Sosyal Medya

Sosyal Medyada Marka İletişimi Nasıl Kurgulanmalı?

Sosyal Medyada Marka İletişimi Nasıl Kurgulanmalı?

Sosyal medya, markaların ve şirketlerin oldukça sık kullandığı dev kanallar haline geldi. Artık şirketler klasik iletişim yöntemlerinden ziyade daha hızlı ve daha geniş olan dijital iletişim yöntemlerini kullanıyorlar. Sosyal Medyada Marka İletişimi, bu yüzden çağımızın en avantajlı alanlarından bir tanesi. Şirketler veya markalar başlarda sosyal medyayı kendileri çekip çevirebileceklerini ve yaptıklarının yeterli olduğunu düşünebilirler fakat bu konu göründüğü kadar basit değildir. Şirketin bir Sosyal Medya Marka Kimliği olmalıdır. İnsanlar kullandıkları ürünü sosyal medyada ilgi çekici içerikler üretirken görmek isteyeceklerdir. 

Ayrıca Sosyal Medyada Marka Tanıtımı yapmak, belki de önünüzdeki en doğru reklam seçenekleri arasında yer alıyor. Çünkü sosyal medya artık televizyon da dahil olmak üzere birçok reklam kanalının önüne geçmiş durumda. Yoğun iş hayatına sahip olan kişiler bile bir şekilde sosyal medyada vakit geçiriyorlar. Bu yüzden önünüzdeki hedef kitlesi gittikçe genişliyor ve yayılma imkanınız çok yükseliyor. Ancak sosyal medyayı böyle efektif ve çok yönlü kullanmak göründüğü kadar basit değil. Sosyal Medya Marka Yönetimi, kaynak ayrılması gereken ve şirketlerin buna özel bir departman açması gereken alanların başında yer alıyor. Marka iletişiminiz ne kadar güçlü olursa müşteri memnuniyetiniz o kadar yüksek olur ve güvenilirliğiniz de o kadar artar.

 

sosyal-medya-yönetimi-sık-yapılan-hatalar

Marka İletişimi Nasıl Yapılır ve Ne İşe Yarar?

 

  • Sosyal Medyaya Fazlasıyla Kaynak Ayırmalısınız

 

Şirketler için büyük bir hazine olan sosyal medya için ayrı bir departman kurulmalı ve işe Sosyal Medya Uzmanları alınmalıdır. Eğer düzgün bir sosyal medya düzeniniz olursa ve birden fazla kanalda başarılı kampanyalar düzenlerseniz satışlarınız yüksek oranda artacaktır. Üstelik Marka İletişimi kısmında da sosyal medya sizlere büyük faydalar sağlayacak. Müşterilerinizle birebir iletişim kurmak için sosyal medya çok uygun bir platform. Kampanyalarınızı büyük kitlelere duyurabilir ve onlardan gelen geri dönüşleri değerlendirebilirsiniz. Müşteri yorumlarına göre markanızı geliştirirseniz çok daha iyi sonuçlar alacaksınız. Dışarıdan bakan birisinin yaptığı yorum çok değerlidir, bu yüzden Sosyal Medyada Marka İletişimi için çok fazla çaba göstermelisiniz.

 

 

  • Daha Samimi İlişkiler Kurmalı ve Müşterilerinizle Yakın Olmalısınız

 

Sosyal medya çok ciddi paylaşımların yapıldığı veya sürekli kısa kısa bilgilerin yayınlandığı bir platform olarak kullanılmamalıdır. Tabii ki yerine göre böyle paylaşımların yapılması da uygun olabilir fakat daha iyi bir Sosyal Medya Marka İletişimi kurmak istiyorsanız, müşterilerinizle aranızdaki duvarı kaldırmalısınız. Daha samimi paylaşımlar yapmalı ve müşterilerinizin sizlere katılmasını sağlamalısınız. Böylece müşteriler ürünleriniz üzerinde daha olumlu bir görüşe sahip olurlar. Ayrıca size ulaşmaları kolaylaşır ve sizi kolayca benimserler. Bu da gelişiminiz için oldukça önemli bir adım olacaktır. 

 

 

  • Stratejinize Göre Hangi Platformda Bulunacağınızı Seçmelisiniz

 

Her sosyal medya platformu her marka için uygun olmayabilir. Şirketler öncelikle hedef kitlesini iyi tanımalıdır. Eğer hedef kitlenizin hangi sosyal mecralarda daha çok konumlandığını bilirseniz veya kestirebilirseniz, daha isabetli bir Sosyal Medya Marka İletişimi kurmuş olursunuz. Örneğin sizin hedef kitleniz gençler ise oldukça popüler olan Twitter veya Instagram gibi sosyal mecralarda yer alabilirsiniz. Bu sayede daha net geri dönütler alabilirsiniz. Sonuçta büyük kaynaklar ayırdığınız bu sosyal medya yatırımının boşa gitmesi sizleri büyük zarara uğratacaktır. 

 

 

 

  • İyi Bir Marka İletişimi Devamlı Satışlar Anlamına Gelir

 

Eğer marka iletişiminiz yüksek olursa, müşterilerinizin size olan sadakati artacak ve güvenli bir firma haline geleceksiniz. Çünkü Marka İletişimi müşteriye değer vermek demektir. Müşteriler değer gördüklerini hissederlerse sizlerden vazgeçmezler. Ayrıca yeni müşteriler kazanmanız da daha kolay olacaktır. Hem sadakatli müşterileriniz sizleri önerecekler hem de sizleri tercih etmek isteyen kişiler karşılarında direkt bir muhatap bulabileceklerdir. Bu belki de Sosyal Medya Marka İletişiminin en yararlı özelliğidir. Sosyal medyadan iletişimi kurmak daha kolay olacağından bu avantajları çok daha kolay bir biçimde yakalayabileceksiniz. 

 

Bahsettiğimiz gibi aslında Sosyal Medya Marka İletişimini çok daha kolay hale getiren bir platformdur. Fakat şirketlerin ve markaların bu işi oldukça ciddiye alması gerekir. Düzenli bir programla ve iyi kurgulanmış bir kampanya ile sosyal medyanın sizlere sağladığı avantajları sonuna kadar kullanabilirsiniz. Bunun için sizlere belirttiğimiz aşamalara dikkat etmelisiniz. Kendinize bir Sosyal Medya Uzmanı edinmeli ve yapılan şeyleri sürekli denetlemelisiniz. Bir süre sonra sizlere ne kadar faydalı bir yatırım yaptığınızı anlayacaksınız.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu