Sosyal Medya

Sosyal Medya Yönetiminde Sık Yapılan Hatalar

Sosyal Medya Yönetiminde Sık Yapılan Hatalar

Sosyal medya çağımızda artık vazgeçilmez bir sosyal platform haline gelmiştir. Dolayısıyla bu kanal aracılığıyla pazarlama yapmak ve reklam kampanyaları oluşturmak da şirketler için oldukça cazip bir seçenek haline geliyor. Ama sosyal medya, rastgele kullanıldığı zaman bekleneni pek de bizlere veremiyor. Sosyal Medya Yönetimi, sosyal medyanın kullanıcılarına daha çok yarar sağlaması için geliştirilmiş bir alandır. Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır bilmeden bu işe girişmeye kalkarsanız, büyük ihtimalle beklediğinizden çok daha düşük bir performans alacaksınız.

Bu yazımızda da sizler Sosyal Medya Yönetiminde Sık Yapılan Hatalardan bahsedeceğiz. Bahsedeceğimiz hatalardan kaçınmanız hem hedefinize daha hızlı ulaşmanızı sağlayacak hem de sosyal medyayı daha yakından tanımanıza olanak tanıyacaktır. Yapılan hatalardan bahsetmeden önce kısaca Sosyal Medya Yönetimi Nedir ondan bahsedelim.

 

sosyal-medya-yönetimi-sık-yapılan-hatalar

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal Medya Yönetimi, kişilerin veya şirketlerin, hedeflerine göre sosyal medya hesaplarını aktif bir şekilde kullanmalarıdır. Mesela bir kişinin amacı sitesinin bilinirliğini yaymak ve blog yazılarının görüntülenmesini arttırmak olabilir. Eğer amacı bu ise sosyal medyayı buna uygun kullanmalıdır. Farklı bir şirket ise sosyal medyayı, sitesinin güvenilirliğini arttırmak ve yenilikleri duyurmak için kullanıyor olabilir. Yukarıda belirttiğimiz iki durumda da kullanım tarzları arasında büyük farklılıklar görülür. Sosyal Medya Uzmanı diye nitelendirdiğimiz kişiler, amaçlarınızı değerlendirerek hesabınızdaki paylaşımları yönetirler. 

Sosyal Medya Yönetimi sadece paylaşımların yönetilmesi gibi şeylerden ibaret değildir. Hangi sosyal medya platformunda aktif olmalısınız? Hangi sayfaları takip etmelisiniz? Geri dönüşlere nasıl yanıtlar vermelisiniz? Nasıl bir hesap düzenine sahip olmalısınız? Gibi birçok karmaşık konunun sentezlenmesiyle aslında kapsamlı bir Sosyal Medya Yönetimi yapılmış olacaktır. 

Kendilerini uzman olarak tanıtan insanlar bazen Sosyal Medya Yönetimi Eğitimi almamış, deneyimsiz insanlar olabiliyorlar. Bu gibi durumları önlemek ve sizlere yararlı olmayacak bir sosyal medya kampanyası ile karşı karşıya kalmamak için Sosyal Medya Uzmanınızı takip etmelisiniz. İşte Sosyal Medya Yönetimi sırasında sıklıkla karşımıza çıkan bazı hatalar. 

 

Sosyal Medya

 

  • Tüm Sosyal Medya Mecralarında Aktif Olmaya Çalışmak

 

Bu yanlış sıklıkla karşımıza çıkmakta ve çoğu Sosyal Medya Yönetimi yapılırken bu konuya dikkat edilmemektedir. Tüm sosyal medya platformlarında yer almaya çalışmak ve hepsi ile ayrı ayrı ilgilenip büyük miktarda kaynak ayırmak aslında büyük bir harcamadır. Nasıl ki reklam verirken tüm televizyon kanallarına veya tüm sitelere reklam vermiyoruz, sosyal mecrada yer alırken de nerede konumlandığımıza dikkat etmeliyiz. Hedef kitleniz neredeyse siz de oralarda olmalısınız ki size getiri sağlamayacak yerlerde vakit kaybetmeyesiniz. 

 

  • Her Hareketinizi Sosyal Medyada Paylaşmak

 

Sosyal medyada her şeyi paylaşmak takipçilerinizin boğulmasına ve sizi görmezden gelmelerine sebep olur. Sosyal Medya Yönetimi İş Bölümü yaparken, birden fazla kişiyi müşterilerin ilgisini çekecek paylaşımlar yapmaya yöneltin. Sadece belirli kişiler firmanız hakkında paylaşım yapsınlar. Böylece takipçileriniz paylaştıklarınızı takip edeceklerdir. İlgilerini çekecek şeyleri kaydedecek veya paylaşacaklardır. Aralarda kendinizle ilgili paylaştığınız şeyler de göze batmayacak ve yine takipçileriniz tarafından hoş karşılanacaktır.

 

 

  • Çok Fazla Sayıda Paylaşım Yapmak

 

Genelde Sosyal Medya Yönetimi yapan kişiler, sizlere günlük belirli bir miktar paylaşım yapmanızı ve sürekli aktif olmanızı öğütlerler. Bu davranış biçimi yanlış olmasa da sosyal medya yönetirken bunu odağınıza almamalısınız. Odağınız her zaman içeriklerinizin niteliği olmalıdır niceliği değil. Çünkü insanlar çok paylaşım yapan sayfalarda vakit geçirmezler, aksine kaliteli paylaşım yapan sayfalarda vakit geçirir ve sürekli paylaşım yapmalarını beklerler. Bu yüzden günlük 10 paylaşım ya da günlük 5 paylaşım hedefleri yerine, iyi etkileşim alan 1 veya 2 paylaşım yapmak kesinlikle sizin yararınıza olacaktır. 

 

  • Sosyal Medya Paylaşımlarınızın Sizlere Yeni Müşteri Getireceğini Sanmak

 

Paylaşımlar elbette sosyal medya için en önemli unsurlardan bir tanesidir.  Sosyal Medya Yönetimi Fiyatları belirlenirken paylaşım üzerinden fiyat ölçümü yapılmaktadır. Fakat bu paylaşımları yeni kişiler görüp sizlere ulaşacak sanıyorsanız biraz hayal kırıklığına uğrama ihtimaliniz yüksek. Paylaşımlarınız her zaman için elinizde bulundurduğunuz takipçileri memnun etmek ve önceden çalıştığınız kişileri elinizde tutmak için yapmalısınız. Çünkü paylaşımlarınızı takipçilerinizden sadece %10’u görmektedir. (Instagram ve Facebook için geçerli) Yani takipçiniz olmayan birinin gelip de paylaşımınızı görmesi oldukça zor bir ihtimal olarak görülebilir. Yeni müşteri kazanma işini sponsorlu reklamlar aracılığı ile yapacaksınız. Eğer sağlam paylaşımlar yapıp sizleri tercih edenleri memnun ederseniz, sponsorlu paylaşımlardan kazandığınız müşteriler sürekli olacak ve dolaylı yoldan paylaşımlarınız sizlere para kazandırmış olacaktır. Fakat belirttiğimiz gibi paylaşımlarınızın sizlere yeni müşteri getirme olasılığı oldukça düşüktür. 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu