SEOWordPress

WordPress SEO, İçin Uygulanması Gereken 8 Madde

WordPress SEO, İçin Uygulanması Gereken 8 Madde

Bir kez yapılan temel SEO çalışmasının yeterli olmayacağını biliyor muydunuz? Rakiplerinizin yaptığı SEO çalışmasını nasıl anlarsınız? Bunu yapmanın birkaç yolu vardır.

SEO

Rakip Analizi

Sitede ve site dışında bir şeyleri neyi ve nasıl uyguladıklarını anlamak için rakiplerinizi araştırmalısınız. Diğer yandan, SEO stratejiniz için yapmanız gereken şeyler de var. Burada, temel çalışmaları tamamlandıktan sonra yapmanız gereken farklı yöntemleri incelemek istedim.

Temel Optimizasyon İçin Yapılması Gerekenler

 • Anahtar kelime araştırması.
 • Konum Analizi.
 • Rakip ve anahtar kelime analizi.
 • Site üzerinde anahtar kelime çalışması.
 • Anahtar Kelime Hedefleme.
 • Başlık Etiketleri.
 • Meta Açıklaması.
 • Görsel Optimizasyonu.
 • Dahili Bağlantılar.

Tüm sayfalarınız ve yazılarınız optimize edilmeli.

 •  Ana Sayfa.
 •  Ürün / Hizmet Sayfaları.
 •  Hakkınızda sayfası.
 •  İletişim sayfası.

Kısaca Sektörünüz için temel olan her şey. Kodunuz uygun semantik yapıyı izler.Bundan sonra, WordPress SEO’nuzu geliştirmek için yapabileceğiniz gelişmiş şeyler var.

UTM Parametrelerini Kullanarak Dönüşümlerinizi İzleyin

Hiçbir şey veri olmamasından daha kötü olamaz. Belki de yanlış veriye sahip olmak.

Yanlış verilere sahip olmadığınızdan emin olmak istiyorsanız, bağlantılarınızda yalnızca reklam için kullanılan UTM parametrelerini kullanmak en iyi yöntemdir. Sosyal medyada herhangi bir bağlantı veya başka bir SEO veya reklam kampanyası eklenmiş URL’ler kullanıyorsanız, UTM parametrelerini kullanmak istersiniz. Varsayılan olarak, Google Analytics trafiğinizin kaynaklarını kaydetmez, bu nedenle organik trafiğinizin genel değerlendirmelerine bırakılırsınız; bu, SEO verileri hakkında analizler yaparken değerlendirmeniz zorlaşır. Google’ın Kampanya URL oluşturucusunu kullanarak bunu değiştirebilirsiniz. İlk olarak, web sitesi URL’sini girersiniz. Ardından, kampanya kaynağını girebilirsiniz (Google, Bülten vb. Olsun olmasın) Ardından, kampanya ortamına girebilirsiniz. Ardından, kampanya adını (seo_campaign_lawyers gibi) veya hangi kampanyayı kullandığınızı söyleyen bir şey girersiniz. Bir sonraki girdiğiniz kampanya teriminizdir; o kampanyanın bir parçası olarak izlediğiniz anahtar kelimeleri girebilirsiniz. “Kampanya içeriği” alanı sıradadır ve bu, yayınladığınız reklamları ayırt etmenize yardımcı olur.

Örneğin, bir çevrimdışı reklam kampanya ise, bu trafiği izlemek için bit.ly’de bu URL’nin kısaltılmış bir sürümünü kullanabilirsiniz. Bununla çok ayrıntılı olabilirsiniz – harekete geçirici mesajları ve içerikteki en iyi dönüşümü sağlayan diğer etiketleri izleme.

Google Analytics’te neler oluşturabileceğinizi denemekten ve gözlemekten korkmayın. Bu ayrıntılı veriler, neyin en iyi performans gösterdiğini değerlendirmenize yardımcı olabilir ve bu, oradan ayarlamalar yapmanıza yardımcı olur. Hedef kitlenizi takip etmek için son derece faydalıdır.

Google’ın Kampanya URL Oluşturucu

Yinelenen İçerikle Dizin Oluşturma ve Tarama Sorunlarını Düzeltme

Bu basit bir sorun gibi görünse de özünde, aslında o kadar da basit değildir. Yinelenen içerik sorunlarıyla bin sayfalık bir siteniz olduğunda, hepsini bulmak çok zor olabilir. Hatta deneyimli bir SEO değilseniz iki kat daha zordur.

Yinelenen içerik sorunlarıyla karşılaştığınızdan şüpheleniyorsanız, iki denetim yapmanız gerekir: Site içinde ve site dışında yinelenen içerik bulmak için bir içerik denetimi ve içeriğin size nasıl sorun yaşamanıza neden olduğunu anlamak için teknik denetim. Screaming Frog’da kolayca içeriğinizi test  için kolayca kullanılabileceğini biliyor muydunuz?

Temel olarak bu yinelenen içeriği bulmak için bir parmak izi.

Sitenizi Screaming Frog’da taradıktan ve site verilerini çıkardıktan sonra “response code” adlı bir sütun olacaktır.Bu sütunu, yinelenen içeriğe sahip sayfaları tanımlamak için kolayca kullanılabilir.Esasen, yinelenen karmalar yinelenen içerik anlamına gelir.Bunu nasıl buluyoruz? Excel’de, gelişmiş bir teknik ile oldukça kolaydır.

Excel’de Screaming Frog’dan dışa aktarılan tarama verilerinizi getirin.

“Karma” etiketli sütunu bulmak için sağa kaydırın. Yinelenen İçerik Karmaları

Tüm sütunu seçin.

Seçili Yinelenen İçerik Karmaları

Koşullu Biçimlendirme’yi tıklayın:

Koşullu Biçimlendirme’yi tıklayın

Ardından, vurgu hücreleri kurallarını tıklayın, ardından değerleri çoğaltın:

Yinelenen İçerik için Hücre Kurallarını Vurgula

Ardından, içerilen biçim hücrelerinin altındaki açılır menüyü ve ardından çoğalt’ı tıklayın. Ardından, değerlerin’’ yanında dark Koyu kırmızı metinle açık kırmızı dolgu’yu tıklayın. Burada istediğiniz herhangi bir renk kombinasyonunu kullanabilirsiniz, ancak bu, bu eğitim için seçilen kombinasyondur. Ardından Tamam’a tıklayın.

Hücreleri Vurgula Kurallarını tıklayın

Yinelenen içeriğiniz varsa, karma sütun satırları koyu kırmızı metin içeren açık kırmızı bir dolguya dönüşür.

Bu, yinelenen içeriği tanımlamayı çok kolay hale getirecektir.

Daha büyük sitelerde, yinelenen içerik satırlarını sıralayarak ve sorunun gerçekten ne kadar kötü olduğunu değerlendirerek denetiminize öncelik verebilirsiniz.

Ayrıca, bu sorunları önceliklendirmek ve tanımlamak için karma sütunu ve grup URL’lerini renkli satırlara göre sıralayabilirsiniz.

İşte bu kadar!

WordPress’de Noindex Kategorileri, Etiketleri ve Arşiv Sayfaları

Bu tür sayfalar, uygun şekilde optimize edilmezlerse WordPress siteleri için önemli bir sorun olabilir. Google’da yalnızca site: operatörünü ve alan adınızı kullanarak arama yaparsanız, index alan sayfalar size orada neler olduğu konusunda iyi bir fikir vermelidir.

Dizine Eklenmiş Sayfaları Bulma

Bunu, denetiminiz sırasında Screaming Frog’un taradığı URL‘lerle karşılaştırın. Bunu tanıdığı Google Search Console sayfalarıyla da karşılaştırın. Bu numaralardan herhangi biri tıkanıksa ve aşağıda gösterilen Google’da dizine eklenmiş fiziksel sayfalarla eşleşmiyorsa, yinelenen içerik ve dizine ekleme ile ilgili büyük bir sorununuz vardır.

Ancak, bu bir WordPress sitesindeki herhangi bir faktörden kaynaklanabilir.

Bununla birlikte, bu faktörlerin en yaygın olanları şunlardır:

Bu eklenti kullanılarak gerçekleştirilen her arama başına hatalı bir şekilde bir URL yayınlayan bir arama eklentisi. Noindex olarak ayarlanmamış yararsız kategori, etiket ve arşiv sayfaları. Bir eklenti tarafından otomatik olarak oluşturulan diğer her şey. Bunları bulmak Screaming Frog verilerinde de kolayca yapılabilir.

Koşullu biçimlendirmeyi kullanarak, yalnızca URL’lerinde kategori, etiket ve arşiv öğeleri içeren URL’leri vurgulayabilirsiniz.

Bu koşullu biçimlendirmeyi kullandıktan sonra, yinelenen içerik için araştırdığınızda söz konusu URL’leri önceliğe göre sıralayabilirsiniz.

Schema.org Yapısal Verileri için Optimize Edin

Şema işaretlemesine aşina değil misiniz? Şema İşaretlemesi Nedir ve SEO için Neden Önemli?

SERP pazarlama çalışmalarını hedeflemek için Schema.org yapılandırılmış verilerini kullanmıyorsanız kaybediyorsunuz.

Acil konum sıfır sıralaması garanti etmese de, bu birincil SERP özelliğine sahip SERP’leri hedeflememek bir hatadır.

Schema.org mikro veri optimizasyonu yapmıyorsanız, zengin snippet’lere sahip rekabetçi SERP’lerde (diğer snippet türleriyle birlikte) kaybedebilirsiniz.

WordPress’te Şema İçin Optimize Etmenin 3 Yolu

WordPress’te yapılandırılmış Schema.org için optimize etmenin üç farklı yolu vardır.Standart Schema.org yapılandırılmış veri işaretlemesini kullanın. Schema.org eklentilerini kullanın.Google Etiket Yöneticisi’ni kullanın. Siteniz için ne yapmak istediğinize bağlı olarak, hepsi çalışır ve hepsinin yararları ve dezavantajları vardır. Standart Schema.org mikro verilerini kullandığınızda, sitenizdeki her bir ürün, ürün öğesi için optimize edersiniz.

Bu, manuel olarak yapılması tonlarca zaman alabilir ve çevresinde gerçekten “otomatik” bir yol yoktur. Kendiniz otomatik bir Şema optimizasyon programı oluşturmayı deneyebilirsiniz, ancak bulunduğunuz yere özgü bilgilere karşı dikkatli olmalısınız, ve kurallara uymadığınızdan emin olun ve Google’ın spam içerikli veri cezasıyla başınızı belaya sokun.

Şemayı manuel olarak yazmaya değer, bu nedenle Şema işaretlemenizin sitenizde yaptığı her şeyin farkındasınız.

Çok sayfalı bir siteniz varsa, SERP pazarlaması için hedeflemek istediğiniz tüm sayfalar için Şemayı manuel olarak kodlamak zor bir görev olabilir. Bir eklenti kullanırsanız, işiniz çok daha kolay olabilir.

Schema Pro gibi Schema’yı çok çeşitli veri türlerinde uygulama olanağı sunan birkaç eklenti vardır, bu nedenle siteniz ne olursa olsun, Şemanızın düzgün bir şekilde uygulandığından emin olabilirsiniz. Şema yapılandırılmış verilerini uygulamak için Google Search Console’ı kullanmaktan hoşlanmamamın bir nedeni var: ve bu nedenle tıkanıklıklar geliyor.

GTM çalışmayı durdurursa, uzun süredir kapalı olsa da sıralamalarınızı ve zengin snippet’lerinizi kaybedebilirsiniz. Schema.org’un yapılandırılmış verilerini yerinde tutun; karşılaştığınız tek sorun, kendi oluşturduğunuz sorunlar olacaktır.

Hız Optimizasyonları

Hız, 2010 yılında masaüstünde bir sıralama faktörü haline geldi. Hız, 2018’de mobil cihazlar için bir sıralama faktörü haline geldi.

Bu, Google’ın e-ticaret sitelerinin uygun olduğundan ve kullanıcı talebini karşılayabildiğinden ve ihtiyaçlarını kabul edilebilir şekilde karşıladığından emin olmak için görmek istediği minimum bir sayfa hızı olduğu anlamına gelir.

Daha hızlı daha iyi.

Elbette, WordPress’in yarım saniyenin altında yüklenmesini sağlamak zor bir iştir, ancak bunu yapmak için zaman ve çaba harcamak istiyorsanız bu yapılabilir.

Resimlerinizi optimize ettikten sonra (en temel sayfa hızı optimizasyonu çalışmalarından biri), daha gelişmiş tarafta sayfa hızı optimizasyonlarınız söz konusu olduğunda yapmanız gereken birkaç şey vardır.

Bir CDN (İçerik Dağıtım Ağı) uygulayın

Daha büyük siteler için bir CDN’nin uygulanması şarttır.CDN’niz, tek bir yerden hizmet vermek yerine daha fazla müşteriye daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Bu da sayfa hızınızı önemli ölçüde azaltabilir. Techradar’a göre, 2020 için en iyi CDN’ler şunları içerir:

 

 •     CloudFlare
 •     Hızla
 •     KeyCDN
 •     MetaCDN
 •     StackPath
 •     MaxCDN
 •     Amazon Cloudfront
 •     Microsoft Azure CDN
 •     CDN77
 •     Leaseweb

Kalıcı Bağlantı Ayarlarınıza Dikkat Edin!

Bu, WordPress’e aşina olmayan bazı web yöneticilerinde kaybolabilecek bir şey.Siteniz yayına girdikten sonra bu ayarlara son derece dikkat etmelisiniz.Ancak, kalıcı bağlantı ayarlarınızı izlemezseniz, tüm kalıcı bağlantılarınız birdenbire 404 hataları göstermeye başladığında önemli sıralama düşüşlerine neden olabilirsiniz. Böyle bir senaryo, iyi yönetilmeyen daha büyük bir ekibiniz olduğunda ve bazı görevlerin sonuç olarak sizden uzaklaşması durumunda giderek daha olasıdır.

 

Ne olabileceğini biliyor musun?

Bir takım üyesi, bu ayarları değiştirerek ve sıralamaların o kadar şiddetli bir şekilde düşmesine neden olarak bir ceza verdiğinizi düşünebilirsiniz.Ancak, bu, bir WordPress siteniz olup olmadığını ve bir ceza aldığınızı düşünüyorsanız, kontrol etmeniz gereken ilk şeylerden biridir.Ne yazık ki, kalıcı bağlantılar altında sunulan varsayılan WordPress URL yapısı seçenekleri Google için mükemmel bir URL yapısı oluşturmaz.

Google, URL yapınızın kullanıcı dostu ve düzenli olması gerektiğini kendi yönergelerinde açıkça belirtmektedir.“Web sitenizdeki belgeler için açıklayıcı kategoriler ve dosya adları oluşturmak, sitenizi daha düzenli tutmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda içeriğinizle bağlantı kurmak isteyenler için daha kolay,“ daha dostça ”URL’ler de oluşturabilir. Ziyaretçiler, birkaç tanınabilir kelime içeren son derece uzun ve şifreli URL’ler tarafından ziyaretten kaçınabilir. ”Kategoriler ve posta adı, URL’lerinizin Google dostu olmasını ve bu senaryoda niş ve kitleniz için optimize edilmesini sağlamak için izlenecek iyi bir yapıdır.

 • Ancak, WordPress bu seçeneği sağlamaz.
 • Peki bunu nasıl yapıyorsun?
 • Kalıcı Bağlantılarınıza Dikkat Edin
 • WordPress arka panelinde Ayarlar> Kalıcı Bağlantılar’ı tıklayın.

Özel yapıyı seçin, ardından kategoriyi, ardından posta adını seçin. Ancak dikkatli olun: Bunu yapmak için özel olarak yapılandırılmış bir eklentiniz yoksa, arama motoru sıralamalarınızda önemli hasara neden olabilirsiniz. Bunun yan etkilerinden biri, sitenizde daha önce hiç bulunmadığı her yerde 404 hata getirmesidir. Bu yüzden kalıcı bağlantılarınızı her zaman dikkatli ve dikkatli olmanız önemlidir.

Analiz ve Araştırma Yap

Evet biliyorum. Analiz ve araştırmanın tabu olduğunu ve birkaç SEO temeli ve en iyi uygulamalarla ihtiyacınız olan her şeyi yapabileceğinizi düşünen sessiz bir azınlık var.

Her zaman yaptığınız şeylere sadık kalırsanız, daima elde ettiğiniz sonuçlara yakın sonuçlar  elde edersiniz. Konfor alanınızın ötesine geçmekten ve yeni bir şeyler öğrenmekten korkmayın. Değişim SEO’da verilir ve gelecek dizginsiz bir iyimserlik ve

Çünkü nihayetinde, sadece sizin başarınızdan (veya eksikliğinizden) sorumlusunuz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu