elde etmek için içeriği ne zaman paylaşacağınıza dair bir planın olması da aynı derecede önemlidir. Sosyal medya içerik takviminizin, izleyiciyle etkileşime girerek geçireceğiniz zamanı da hesaba katması gerekir (ancak bazı anında katılımlara da izin vermeniz gerekir).

Bir gönderme zamanlaması oluşturma

Sosyal medya içerik takviminiz, her kanalda içerik türlerini yayınlayacağınız tarih ve saatleri listeler. Tüm sosyal medya etkinliklerinizi planlamak için mükemmel bir yerdir—resimlerden ve ağlantı paylaşımından blog yayınlarına ve videolara. Sosyal medya kampanyaları için hem günlük gönderiminizi hem de içeriğinizi içerir. Takviminiz, yayınlarınızın uygun şekilde aralıklı olmasını ve en uygun zamanlarda yayınlanmasını sağlar.

İçeriğini belirleyiniz

Takviminizin her bir sosyal profile atadığınız görev bildirimini yansıttığından emin olun, böylece yayınladığınız her şey iş hedeflerinizi desteklemek için çalışır. Örneğin, aşağıdakilere karar verebilirsiniz:

İçeriğin yüzde 50’si trafiği blogunuza geri götürecek

İçeriğin yüzde 25’i diğer kaynaklardan işlem yapacak

İçeriğin yüzde 20’si kurumsal hedefleri (satış, muhtemel müşteri bulma vb.) destekleyecektir.)

İçeriğin yüzde 5’i İK (insan kaynakları) ve şirket kültürü ile ilgili olacak

Bu farklı gönderi türlerini içerik takviminize yerleştirmek, planladığınız oranı korumanıza yardımcı olacaktır. Sıfırdan başlıyorsanız ve ne tür içerik yayınlayacağınızdan emin değilseniz, 80-20 kuralını deneyin:

Gönderilerinizin yüzde 80’i kitlenizi bilgilendirmeli, eğitmeli veya eğlendirmelidir

Yüzde 20 doğrudan markanızı tanıtabilir.

Ayrıca üçte üç sosyal medya kuralı deneyebilirsiniz:

Sosyal içeriğinizin üçte biri işinizi teşvik eder, okuyucuları dönüştürür ve kâr üretir.

Sanayi düşünce liderleri gibi ya da bir sosyal içerik hisselerini üçüncü fikirler ve hikayeler düşünen işletmeler.

Sosyal içeriğinizin üçte biri, kitlenizle kişisel etkileşimleri içerir.

Takviminizi ayarladıktan sonra, gün boyunca sürekli güncelleme yapmak yerine mesajlaşmanızı önceden hazırlamak için zamanlama araçlarını veya toplu zamanlamayı kullanın. Bu, zamanınız olduğunda anında yazmak yerine yayınlarınızın dilini ve formatını oluşturmanıza olanak tanır.

Adım 8. Stratejinizi Test edin, değerlendirin ve ayarlayın

Sosyal medya stratejiniz işiniz için çok önemli bir belgedir ve ilk denemede tam olarak doğru bir şekilde alacağınızı varsayamazsınız. Planınızı uygulamaya ve sonuçlarınızı izlemeye başladığınızda, bazı stratejilerin beklendiği kadar iyi çalışmadığını, diğerlerinin beklenenden daha iyi çalıştığını görebilirsiniz.

Verilerinizi takip edin

Her bir sosyal ağdaki analitiğe ek olarak (bkz. Adım 2), Sosyal ziyaretçileri web sitenizde hareket ederken izlemek için UTM (Urchin Tracking Module) parametrelerini kullanabilirsiniz, böylece hangi sosyal yayınların web sitenize en çok trafik çektiğini görebilirsiniz.

Yeniden değerlendirin, test edin ve hepsini tekrar yapın

Bu veriler gelmeye başladığında, stratejinizi düzenli olarak yeniden değerlendirmek için kullanın. Bu bilgileri farklı gönderileri, kampanyaları ve stratejileri birbirine karşı test etmek için de kullanabilirsiniz. Sabit test, neyin işe yaradığını ve neyin işe yaramadığını anlamanızı sağlar, böylece stratejinizi gerçek zamanlı olarak geliştirebilirsiniz.

Anketler, stratejinizin ne kadar iyi çalıştığını bulmak için harika bir yol olabilir. Takipçilerinize, e-posta listenize ve web sitesi ziyaretçilerinize ihtiyaç ve beklentilerini karşılayıp karşılamadığınızı ve daha fazlasını görmek istediklerini sorun. O zaman size söylediklerini teslim ettiğinizden emin olun.

Sosyal alanda, işler hızlı değişir. Yeni ağlar ortaya çıkarken, Diğerleri önemli demografik değişimlerden geçiyor. İşiniz de değişim dönemleri ile gidecek. Tüm bunlar, sosyal medya stratejinizin düzenli olarak baktığınız ve gerektiği gibi ayarladığınız canlı bir belge olması gerektiği anlamına gelir. Sizi yolda tutmak için sık sık başvurun, ancak yeni hedefleri, Araçları veya planları daha iyi yansıtacak şekilde değişiklik yapmaktan korkmayın.

Sosyal stratejinizi güncellediğinizde, ekibinizdeki herkesin bilmesine izin verdiğinizden emin olun. Bu şekilde, işletmenizin sosyal medya hesaplarınızdan en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olmak için birlikte çalışabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu