Web Site

Wordpress Nedir?

WordPress Nedir

 

WordPress Nedir? Wordpress kendi sitenizi ya da blogunuzu oluşturmanın en basit ve işlevsel yollarından biridir. WordPress, kullanması ve yönetilmesi kolay bir içerik yönetim sistemidir. İnternetteki web sitelerinin %30’undan fazlası, kolaylığı ve kullanılabilirliği yüksek olduğu için WordPress’i tercih ediyor.  Açık kaynak bir içerik yönetim sistemi olması ve WordPress arka planının ücretsiz olarak sunulması içeriklerinizde ve yazılarınızda kolay değişiklik yapabileceğiniz anlamına gelmektedir.  İçerik yönetim sistemi aslında web siteleri için oldukça önemli bir araçtır. WordPress gibi içerik yönetim sistemleri, web sitenizi programlama bilmeden yönetebilmenizi sağlar.

WordPress’in bu kadar tercih edilmesinin ana sebeplerinin başında ise herhangi bir yazılım bilgisi gerekmeden rahatça site yönetimi yapabilme imkanı sunmasıdır. Tabii ki yazılım bilginiz olduğunda her şeye daha hakim olacak ve sitenizi özelleştirme özgürlüğüne sahip olacaksınız. Fakat Wordpress kullanarak, kısıtlı bilgi ile mükemmel içerikler ve web siteleri ortaya çıkartmak oldukça mümkün. 

Wordpress İle Nasıl Siteler Yapabiliriz?

WordPress ile geçmişte sadece blog siteleri oluşturabiliyor ve blog yazıları düzenlenebiliyordu. İlerleyen zamanlarda gelen eklentiler ve güncellemeler ile WordPress oldukça donanımlı bir yazılım haline geldi. Şu anda WordPress ile neredeyse her türden internet sitesi tasarlayabiliyorsunuz. WordPress eklediği temalar, yazılımsal araçlar ve kolay arayüzü ile her kesimden insanların web sitesi tasarlayabilmesine olanak tanıyor.  

WordPress ile oluşturabileceğiniz örnek siteler;

  • Kurumsal Web Siteleri
  • E-Ticaret Sitesi
  • Blog
  • CV-Özgeçmiş
  • Forum

Wordpress.Org İle Wordpress.Com Arasındaki Fark Nedir?

Wordpress.Org genellikle kendi hostingi içinde barındırılan açık kaynak bir içerik yönetim sistemidir.

WordPress.com Wordpress.Org tarafından desteklenmekte olan kâr amaçlı ücretli bir hizmettir. Kullanımı kolaydır, fakat Wordpress’in kullanılabilirliğinin çoğunu kaybedersiniz.

WordPress denilince çoğu zaman WordPress.org üzerindeki dosyaları indirip kendi hostinginizde barındırabildiğiniz WordPress aklınıza gelir. Web sitenizi rahatça kurup yönetmek istiyorsanız WordPress.org kesinlikle en iyi seçenektir.

Hostinginizde barındırılan WordPress’i kullanmaya başlamanız için tek yapmanız gereken Web Hosting ve Alan Adı almaktır. 

Wordpress.org sitenizi gelişmiş eklentilerle ve temalarla güçlendirebilmeniz daha iyi bir seçenektir.

Neden WordPress Kullanmalıyız?

İnternetteki web sitelerinin %30 undan fazlası WordPress kullanmaktadır. WordPress’in site yöneticilerine sunduğu birbirinden avantajlı özellikler ise neden kullanılması gerektiğini bir bakıma açıklıyor. Haydi gelin WordPress’in oldukça geniş kullanım alanına ve barındırdığı özelliklere bir göz atalım.

WordPress ücretsiz ve açık kaynak bir içerik yönetim sistemidir.

WordPress’in en büyük avantajlarından biri, ücretsiz bir arka plana sahip olması ve açık kaynak kodlu olmasıdır.

WordPress kullanımında karşılaşacağınız maliyetler sadece Hosting ve Alan Adı hizmetlerinin oluşturacağı maliyetler olacaktır. Bir de WordPress’in kullanıcılarına sunduğu temalar ekstra ücrete tabiidir. Bu temaların ücretli olmasının sebebi de çoğunun özenle hazırlanması ve sizlere oldukça güzel bir arayüz güncellemesi sunmasıdır. Geri kalan tüm özellikler aslında WordPress yazılımı ile beraber ücretsiz olarak sitenizde yer alacaktır. WordPress’in sunduğu imkanların hepsini aynı anda sunabilen ve kullanımı bu kadar kolay bir içerik yönetim sistemi şu anda piyasada yoktur.

Wordpress Genişletilebilir.

Yazılım geliştirici olmasanız bile, WordPress’te temalar ve eklentiler  yardımıyla sitenizi kolayca dizayn edebilirsiniz.

Temalar= Web sitenizin arayüzünü değiştirir. Özellikle web sitenizi kendi başınıza tasarlamaya yetecek kadar yazılım bilgisine sahip değilseniz, WordPress’in beraberinde getirdiği temalar sizleri fazlaca tatmin edecektir.

Eklentiler= Eklentiler web sitenize ekstradan güvenlik eklentileri ekleyerek daha sağlam ve korunaklı bir siteye sahip olabilirsiniz. Ayrıca sizlere esneklik sağlayan ve sitenize yararlı olacak bazı diğer eklentiler (YoastSEO vb.) de WordPress sayesinde sitenizde yerini alabilir.

Ücretsiz WordPress eklentileri ve ücretsiz WordPress temaları seçeneklerinin yanında birçok ücretli eklenti ve ücretli tema da mevcuttur. Ücretli veya ücretsiz olması fark etmeksizin WordPress’te yer alan tüm işlerin kaliteli olduğuna emin olabilirsiniz. Beğendiğiniz ücretli temalar ve eklentiler, ödediğiniz paranın hakkını fazlasıyla verecektir. WordPress ile minimum maliyet ile maksimum fayda sağlayacaksınız.

Wordpress Kurulumu Kolay

WordPress ile sitenizi kurmak için yazılım bilginiz olması gerekmiyor. WordPress ile kolayca sitenizi oluşturabilirsiniz.

Cpanel üzerinden dakikalar içerisinde sitenizi kurabilirsiniz. WordPress ile sitenizi kurduktan sonra da yukarıda belirttiğimiz eklentiler ve temalar sayesinde düzenleyebilme imkanı yakalayacaksınız. Kısa bir süre içerisinde oldukça profesyonel ve hoş gözüken bir siteye sahip olmak bu yazılım sayesinde artık çok kolay! 

WordPress Esnek

WordPress ile hemen hemen her çeşit web site yapabilirsiniz. Dahada önemlisi WordPress siz geliştirdikçe gelişebilir. Eklenti menüsü oldukça zengin olan WordPress’te kendinize özgü ve oldukça donanımlı bir site oluşturabilirsiniz. Örnek olarak:

 Mevcut sitenize form eklemek, antispam özelliği getirmek, hızlı bir yedekleme imkanı yakalamak için Jetpack eklentisini kullanabilirsiniz. Güvenliğinizi arttırmak için Anti Malware yazılımları veya Anti Spam eklentileri oldukça kullanışlı. 

Sitenizin SEO çalışmalarını daha üst seviyeye taşımak için Yoast SEO veya All In One SEO gibi eklentiler sizlere yardımcı olacaktır.

WordPress Yardım Bulmak Kolay

WordPress yaygın kullanıldığı için, herhangi bir sorunla karşılaştığınızda internet üzerinde yardım alabileceğiniz bir sürü kaynak var. Bir sorunla karşılaştığınızda Facebook gruplarından, internetteki makalelerden ve forumlardan çözüm yollarını kolaylıkla bulabilirsiniz. WordPress’in kullanıcısının çok olması, bu sorunlarla daha önceden karşılaşılıp çözülmüş olma ihtimalini arttırıyor. Bu yüzden WordPress ile alakalı bir sorun yaşadığınızda, çözümünü kolaylıkla kendi başınıza yapabileceksiniz.  

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu